نكاتي كليدي در مورد سوختيگی

سوختگی نوعی آسیب به گوشت یا پوست است که بر اثرگرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو به وجود می‌آید.

سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می‌گذارند را سوختگی‌های سطحی یا سوختگی‌های درجه اول می‌نامند.
سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌بینند.(معمولا این نوع سوختگی همراه با تاول است که نباید پاره شوند )
در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه‌های پوست آسیب می‌رسد.
در سوختگی نوع چهارم بافت‌های عمیق‌تر مانند عضلات یااستخوان آسیب می‌بینند.

درمان مورد نیاز به شدت سوختگی بستگی دارد.

سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز سوختگی ویژه می‌باشند.
قرار دادن محل سوختگی زیر شیر آب می‌تواند به تسکین درد کمک کند و آسیب را کاهش دهد؛ با این وجود تماس طولانی با آب ممکن است باعث سرمازدگی شود.
در سوختگی با ضخامت نسبی لازم است محل سوختگی را با آب و صابون شست‌وشو داد و سپس پانسمان کرد.
معمولاً در سوختگی‌های نوع سوم به درمان‌های جراحی مانند پیوند پوست نیاز است. معمولاً سوختگی‌های وسیع نیازمند چندین مرحله تزریق وریدی هستند رایج‌ترین مشکل در رابطه با سوختگی مربوط به عفونت است.

اشتباهات رایج برای تسکین درد و درمان سوختگی :
روی تاول ناشی از سوختگی خمیر دندان نگذارید.

بر اساس گفته‌های یک متخصص بیماریهای عفونی، استفاده موضعی از خمیر دندان برای التیام سوختگی فایده‌ای ندارد چون خمیر دندان برای چنین کاری ساخته نشده است همچنین به کرات دیده شده که مردم ما از ماست , اب نمک , نفت , حتی قیر  و … استفاده کرده اند که به غیر از اینکه هیچ تاثیری در درمان ندارد بلکه در بعضی موارد مانند نفت باعث شدت و ازدیاد موضع سوخته شده می شود و عفونت های باکتریایی رو تشدید و درمان رو به تاخیر می اندازد و در کل باعث بروز صدمات جبران ناپذیری برای بیمار می شود .

همان طور که در بالا هم توضیح داده شد بهترین کار قرار دادن قسمت درگیر در سوختگی زیر اب سرد و انتقال به نزدیک ترین مرکز درمانی می باشد.

فواد احمدیان کارشناس فوریتهای پزشکی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی