برگزاری جلسه بازنگری و بررسی طرح جامع شهر سقز

برگزاری جلسه بازنگری و بررسی طرح جامع شهر سقز

در جلسه ای با حضور معاون اداره کل راه و شهرسازی رئیس شورای اسلامی شهر سقز، شهردار سقز ،مدیر اداره راه و شهرسازی شهرستان سقز ،نمایندگان ادارات کل (جهاد کشاورزی،آب و فاضلاب،آب منطقه ای،میراث فرهنگی و…) جلسه بازنگری و بررسی طرح جامع شهر سقز برگزار شد.

به گزارش ده نگی شار

در این جلسه که در ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ در اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان و با ریاست مهندس لشکری معاون این اداره برگزار شد کیوان بهرامی رئیس شورای اسلامی شهر سقز،ارسطو گویلی شهردار سقز و باقی رحمانپور ریاست اداره راه و شهرسازی شهرستان سقز ،نمایندگان فرمانداری و ادارات کل (جهاد کشاورزی،آب و فاضلاب،آب منطقه ای،میراث فرهنگی و…) جهت بررسی طرح جامع شهر سقزحضور داشتند.
در ابتدا دکتر کلهرنیا مشاور طرح یک ساعت طرح جامع پیشنهادی شهر سقز را تشریح نمود و در ادامه هرکدام از اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را با توجه به مطالبات ادارات خود پیشنهاد دادند.

کیوان بهرامی رئیس شورای اسلامی شهر سقز در این خصوص به خبرنگار ده نگی شار گفت:

طرح جامع پیشنهادی شرکت مشاور مورد تایید اداره کل راه و شهرسازی از بسیاری جهات عالی بود و به همین خاطر بنده و جناب شهردار از این شرکت تشکر کردیم اما با توجه به عدم اعمال نظرات شورا و شهرداری که طی مکاتباتی برای اداره راه و شهرسازی ارسال نموده بود در نهایت بنده بعنوان رئیس شورای اسلامی شهر سقز و جناب شهردار خواستار اعمال نظرات شورا و شهرداری سقز در بازنگری طرح جامع شدیم.
ما معتقدیم این بازنگری مسیر توسعه شهری سقز را برای ۱۰ سال تعیین خواهد کرد و لذا خیلی برایمان اهمیت دارد که چه مسائلی در این طرح گنجانده شود.
در واقع ضمن توجه به شهرسازی مدرن و توسعه شهری،عمران و آبادانی باید بخشی از نیازها و مطالبات مردمی حتما دراین طرح لحاظ شود.
این ما هستیم که بعنوان نمایندگان مردم و منتخب مردم عزیزمان از نزدیک با مشکلات و مطالبات مردم آشنا هستیم و لذا مشاور حتما باید به مطالبات ما دراین طرح توجه داشته باشد درغیر اینصورت طرح در صحن شورا وتو خواهد شد.
کیوان بهرامی رئیس شورای اسلامی شهر سقز به برخی از پیشنهادات که از سوی وی و شهردار به مشاور پیشنهاد شد اشاره نمود:
۱٫معرفی و پیشنهاد محل های مناسب برای ساماندهی صنوف مزاحم و آلاینده و دست فروشها
۲٫معرفی و پیشنهاد مکانهای مناسب برای احداث بازارهای روز در نقاط مختلف شهر
۳٫توجه و نگاه ویژه به معظل ترافیک و ارائه پیشنهاد از طرف شرکت مشاور
۴٫توجه به پیاده مداری و گسترش پیاده راهها
۵٫رفع مشکلات تپه ذاکر و تمام زمینهای باقیمانده در سطح شهر که مشمول ماده واحده ونهایتا عدم صدور جواز ساخت هستند.
۶٫توجه بیشتر به شکل فضایی سقز و افزایش تراکم و طبقات
۷٫تشریح بیشتر مغایرت های این طرح با طرحهای قبلی و بیان علت مغایرت
۸٫توجه بیشتر به رونق اقتصادی و اجرای طرح های درآمدزا در شهر
کیوان بهرامی افزود طبق بررسی شرکت مشاور از نظر نحوه تصرف واحدهای مسکونی،۵۳ درصد املاک مسکونی شهر بصورت ملکی عرصه و اعیان،۳۸ درصد بصورت رهن و اجاره،۷ سایر و۱ درصد هم اظهار نشده هستند که این میطلبد شرکت مشاور پیشنهادات مفیدی جهت کاهش رهن و اجاره و افزایش ملکی عرصه و اعیان برای شهروندان سقزی در طرح جامع پیش رو ارائه نماید.
کیوان بهرامی همچنین در مورد وضعیت تعداد طبقات افزود:
متاسفانه طی ادوار قبل و ارائه طرحهای جامع قبلی فکری بحال صدور مجوز تراکم بالا و افزایش تعداد طبقات نشده و این اصلا مورد قبول نیست جالب اینجاست که بدانید درحال حاضر ساختمانهای یک طبقه در سقز ۵۰ درصد،دو طبقه ۳۳ درصد،سه طبقه ۱۰ درصد،چهار طبقه ۳ درصد و پنج طبقه وبیشتر ۲ درصد است که این آمار مطلبوبی نیست و جا دارد در شرایط کنونی که صدور مجوز برای اراضی قولنامه ای ممنوعه،شرکت مشاور به این موضوع بیشتر بیندیشد و افزایش تراکم و طبقات رو در شکل فضایی سقز بگنجاند.
همچنین اگر دقت بفرمایید از نظر نوع واحد های مسکونی در سقز آپارتمانی ۲۸/۴۹ و غیر آپارتمانی هم ۷۱/۵۱ میباشد که لازم است شرکت مشاور در طرح پیشنهادی امسال به آن توجه داشته باشد.
کیوان بهرامی گفت:
علاوه بر مکاتباتی که طی ۶ ماه گذشته توسط شهردار در رابطه با بازنگری طرح جامع با مشاور و اداره راه وشهرسازی انجام شده بود در این جلسه نیز پیشنهادات لازم به مشاور طرح جامع داده شد و مقرر گردید نهایتا تا پایان اردیبهشت ماه طرح جدید آماده شده و در خردادماه نسبت به مصوب نمودن آن اقدام کنیم.
لازم به ذکر است در پایان جلسه،کیوان بهرامی رئیس شورای اسلامی شهر سقز و ارسطو گویلی شهردار سقز از طرف ریاست جلسه بخاطر حضور شخصی در جلسات،بررسی دقیق طرح و ارائه پیشنهادات مفید مورد تشویق قرار گرفتند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی