واكاوي مسايل و مشكلات شهري سقز

در نشست شهردار، معاونين و مسئولين واحدها با اعضاي شوراي شهر سقز صورت گرفت؛ واكاوي مسايل و مشكلات شهري سقز

 شرايط نامناسب اقتصادي جامعه و تنگناهاي مالي حاكم بر شهرداري عرصه خدمت رساني به شهروندان را با مشكل مواجه نموده است كه در اين ميان شهرداري هاي استان كردستان و شهرداري سقز نيز مستثني از اين قاعده نبوده است و براي ارايه خدمات بهينه به شهروندان، اجراي طرح هاي زيرساختي، پراخت بدهي پيمانكاران و حقوق كاركنان، انجام طرح هاي عمراني و… با مشكل مواجه است. عصر روز گذشته نشستي با حضور اعضای شورای شهر سقز، شهردار، معاونین و مدیران شهرداری در مورد عملکرد و اقدامات انجام شده وهمچنین بررسی مسائل و چالش های پیش روی شهرداری برگزار شد كه اهم موارد مطرح شده در اين جلسه به شرح زير از نظرتان مي گذرد:

 

در ابتداي اين نشست رئيس و اعضاي شوراي شهر سقز با تاكيد بر اينكه مجموعه شهرداري بازوي اجرايي شوراي شهر در زمينه امور اجرايي شهري است، ضمن تشكر از اقدامات و زحمات كاركنان اين نهاد بر تلاش و جديت بيشتر جهت خدمات رساني مناسب تر به شهروندان و اتخاد تدابير و برنامه ريزي هاي لازم براي برون رفت از شرايط كنوني تاكيد نمودند.

 تحقق تنها ۲۴ درصد بودجه شهرداري در ۶ ماهه اول سال ۹۷

شهردار سقز نيز در این نشست ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت جمعی از هموطنان، نیروهای نظامی و انتظامی استان خوزستان؛ عملکرد، اقدامات، مسائل و چالش های فرا روی این نهاد را تشریح نمود و گفت: علی رغم تنگناهای مالی و وضعیت نامناسب درآمدی شهرداری که بخش زيادي از آن متاثر از شرایط نامناسب اقتصادی در سطح جامعه است، اما شهرداری سقز تمامی تلاش و همت خود را برای خدمات رسانی به شهروندان و ادامه و اجراي پروژه ها در سطح شهر به کار گرفته و با جدیت بیشتری این روند را دنبال می کند.

دکتر بابامیری گفت: از بودجه ۴۴ میلیارد تومانی سالجاری تا اکنون(۶ماهه اول) تنها ۲۴ درصد و با احتساب ارزش افزوده ۳۳ درصد تحقق یافته است كه مي بايست تا نيمه اول امسال ۵۰ درصد بودجه تحقق مي يافت.

پيشرفت ۷۰ درصدي فيزيكي پروژه هاي در حال اجراي شهرداري سقز

وی افزود: شهرداری سقز در سالجاري برای کاهش هزینه ها و تسریع در اجرای پروژه های حوزه عمرانی، به صورت امانی اقدام به تهیه مصالح مورد نیاز و ماشین آلات نموده که با میانگین ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی پروژه ها در حال انجام است.

وی در تشریح این خبر افزود: احداث لاین برگشت ورودی سقز – بوکان و خیابان بفران واقع در شهرک گولان، احداث خیابان زنبق ۴ و ۵ در محله قوخ، شبستان ۱ و ۲ در محله قوخ، خیابان مولانا واقع در شهرک دانشگاه، تکمیل خیابان ۲۴ متری، ریبوار شرقی واقع در محله بهارستان پایین، معابر ۱۶، ۱۸ و ۲۲ متری محله تازه آباد(از محل اعتبارات طرح ستاد بازآفرینی شهری)، ادب شرقی واقع در محله استاد شیرازی، سفیر واقع در محله صالح آباد، اروند شرقی و غربی در محله شهدا، شهید دامغانی محله سنگبران و…، بهسازی و پیاده روسازی مسیرهای بلوار تعاون، خیابان شهید چمران واقع در محله حاجی آباد، جنب مدرسه شهید رضا حسینی واقع در شهرک شهرداری، بلوار مادر، محوطه سازی ترمینال مرکزی سقز و تکمیل موتورخانه ترمینال مرکزی سقز، احداث کانال هدایت آبهای سطحی خیابان دکتر شریعتی، آماده سازی زمین های شهرک شهدا و شهرک دانشگاه روبروی سرای سالمندان، تکمیل سالن چند منظوره ستاد بحران شهرداری واقع در محله بهارستان، احداث سالن آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز و… از جمله این اقدامات است.

انجام ۸۰ هزار متر مربع آسفالت، ترميم و لكه گيري در سطح معابر شهر

در ادامه اين بحث معاون عمراني شهرداري گفت: علاوه بر آماده سازي، زيرسازي و خاكبرداري ۱۶۰۰۰ متر مربع از معابر سطح شهر جهت آسفالت مشاركتي، ۸۰ هزار مترمربع آسفالت، ترمیم و لکه گیری در دو بخش لکه گیری سطح شهر (۵۸ هزار متر مربع)و آسفالت معابر (۲۲ هزار متر مربع) در ۶ ماه اول امسال انجام شده است.

بختيار رستمي افزود: با توجه به افزايش سرسام آور قيمت قير و كمبود آن در بازار، تامين قير براي آسفالت مشاركتي معابر در شرايط كنوني سخت و مقدور نيست كه در اين راستا نشست هايي با حضور مسئولات شهرداري و نمايندگان كوچه ها(كوچه هايي كه پول آسفالت مشاركتي پرداخت نموده اند) در رابطه با بتن ريزي مشاركتي برگزار نموده اند كه در صورت موافق بودن اهالي كوچه ها، عمليات بتن ريزي معابر مشاركتي با چند اكيپ كاري شروع خواهد شد.

كمبود ۸۰ ميليون تومان درآمدي شهرداري سقز در روز

معاون مالي شهرداري در ادامه بيان داشت: با توجه به تحقق ۲۴ درصدی بودجه نیمه اول سال ۹۷، روزانه شهرداری سقز ۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشته و با احتساب ارزش افزوده یعنی تحقق۳۳ درصدی بودجه در سال ۹۷ روزانه شهرداری ۷۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشته که برای تحقق بودجه ۴۴ میلیاردی شهرداری باید روزانه ۱۲۰ میليون تومان و به علاوه پرداخت بدهی و وام ها روزانه باید حدوداَ ۱۶۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد. لذا روزانه این نهاد حدود ۸۰ میلیون کمتر از حد معمول درآمد دارد كه در نتيجه هر روز به بدهي هاي آن اضافه خواهد شد.

كيوان شهلايي بدهی شهرداری بابت وام اوراق مشارکت دوره های گذشته بدون احتساب سود و جریمه ۷۲ میلیارد تومان، بالغ بر ۵ میلیارد بدهی ذیحاسبی و حدود ۴۴ ميليارد تومان بدهی به ارگان هاي دولتي، تامین اجتماعی، معوقه پرداخت حقوق کارکنان، کارپردازی، بدهی به پیمانکاران و صورت وضعيت هاي تاييد شده توسط معاونت عمراني ويا درحال بررسي در حوزه پيمان و رسيدگي و… از دیکر مشکلات حوزه مالی اين نهاد برشمرد.

كاهش ۴۷ درصدي صدور پروانه ساختماني

صابر زارعي معاون شهرسازي شهرداري در اين جلسه اظهار داشت: با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی در جامعه، وضعیت درآمدی شهرداری نیز به شدت کاهش یافته و تا ۶ ماهه اول سالجاری در بخش شهرسازی ۳۷۰ صدور پروانه انجام شده که در مقایسه با سال گذشته (۶۹۹ پرونده) ۴۷ درصد کاهش یافته است.

لقمان شيخ عزيزي معاون اداري شهرداري گفت: شهرداري سقز داراي ۵۹۳ پرسنل كه ۱۵۱ نفر نيروهاي رسمي، پيماني و قراردادي و ۴۴۲ نفر نيروي شركتي و روزمزد مي باشد

توليد ۱۰۸۸۶ متر مربع بلوك فرش و ۱۱۴۶۲ تن آسفالت

سپس رضا درويشي مسئول تاسيسات درآمدزاي شهرداري گفت: توليد ۱۰۸۸۶ متر مربع بلوك فرش، پخش ۱۱۴۶۲ تن آسفالت، ۴۰۲۴۶ بلوك ديواري، ديوار كشي و ساماندهي كارخانه آسفات و توليد قطعات بتني و تلاش براي تقويت اين حوزه در راستاي درآمدزايي بيشتر براي اين نهاد از ديگر اقدامات سالجاري اين حوزه بوده است.

شهرداري سقز املاكي براي فروش ندارد

در ادامه حسن خاكپناه مسئول املاك و مستغلات شهرداري اذعان داشت: هیچ ملکی برای فروش جهت تامین بخشی از درآمد و هزینه ها برای شهرداری باقی نمانده است.

طرح آموزش چهره به چهره۱۵۰۰ خانوار در راستای کاهش دامنه خسارات احتمالی ناشی از زلزله

معاون خدمات شهري نيزگفت: با عنایت به وضعیت نامناسب اقتصادی و درآمدی شهرداري، افزايش هزينه ها، كمبود امكانات و ماشين آلات و… امسال پروژه و طرح توسعه ای در حوزه فضای سبز و خدمات شهری در دستور کار قرار نگرفت، بلكه حفظ وضع موجود اولويت كار بوده است.

حسين بيگي افزود: آموزش چهره به چهره۱۵۰۰ خانوار در راستای کاهش دامنه خسارات احتمالی ناشی از زلزله در بافت مرکزی شهر و محله تپه مالان انجام شده است و اين حركت ادامه خواهد داشت.

جابجايي ۱۶ هزار مسافر توسط حوزه اتوبوسراني در روز

سرپرست سازمان حمل و نقل شهرداري با اشاره به اينكه روزانه ۱۶ هزار مسافر توسط سازمان اتوبوسرانی در سطح شهر جابجا می شود،گفت: مستهلک بودن اتوبوس هاي، افزایش هزینه تعمیر و نگهداری، کمبود مسافر و… از جمله مشکلات این حوزه است. تبدیل به احسن و نوسازی این حوزه اتوبوسرانی با توجه به هزینه بالای آن توسط بخش خصوصی در شرایط فعلی مقدور نیست.

افتتاح سالن آموزش آتش نشاني شهرداري سقز به مناسبت روز آتش نشان

مدير عامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري سقز در اين جلسه گفت: اين سازمان با ۳ ایستگاه و در ۲ شیفت کاری در ۶ ماهه اول امسال ۱۵۷۷ نفر ساعت آموزش، ۵۱۰ مورد آتش سوزی، ۳۲۴ مورد امداد و نجات را به انجام رسانده است و سالن آموزش آتش نشانی در ۷ مهر يعني روز آتش نشان، افتتاح خواهد شد.

ايرج گيلاسي نوسازی ماشین آلات و مجهز نمودن آتشنشانی به وسایل و امکانات، تهیه نردبان هیدرولیک با توجه به رشد عمودی ساختمان ها و… از جمله نیازهای آتش نشاني برشمرد.

طرح چشم انداز ۵ ساله شهرداري سقز به زودي آماده خواهد شد

سپس مسئول واحد برنامه ريزي شهرداري گفت: در نيمه اول امسال ۵۵۰ مورد صدور مجوز حفاري كه۵۰۰۰ متر مربع مربوط به توسعه شبكه هاي زيرساختي دستگاه هاي خدمات رسان، ۷۰۰۰ متر مجوز تخريب آسفالت و ۳۳۰۰ متر خاكي بوده، انجام شده است. كميته بازآفريني شهري در راستاي توانمند سازي محلات كمتر برخوردار فعال و پيگيري هاي لازم در اين زمينه در حال انجام است.

انور اولازاده افزود: طرح چشم انداز ۵ ساله شهرداري سقز با توجه به اينكه قبلاَ كارهاي اوليه آن انجام شده بود، اكنون ۸۵ درصد آن تهيه و بزودي تكميل خواهد شد.

تهیه بیش از ۶ طرح سرمایه گذاری در حوزه های مختلف

بهاالدين عبدالكريمي مسئول بخش سرمايه گذاري شهرداري نيز در اين نشست اظهار داشت: تهیه بیش از ۶ طرح سرمایه گذاری در حوزه های مختلف ترافيكي، تفريحي، توريستي، ورزشي و…، تهيه شده و نشست هايي با سرمايه گذاران و تلاش برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصي و کسب درآمد پایدار برای شهرداری صورت گرفته كه اميد است بتوان در اين زمينه اقدام مناسبي به انجام رساند. تعيين تكليف نهايي برخي طرح هاي نيمه كاره و بلاتكليف شهرداري با مشاركت سرمايه گذاران از جمله: ساختمان پزشكان، هتل ۵ طبقه و… در حال پيگيري و انجام است.

همكاري و هماهنگي بيشتر بين بخشي جهت تسريع بخشي و بهره گيري حداكثري از امكانات موجود در وضعيت فعلي از ديگر موارد بود كه در اين نشست بر آن تاكيد شد.

لذا با عنايت به مواد مذكور وضعيت مالي شهرداري سقز نامناسب بوده و براي حركت به سوي عمران و آباداني شهري، كسب رضايتمندي بيشتر شهروندان و برون رفت از وضعيت فعلي، لازمست، مسئولان شهرستان، استاني و كشوري حمايت هاي بيشتر و جديتري از اين نهاد كه ارتباط مستقيمي با زندگي روزمره شهروندان دارد، بنمايند. همچنين ميطلبد، شهروندان گرامي و سازمان ها و ارگان ها مشاركت و همكاري لازم با شهرداري جهت پرداخت عواض و بدهي هاي خود داشته باشند تا گره از مشكلات اين نهاد را بگشايند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی