وضعیت نامناسب ترمینال فعلی سقز و ضرورت تسریع در بهره برداری از پایانه جدید

وضعیت نامناسب ترمینال فعلی سقز/ ضرورت تسریع در بهره برداری از پایانه جدید با توافق شهرداری و شرکت های مسافربری

شهرستان سقز با جمعیت حدود ۲۴۰ هزار نفری، قرار گرفتن بر روی کریدور شمالغرب به جنوب، توسعه شهری و مراودات بالای تجاری و ارتباطات اجتماعی آن با اکثریت مناطق کشور نیاز به داشتن ترمینالی مجهز، مناسب و درخورشان مسافرین و شهروندان را دارد.

 

به گزارش ده نگیی شار:

ترمینال را می توان بعنوان دروازه ورودی، نمادی از هویت و مبلمان یک شهر محسوب کرد و به مثابه بستری برای حفظ حقوق شهروندی و رعایت شان مسافرین و شهروندان به حساب آورد.

با وجود ساخت ترمینال جدید، اما هنوز بهره برداری از آن در هاله ای از ابهام بوده، جدای از برخی کمبودها، عدم توافق بین سازمان مجری و شرکت های بهره بردار نیز مزید بر علت شده است؛ لذا ناچاراً از همان ترمینال نامناسب قبلی استفاده می شود. لذا این گزارش به بررسی موضوع می پردازد:

وضعیت نامناسب و آشفته ترمینال قدیمی

ترمینال فعلی دارای وضعیت نامناسب، فاقد ظرفیت و ساختمان آن به لحاظ فیزیکی فرسوده و شبیه مخروبه است.

از جمله مهمترین مشکلات آن می توان به نداشتن سالن انتظار و استراحتگاه در خور شان مسافرین، نبود اماکن مناسب جهت پذیرایی از شهروندان و مسافرین و همچنین نمازخانه، وضعیت نامناسب سرویس های بهداشتی، وضعیت نامناسب نظافت آن، فضای نامناسب داخلی، فرسودگی ساختمان، نداشتن سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب، وضعیت نامناسب محوطه و… اشاره کرد.

ساخت و افتتاح پایانه بزرگ مسافربری

پایانه بزرگ مسافربری مرکزی سقز در ۲ طبقه با ۳هزار و ۶۵۴ متر مربع زیربنا ساخته شده که طبقه یک ترمینال با ۲ هزار ۴۶۵ متر مربع زیر بنا دارای ۱۲ اتاق(غرفه) برای تعاونی ها و ۱۲ مغازه تجاری شامل: آرایشگاه، قنادی، پست پیشتاز، بانک، لوازم بهداشتی، اتاق مطبوعات و کتابخانه، تغذیه، سالن انتظار مسافرین، سرویس های بهداشتی و بخش های دیگری است.

طبقه دوم آن نیز با هزار و ۲۰۰ متر مربع زیربنا دارای اتاق های راهنمایی و رانندگی، کلانتری، مدیریت، استراحتگاه رانندگان، نمازخانه، رستوران، بیمه و چند بخش دیگر است.

این پروژه در روز ۱۲ اردیبهشت ۹۶ با حضور مقامات استانی و شهرستانی افتتاح شد، افتتاحی که بیشتر مصلحت زمانی داشت و شرایط استفاده از آن هنوز فراهم نشده است.

مشکلات فراروی بهره برداری از پایانه

عدم توافق بین سازمان مجری و شرکت های بهره بردار یکی از مشکلاتی است که شرکت های تعاونی مسافربری بدان اشاره می نمایند؛ یحیی محمدیان دبیر انجمن صنفی شرکت های مسافربری در این رابطه به خبرنگاران گفت: هم اکنون ۱۲ شرکت مسافربری در ترمینال سقز مشغول خدمت هستند، اما وضعیت ترمینال فعلی بسیار آشفته و در شان مردم سقز و مسافرین نیست.

درخواست تجدیدنظر در قیمت های اعلام شده

وی در مورد علت عدم توافق بین شرکت ها و شهرداری سقز گفت: شهرداری سابق قیمت های سرقفلی اعلام شده را با مبالغی حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیون تومان درنظر گرفته، که به نظر ما بسیار بالاست و امکان پرداخت آن برای شرکت وجود ندارد.

رکود حاکم بر فعالیت شرکت های مسافربری

وی افزود: در حال حاضر رکود کاری، کاهش مسافر، افزایش هزینه ها، افزایش مسافربرهای شخصی و غیرمجاز، فعالیت شرکت های مسافربری را تحت تاثیر قرار داده و انتظار ما حمایت مسئولین و تجدیدنظر در قیمت های اعلام شده است تا بتوانیم به توافقی منطقی برسیم و ترمینال جدید مورداستفاده شهروندان قرار بگیرد.

تجهیز پایانه جدید در حال انجام است

شهردار سقز با بیان اینکه مهمترین مشکل ترمینال جدید سقز نداشتن سیستم گرمایشی و سرمایشی و برخی کارهای جزئی درون ساختمان است، گفت: اقدامات لازم را برای حل این مشکلات و تجهیز آن شروع نموده ایم.

چیا صالحی بابامیری افزود: محوطه سازی و احداث پارکینگ ترمینال نیز در حال انجام بوده و درصددیم مجموعه ای مناسب و درخور شان مردم شهرستان و منطقه همراه با مبلمان زیبا و فضاهای تفریحی و خدماتی مناسب تحویل دهیم.

شهرداری آماده همکاری و تجدیدنظر در قیمت هاست

شهردار سقز همچنین در مورد امکان تجدیدنظر در قیمت های ارائه شده برای واگذاری سرقفلی دفاتر به شرکت های مسافربری گفت: ما با ۲ صورت می توانیم این کار را انجام دهیم: سرقفلی یا اجاره ماهیانه
صالحی بابامیری خاطرنشان ساخت: برای تجدیدنظر در قیمت ها مشکلی نداریم و درصورت درخواست شرکت ها، حاضریم دوباره آن را بصورت قیمت مجدد کارشناسی و با مساعدت لازم در اختیار شرکت ها قرار دهیم، در صورتی هم که این امر محقق نشود، شهرداری می تواند دفاتر را با اجاره ماهیانه در اختیار آنان قرار دهد.

شهردار سقز گفت: ترمینال سرمایه عمومی و متعلق به مردم است، لذا باید با تعامل و همکاری برای بهره برداری بهینه از این فضا تلاش نمائیم./کردپرس

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی