‍ بررسی موضوعی اعتصاب مرزنشینان ونقش موثرنماینده مجلس در حل آن

‍ بررسی موضوعی اعتصاب مرزنشینان ونقش موثرنماینده مجلس در حل آن:

با توجه به تکیه اقتصادی جامعه مرز نشینی بر تک شغلی و کسب در آمد از طریق تهیه کالایی قاچاق از نگاه قانون و صبغه مشروعیت از منظر و نگاه عامه موجب تامین کسب معاش و تهیه مواد اولیه بازار مرز نشینان از این طریق می باشد و مستند به اصل ٤۳ قانون اساسی کسب و تهیه وسایل و مشاغل و نیز تهیه و تامین شغل برابر اصل ۲۸از قانون اساسی موجب آن گردیده که نگاهی قانونمند به مسله قاچاق باشد با این اوصاف در ادوار گذشته و حال حاضر برای حل موضوع اشتغالزایی و مسئله بیکاری با یک برنامه منسجم و کارامد روبه رو نبودیم .

وجود تک شغلی و عدم ایجاد بستر مشاغل پایدار ، فراهم نبودن زیر ساخت اقتصادی و جهت ندادن نیروی بلقوه طبیعی منطقه ،عدم ارتباط نظام مند میان دستگاه های مختلف برای ایجاد اشتغال و فراهم اوردن فرصت مناسب کاری موجب گردیده که بخش مهمی از هزینه هایی که با هدف اشتغالزایی ایجاد گردیده اساسا در بودجه نمود نداشته باشد .

در نتیجه نمی توان در مورد کارایی و میزان عملکرد ان اظهار نظر نمود.با در نظر گرفتن این نکته که نه تنها در مناطق مرز نشین ایجاد اشتغال و فراهم نمودن وضعیت مناسب برای فراهم اوردن معیشت مناسب که با شان یک شهروند در تضاد و تعارض نباشد وجود ندارد بلکه با نگاهی به ادوار جنگ تحمیلی اثار مخرب ان در مناطق جنگی که مرز نشینان کنونی محسوب می شوند به چشم می خورد. اگر بنا باشد که با معزل کولبری ریشه ای برخورد بشود تبدیل وضعیت کولبری به پیشه وری معضلی را حل نمی کند و به نوعی بازی با کلمات است. در واقع شان انسانی بالاتر از ان است که انسان برای گذراندن امور خود کوله ای حمل کند.

همچنانکه (نماینده محترم سقز و بانه جناب مهندس بیگلری مانند همیشه موضوع را ریشه یابی نموده و اذعان داشته اند) ،لازم بذکر است پیگیری های نماینده مجلس از طریق مسولین از جمله دبیر شورای عالی امنیت ملی ،وزیر کشور ، رییس دیوان محاسبات رایزنی نموده اند تجلیل نمود،وایجاد بستر مناسب در جهت مناطق ازاد می توان جان تازه ای به مناطق مرزی از لحاظ اشتغال فراهم اورد و معیشتی مناسب در شان یک شهروند مرزنشین ایجاد گردد که باز از پیگیری های مصرانه جناب مهندس بیگلری می باشد.و با امید به ایجاد مشاغلی در خور شان شهروند مرزنشین و رفع تمامی مشکلات همشهریان عزیز از مسولین محترم درخواست همت وکمک را داریم.

 

محمد زارعی، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و مدرس دانشگاه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی