ضرب و شتم بیمار در راه ترک اعتیاد

 

در یکی از کمپهای ترک اعتیاد سقز شخصی که بصورت داوطلبانه به کمپ ترک اعتیاد مراجعه کرده بود به دلایلی ثابت نشده بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

به گزارش ده نگی شار:

روز پنجشنبه و در تماس خانواده سقزی با خبرنگار ده نگی شار اعلام شد ۱۵ روز قبل یکی از اعضای خانواده را جهت ترک اعتیاد به کمپ …. انتقال اما در روز چهارم به واسطه فردی خبردار شدیم بیمار بشدت مورد ضرب و شتم و به نوعی شکنجه قرار گرفته است .

با توجه به حساسیت موضوع طی تماس خبرنگار ده نگی شار با حکیمی رئیس سازمان بهزیستی سقز، مقرر گردید به دلیل تعطیلی روز جمعه موضوع در اولین فرصت( شنبه ) مورد بررسی قرار گیرد ، اما با پیگیری های ده نگی شار ، بالاخره نماینده حراست بهزیستی و مسئول واحد پیشگیری، به همراه خانواده بیمار به کمپ مذکور مراجعه و طی ملاقات با بیمار قضیه کاملا آشکار و محرز میشود.

با شنیدن توضیحات بیمار و تایید ضرب و شتم وی ، موضوع به اطلاع رئیس بهزیستی سقز رسیده و به دلیل انجام پیگیریهای دیگر به خانواده بیمار اعلام گردید روز شنبه جهت ثبت شکایت در بهزیستی ، حاضر شوند.

طی پیگیری ده نگی شار درخصوص چگونگی روند کار ، اعلام شد در جلسه روز شنبه ضمن اخطار به کمپ اعتیاد ……. ، فرد متخلف و ضارب تا زمان اخذ سوءپیشینه و استعلام از واحدهای قبلی شاغل در آنها حق فعالیت در کمپ را نخواهد داشت.

ضمن تقدیر از پیگیری سریع بهزیستی اما چند نکته بایستی مورد توجه قرار گیرد :

۱- مطابق قانون تمامی کمپهای ترک اعتیاد میبایستی مجهز به دوربین مدار بسته باشند و این کمپ نیز از این قانون مستثنی نبوده ، اما طبق شواهد ، فیلم های ضبط شده در کمپها ۲۰ روز در حافظه دستگاه ذخیره و بعد از گذشت ۲۰ روز بصورت اتوماتیک پاک خواهد شد.حال سوال اینجاست چه کسی مسئول بررسی این فیلمها بوده و آیا معملا فیلمها بازبینی می شوند ؟؟؟؟

۲- طبق گفته فعالین حاضر در این عرصه در صورتی که به هر دلیلی فرد بیمار در کمپ عملی غیر قانونی و خارج از چهارچوب قانون انجام دهد ، میبایستی طی صورتجلسه موضوع به اطلاع نیروی انتظامی یا نماینده بهزیستی و خانواده بیمار رسیده و نهایتا فرد مذکور از کمپ اخراج میشود ،و به هیچ عنوان حق برخورد فیزیکی یا هتک حرمت به بیمار را ندارند.

۳- طبق ادعای دو نفر از شاغلین در کمپ ، فرد بیمار با خود مقداری مواد مخدر به همراه داشته :
این در حالی است که اولا مگر در بدو ورود فرد بیمار به کمپ ، تحت بازرسی بدنی قرارنگرفته است؟؟؟؟
دوما تمامی لباسهای فرد بعد از پذیرش به خانواده وی تحویل داده نشده است؟؟
سوما فرد یاد شده در طول این مدت در کمپ حاظر بوده و حتی لحظه ای از کمپ خارج نشده ، پس این مواد چگونه وارد کمپ شده است؟؟
چهارما طی اعلام این افراد ، فرد مذکور مواد مخدر را در دهان خود جاساز کرده ؟؟ این فرد با درخواست خود و بدون اجبار خانواده به کمپ مراجعه نموده پس دلیلی برای این کار وجود نداشه است و جای تعجب است که افرادی به عنوان كار آمد و كار كشته در این کار هستند در مدت زمانی که با این بیمار مصاحبه و صحبت داشته اند چگونه متوجه این موضوع نشده ، هر چند خود بیمار در صحبت کوتاهی با خبرنگار ده نگی شار صراحتا اعلام نموده که هیچ گونه موادی از جانب وی به داخل کمپ انتقال داده نشده و در داخل کمپ به وفور یافت میشود( این ادعا مورد تایید ده نگی شار نیست).

در هر حال می بایستی از جانب بهزیستی کنترل بیشتری بر کمپها صورت پذیرد تا دیگر شاهد چنین وقایع غیر انسانی نباشیم.ا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی