بزرگترین رویداد فرهنگی سقز آغاز شد

 

چهاردهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز آغاز شد.

به گزارش ده نگی شار:
روز پنجشنبه و با حضور ۱۳ گروه نمایشی کشور ، چهاردهمین جشنواره تئاتر کوردی به میزبانی شهرستان سقز آغاز شد.

در اولین روز جشنواره که با حضور چشمگیر شهروندان سقزی و هنردوستان همراه بود ۲ نمایش “ئه وانه گه ل” با کارگردانی غلامرضا همتیان از بیجار با مضمونی عاشقانه و “عیشا” به کارگردانی حامد اسماعیل وند از ارومیه و مضمونی اجتماعی به روی صحنه رفت و مورد نقد و بررسی قرار گرفت .

امیر زارع زاده دبیر جشنواره در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ده نگی شار گفت:
جشنواره تئاتر کوردی سقز فرهنگ غنی ملت ایران را به نمایش قرار خواهد داد و در شرایط کنونی مسئولین و هنرمندان با عزمی راسخ در برگزاری جشنواره تئاتر کوردی، جهت احیا و بازگشت تئاتر به جایگاه والا و اصلی خود در تلاشند .

زارع زاده افزود :
با انتخاب اعضای شورا ، دبیرخانه و کمیته های جشنواره دوره چهاردم و همراهی هنرمندان سقزی ، با برگزاری جلسات مکرر جهت آمادگی هرچه بهتر و باشکوه تر دوره آتی و حضور در مرکز استان و تهران و پیگیری مجدانه ، این امر به بهترین شیوه ممکن هم اکنون در حال برگزاری است.

دبیر اجرایی جشنواره در ادامه افزود:

۲۵۰ هنرمند از ۹ شهر کشور در ۲ هتل مجلل کورد و ماد و ۴ مهمانسرا اسکان داده شده اند.
طبق برنامه زمانبندی شده ۱۱ نمایش در سالن اصلی و ۲ نمایش دیگر در سالن پلاتو اجرا خواهد شد.

وی افزود:
در جشنواره دوره چهاردهم ۳ نفر از اساتید (دکتر قطب ادین صادقی “دکترای هنرهای نمایشی ” ، کورش سلیمانی “بازیگر سینما و تلویزیون” و علی ظفر قهرمانی نژاد ” کارشناس ارشد کارگردانی سینما”) جزو هیات داوران جشنواره و شهرام بهرامی”کارشناس ارشد هنرهای نمایشی”،محمد زارع زاده ” کارشناس ارشد تئاتر،بازیگر پیشکسوت و مسئول دفتر هنرهای نمایشی سقز و بختیار پنجه ای “کارشناس ارشد ادبیات نمایشی” جزو هیات بازبین جشنواره تئاتر کوردی هستند.

امیر زارع زاده در پایان از تلاش ها و زحمات مسئولین شهرستانی و استانی از جمله فرماندار ویژه سقز ، ریاست فرهنگ و ارشاد سقز ،شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تشکر و ابراز امیدواری کرد با توجه به سابقه برگزاری ۱۴ دوره جشنواره تئاتر کوردی ، در سالهای آتی این جشنواره با پیروی از جشنواره تئاتر مریوان در سطح بین المللی برگزار گردد.

در خلال جشنواره سه کارگاه آموزشی عکاسی تئاتر توسط بهروز اسراری، کارگاه آموزش بازیگری توسط پرستو صالحی و کارگاه تئاتر شورایی توسط علی ظفر قهرمانی نژاد و دو نمایشگاه عکاسی با عکسهایی زیبا در قالب ۵۵ اثر از علی اسدی و شنه دژاگه دو هنرمند سقزی که عواید حاصل از فروش آن به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص و تصاویری از هنرمندان فقیدتئاتر سقز ، تعدادی آثار عکاسی صحنه ای از محمد فرج پور و نمایشگاه کتاب با ۵۰ عنوان تخصصی تئاتر و نمایشی و کافی شاپ جهت پذیرایی برپا شده است .

گفتنی است چهاردهمین جشنواره تئاتر کوردی از روز پنجشنبه ۹۶/۹/۱۶ آغاز و تا تاریخ ۹۶/۹/۱۹ به مدت ۴ روز در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهرستان سقز اجرا و مراسم اختتامیه در محلی دیگر برگزار خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی