١٠ عملی که هنگام شارژ کردن باتری گوشی خود نباید بکنید

تمام باتری‌ها طول عمر مشخصی دارند و باتری‌های گوشی هوشمند نیز از این قاعده مستثنا نیستند. البته این‌که چگونه از باتری گوشی خود کار بکشید نیز در افزایش یا کاهش طول عمر آن مؤثر است. به‌عنوان‌مثال اگر شب تا صبح گوشی خود را در حالت شارژ رها کنید بدون شک در بلندمدت به باتری آن آسیب می‌رسد. همچنین استفاده از شارژرهای بی‌کیفیت ارزان‌قیمت نیز می‌تواند نه‌تنها به گوشی، که به باتری نیز آسیب بزند.

به همین دلیل در زیر به نکاتی که با رعایت آن‌ها بر طول عمر باتری‌هایتان افزوده می‌شود، اشاره خواهیم نمود.

١. همیشه باتری را شارژر خودش شارژ کنید

برخلاف لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند از شارژرهایی با فیش استاندارد MicroUSB استفاده می‌کنند. به همین دلیل این شارژرها به همه گوشی‌ها می‌خورند، ولی به یاد داشته باشید اگر برای مدت زیادی از یک شارژر نامناسب برای گوشی خود استفاده کنید، نه‌تنها بهره‌وری باتری، بلکه دوام شارژ و طول عمر کلی آن نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. هنگام تعویض شارژر همیشه به ولتاژ و جریان آن دقت کنید که یکسان باشد ﴿یا توسط کارخانۀ سازنده گوشی تائید شده باشد﴾.

٢. از شارژرهای ارزان‌قیمت ساخت تولیدکنندگان ناشناس استفاده نکنید

این‌گونه شارژرها فاقد هرگونه مدار محافظ برای مقابله با نوسان برق یا شارژ بیش‌ازحد باتری می‌باشند. اگر هم شارژر خراب باشد که چه بدتر و گوشی و باتری شما برای همیشه آسیب می‌بینند.

٣. هنگام شارژ، قاب محافظ گوشی را بردارید

وقتی گوشی را برای شارژ باتری به شارژر می‌زنید، کیف یا قاب ژله‌ای محافظ آن را جدا کنید. وقتی باتری را شارژ می‌کنید طبیعی است که گرم می‌شود و این قاب‌ها جلوی خنک شدن آن را می‌گیرند. در صورت امکان در طول شارژ، گوشی را به رو بخوابانید و برای این‌که به نمایشگر آن در این حالت آسیب نرسد، قبلاً یک پارچۀ نرم به زیر آن بیندازید.

٤. شارژ سریع همیشه بهترین گزینه نیست

این درست نیست که فکر کنید استفاده از یک شارژر سریع به نفع باتری شما است. فرایند شارژ سریع با ارسال یک ولتاژ بالا به باتری به انجام می‌رسد که این عمل می‌تواند باتری را به‌سرعت بسیار گرم کند. اگر گوشی شما دارای گزینه‌ای برای شارژ معمولی است، آن را فعال نمایید. اگر هم چنین گزینه‌ای ندارد می‌توانید یک شارژر معمولی را جایگزین شارژر سریع آن نمایید.

٥. هرگز گوشی را تا صبح زیر شارژ رها نکنید

رها کردن گوشی زیر شارژ تا صبح در بلندمدت می‌تواند به باتری شما آسیب بزند.

٦. از نرم‌افزارهای شارژ باتری کمکی استفاده نکنید

اکثر این برنامه‌ها عمر باتری را کم می‌کنند، زیرا همیشه در پس‌زمینه گوشی فعال بوده و سایر برنامه‌ها را دائم هی می‌بندند. برخی از آن‌ها حتی بر روی صفحه قفل گوشی می‌نشینند تا دائم براتان آگهی ارسال کنند و یا حتی برنامه‌های دیگری را نیز به شما پیشنهاد خواهند داد که کار را بدتر می‌کند. همچنین به برنامه‌هایی که مرورگرتان به شما پیشنهاد می‌دهد و می‌گوید برای افزایش حافظه، آن را نصب کنید، توجه نکنید

٧. باتری گوشی خود را حداقل تا ٨٠٪ شارژ کنید

هر وقت باتری را شارژ می‌کنید یادتان باشد حداقل تا ٨٠٪ شارژ کنید. هیچ ضرورتی ندارد باتری را تا ١٠٠٪ شارژ کنید.

٨. از خالی شدن کامل باتری بپرهیزید

هر وقت شارژ باتری به ٢٠٪ رسید، آن را به شارژر بزنید. شارژ کردن‌های پی‌درپی و غیرضروری می‌تواند از عمر باتری بکاهد. همچنین هیچ‌گاه نگذاریت باتری کاملاً خالی شود و بعد به شارژ بزنید

٩. پاوربانکی بخرید که مدار محافظ داشته باشد

اگر برای گوشی خود پاوربانک خریدید دقت داشته باشید که پاوربانک خریداری شده دارای مدارات محافظ اتصال کوتاه، جریان بیش‌ازحد و شارژ بیش‌ازحد باشد.

١٠. وقتی گوشی به پاوربانک وصل است از آن استفاده نکنید

وقتی گوشی به پاوربانک وصل است از آن استفاده نکنید، زیرا این کار باعث بالا رفتن دمای داخلی باتری شده و عمر آن را کوتاه می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی