رونمايى از پوستر اصلى چهاردهمين جشنواره تئاتر كُردى سقز

مراسم رونمایی از پوستر چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز با حضور معاون سیاسی فرمانداری ویژه سقز ، رییس اداره امور هنری و مسئول حراست اداره کُل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ؛ برخى از اعضاى شوراى شهر ؛ ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز ، دبير و دبیر اجرایی و اعضای دبیرخانه چهاردهمين جشنواره تئاتر كُردى ، پيشكسوتان و تعداد زيادى از هنرمندان تئاتر در سالن پلاتوى مجتمع فرهنگى هنرى سقز برگزار شد.

در ابتداى مراسم عليرضا اسماعيلى دبير جشنواره در رابطه با نحوه انتخاب اين پوستر گفت : بعد از اعلام فراخوان طراحى پوستر چهاردهمين جشنواره تئاتر كردى سقز، ١٩ اثر از سراسر كشور به دبيرخانه دائمى جشنواره ارسال شد كه هيئت داوران پس از بررسى آثار و اشاره به اين مهم كه بايد طراحى ها و آثار در حد جشنواره تئاتر كردى باشد،اثر خانم شيلان هوشیاری به عنوان اثر منتخب و نهايى انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند.

در ادامه سامان احمدى رييس اداره امور هنرى اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامى با تقدير از مردم و هنرمندان سقز و علی الخصوص ستاد جشنواره ؛ یاد و خاطره ی مرحومین امجد علیمرادی و خالد خاکی را زنده نگه داشت.

شيلان هوشیاری طراح اين پوستر بوده که متولد مریوان و ساکن سنندج می باشند.
به گفته وي ایده ی اصلی اين پوستر ، تلفیق یک المان سنتی کُردی ( روسری سرکه ای) و یک المان تئاتری ( لوگوی جشنواره) است. در این پوستر لوگوی جشنواره که خود شامل صورتک های خندان و گریان تئاتر است، با استفاده از نقوش روسری اجرا شده و جزیی از آن شده است و گویی خود بخشی از طرح روسری است.
طرح اصلی این پوستر ( روسری سرکه ای) جزیی از آیین و سنت کهن کُردهاست که در اینجا تئاتر در آن بستر قرار گرفته و همسو با آن خود را به نمایش میگذارد. جدا از اینکه رنگ سیاه و قرمز این پوستر خود نیز یادآور یک المان سنتی و آیینی است، وجه دیگر انتخاب رنگ سیاه برای تم اصلی پوستر، ابراز همدردی و همدلی ما با رویداد تلخ این روزهاست که برای همزبانان کُردمان در کرمانشاه پیش آمده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی