فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاترخیابانی مریوان اعلام شد

به نقل از دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران وانجمن هنرهای نمایشی استان کردستان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را با هدف توسعه و ترویج تئاتر بیرونی و گسترش ارتباط سازنده تئاتربامخاطبان و عموم شهروندان در شهریورماه ۱۳۹۷ برگزار می کنند.

موضوع آثار متقاضی حضور در جشنواره آزاد است و محورهای مورد تاکید هم شامل وفاق و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور، ترویج فرهنگ اصیل ایران اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادبیات پایداری(بااولویت معرفی رشادت های شهدای استان کردستان به مناسبت کنگره بزرگ ۵۴۰۰شهید استان کردستان)، ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید با تکیه بر فرهنگ ایران اسلامی است.

موضوعات شهر و شهروندی، محیط زیست، منابع طبیعی و ثروتهای ملی (با تاکید بردریاچه زریبار)،ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت ها و مبازره با تروریسم و جوانان، اشتغال و ازدواج از دیگر محورهای مورد تاکید است.

نگاه ویژه:
آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاق و تلاش در پیشگیری از این آسیب ها
حمایت از کالای ایرانی

بخش های جشنواره
الف) مسابقه ایران

آثار این بخش از میان نمایشهای متقاضی با گونه های متفاوت نمایشهای فضای باز ( خیابانی – کاربردی – محیطی) با اولویت محورهای مورد تاکید جشنواره انتخاب می گردد. در این بخش، دبیرخانه جشنواره پذیرای طرح و ایده متقاضیان خواهد بود که باید به صورت پرو پزال اجرایی ارائه شود.

این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود و سقف پذیرش نهایی آثار جهت شرکت در جشنواره ۲۰ نمایش است که از میان آثاری که طرح و ایده آنها پذیرفته شده انتخاب خواهند شد.
آثار متقاضی این بخش می بایست تا پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت نکرده باشند.

به آثار راه یافته به این بخش، حداقل ۳۰ میلیون ریال و حداکثر ۵۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

با هدف ترویج و تشویق اجرای عمومی نمایشهای خیابانی، تنها آثاری می توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار، حداقل ۵ اجرای عمومی ( به تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمنهای هنرهای نمایشی استان به همراه اسناد درج خبر اجرای عمومی در پرتال استانی ایران تئاتر برای آثار استان ها و تاییدیه کانون تئاتر خیابانی برای آثار شهر تهران) داشته باشند.

ب) نمایشهای آیینی و سنتی

این بخش مختص آثار تولید شده بر اساس فرهنگ بومی و محلی، خرده فرهنگها، بازیهای محلی، آیین و سنن اقوام مختلف کشور می باشد. این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود و بر اساس انتخاب هیات داوران در هر کدام از بخشهای : ۱- تحقیق و پژوهش آیین ها ۲- کارگردانی ۳- طراحی فضای نمایشی ۴- موسیقی، یک برگزیده معرفی شده و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

*سقف پذیرش آثار در این بخش ۵ نمایش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه در این بخش ۱۲ نفر خواهد بود.

*به آثار راه یافته به این بخش حداقل ۳۵ میلیون ریال و حداکثر ۶۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

ج) تئاتر ملل

ستادبرگزاری جشنواره برای این بخش آثاری از سایر کشورهای جهان را انتخاب و دعوت خواهد کرد. آثار تولید شده بر پایه شیوه های نوین تئاتر خیابانی که به مضامینی انسانی همچون صلح و دوستی بین ملتها و دفاع از ستمدیدگان بپردازد در اولویت انتخاب خواهد بود.

د) تئاتر کودک و نوجوان

با هدف حمایت از آثار هنر خلاق و تربیت نسل آینده و رشد و پرورش فرزندان ایران اسلامی، ستاد برگزاری جشنواره این بخش را به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد کرد. نقش آموزشی و تربیتی در انتقال مضمون به مخاطب، اولویت انتخاب در این بخش است. در این بخش دبیرخانه جشنواره، پذیرای نمایشهای تولید شده متقاضیان خواهد بود که ضروری است به صورت نسخه تصویری ارائه شو.د

سقف پذیرش اثر در این بخش ۴ نمایش خواهد بود.

به آثار راه یافته به این بخش حداقل ۲۵ میلیون ریال و حداکثر ۴۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

ه) میهمان

ستاد برگزاری جشنواره در نظر دارد با هماهنگی دبیرخانه جشنواره های اداره کل هنرهای نمایشی و رایزنی با دبیران جشنواره های معتبر کشور، از میان آثار معرفی شده ازسوی این جشنواره ها، حداکثر از ۴ اثر برتر نمایش خیابانی، جهت حضور در سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان دعوت به عمل آورد. برای این بخش لازم است دبیرخانه جشنواره های سراسری، نمایش های خیابانی برگزیده خود به همراه مشخصات گروه و سه نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری نمایش را در مهلت مقرر به دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ارسال نمایند.

*به آثار حاضر در این بخش حداقل ۳۰ میلیون ریال و حداکثر ۴۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

و) کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی

ستاد برگزاری جشنواره با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه تئاتر کشور، کارگاه های آموزشی و نشستهای تخصصی تئاتر بیرونی را با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می کند.

گاه شمار جشنواره:

-مهلت دریافت طرح و ایده : ۱/۳/۹۷
-اعلام نتایج ارزیابی طرح و ایده : ۱۲/۳/۹۷
-مهلت معرفی نمایش های برگزیده سایر جشنواره های سراسری برای بخش میهمان(به همراه نسخه تصویری) : ۱/۵/۱۳۹۷
– مهلت ارسال لوح فشرده آثاری که طرح آنها پذیرفته شده است و لوح فشرده نمایشهای کودک و نوجوان: ۳/۵/۹۷
-اعلام نمایشهای برگزیده : ۲۰/۵/۹۷

برگزاری جشنواره : شهریور ۱۳۹۷

تذکرات مهم:

در بخش مسابقه، چناچه در هر مرحله ای شرکت اثر ارسالی در جشنواره سراسری رقابتی دیگری برای ستاد جشنواره محرز شود از ادامه حضور اثر در جشنواره جلوگیری خواهد شد.

کارگردان متقاضی، مسئول کیفیت مدارک ارسالی به ویژه لوح فشرده تصویری است و در صورت عدم پخش تصویر یا صدای نمایش، ستاد برگزاری هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.

حضور در جشنواره به منزله پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروه های شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین، مقررات و برنامه ریزی اجرایی جشنواره خواهند بود.

ستاد برگزاری مسئولیتی در قبال تهیه سیستم صوتی، دکور، آکسسوار و … برای گروه های شرکت کننده نخواهد داشت.

مدارک مورد نیاز:

مدارک عمومی:

-فرم تکمیل شده تقاضای حضور در جشنواره

-یک قطعه عکس ۴*۳ از کارگردان

-خلاصه سوابق هنری کارگردان-گروه نمایش

تذکر: به مدارک ارسالی ناقص یا مدارکی که پس از موعد مقرر به دبیرخانه جشنواره ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی