کاهش آمار تلفات رانندگی در جاده های برون شهری کردستان/ شناسایی ٢٨ مقطع پرتصادف در راههای کردستان

مدیر حوزه راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان از کاهش آمار تصادفات رانندگی در جاده های برون شهری استان خبر داد .

«محمد راشد مدرس گرجی» در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: کاهش ٣١ نفری تلفات رانندگی (٨/١٤-درصدی)  در شش ماهه ابتدای سال ٩٥ نسبت به مدت مشابه سال ٩٤ و کسب رتبه سوم استان کردستان در کاهش تلفات رانندگی برون شهری در کشور در زمینه کاهش تلفات رانندگی بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور می باشد .

مدرس گرجی در ادامه با اشاره به تغییر و تحولات ایجاد شده در راهداری عنوان کرد: با توجه به تصمیم دولت محترم به جداشدن حوزه راهداری از ادارات کل راه و شهرسازی استانها و ادغام آن با ادارات کل حمل و نقل و پایانه ها و تشکیل اداره ای جدید تحت عنوان ” اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای” ، از مهر ماه سالجاری، این امر در استان کردستان هم اتفاق افتاد.
وی این تغییرات را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قطعا تشکیل این اداره کل جدید، موجب انجام بهتر و تخصصی تر امورات راهداری خواهد شد.و همچنین موجب استفاده صحیح از ماشین الات و تجهیزات راهداری در امورات مرتبط راهداری خواهد شد.

حفظ و نگهداری راهها در فصول مختلف سال

این مسئول در ادامه تصریح کرد: به این شیوه عوامل زحمتکش راهداری، بصورت تخصصی فقط مشغول انجام شرح وظیفه اصلی خود، یعنی حفظ و نگهداری راهها در فصول مختلف سال خواهند شد .

مدرس گرجی اضافه کرد: لازم به ذکر است که منبعد یکی از شرح وظایف مهم ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، تحویل بدون نقص راههای  ساخته شده از حوزه ساخت ادارات کل راه و شهرسازی می باشد.

کمبود اعتبارات

وی در ادامه به کمبود اعتبارات در حوزه راهداری اشاره کرد و گفت: اعتبارات نگهداری راهها با کمبود مواجه است.از حدود ٨٠٠٠ کیلومتر طول شبکه راههای استان، حدود هزار کیلومتر آن شریانی است و از محل اعتبارات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم تامین اعتبار می شود. اما راههای غیرشریانی که حدود ٧٠٠٠ کیلومتر و تقریبا ٨٧ درصد طول شبکه راههای استان می شود بایستی از محل منابع استانی اعتبار نگهداری آنها تامین شود که این مقدار شامل راههای فرعی و روستایی می باشد.اما متاسفانه بدلیل عدم اختصاص اعتبار لازم برای این امر، امکان نگهداری مناسب از این سرمایه ملی برای حوزه راهداری استان فراهم نیست.

عملیات روکش آسفالت در راههای استان

مدیر حوزه راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان تصریح کرد: لازم به ذکر است که در شش ماهه اول سالجاری از محل منابع سازمان راهداری و حمل  و نقل جاده ای کشور، حدود ١٠٠ کیلومتر روکش آسفالت در راههای شریانی استان و با صرف اعتباری بالغ بر ٢٠٠ میلیارد ریال انجام شده است.

«محمد راشد مدرس گرجی» اضافه کرد: همچنین   حدود  هزار و ۵۰۰کیلومتر عملیات خط کشی در راههای استان و با صرف اعتباری بالغ بر ۱۵میلیارد ریال در شش ماهه اول سالجاری اجرا شده است.

وی تصریح کرد: ضمنا با توجه به شناسایی نقاط و مقاطع پرتصادف با رویکرد جدید شناسایی این مقاطع، ٢٨ مقطع پرتصادف در راههای استان با همکاری فرماندهی پلیس راه استان شناسایی شده که عملیات آشکارسازی  و ایمن سازی آنها در حال انجام می باشد.که این   عملیات شامل اجرای نقوش هشدار دهنده، شیار و نصب علایم عمودی میباشد.

این مسئول در ادامه به بدهکاری این اداره به پیمانکاران اشاره کرد و عنوان کرد: در حال حاضر  بالغ بر ٢٠٠ میلیارد ریال بخش خصوصی و پیمانکاران از حوزه راهدری طلب دارند.

مدرس گرجی در ادامه با اشاره به تجهیزات و ماشین آلات راهداری که نیاز به بازسازی دارند عنوان کرد: همچنین برای بازسازی و  تجهیز ماشین آلات راهداری و راهدارخانه ها جهت  زمستان سالجاری و عقد قرارداد با بخش خصوصی برای برفروبی راههای روستایی،نیاز به اختصاص  سریع اعتبار (حداقل  ٦٠ میلیارد ریال ) می باشد.

پروژه های عمرانی

وی به پروژهای عمرانی نیز اشاره کرد وگفت: از دیگر اقدامات سالجاری حوزه راهداری،ادامه احداث باند «کندرو» گردنه «تیتور» در محور سنندج -مریوان بطول ٥ کیلومتر و اعتباری بالغ بر ٣٠ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان راهداری  می باشد که هم اکنون در حال اجراست و نیز تعریض حدفاصل زرینه تا سه راهی تکاب در محور دیواندره-سقز بطول ١٠ کیلومتر و اعباری بالغ بر ٣٠ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان راهداری است که هم اکنون در حال اجرا می باشد.

«محمد راشد مدرس گرجی» اضافه کرد: اجرای روشنایی خروجی مریوان تا کانی دینار نیز بطول ٣ کیلومتر و نوسازی روشنایی تونل گردنه خان بانه از دیگر پروژه های در دست اقدام حوزه راهداری استان است.

وی به با تاکید بر ارتقای فرهنگ رانندگی و تاثیر آن در کاهش تصادفات جاده ای در استان عنوان کرد: یکی دیگر از عملکردهای حوزه راهداری در سالجاری تهیه و پخش برنامه تلویزیونی سفر بی خطر و برنامه رادیویی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و صداو سیمای مرکز کردستان در خصوص ارتقای فرهنگ رانندگی است که هم اکنون نیز در حال پخش است.

مدیر حوزه راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان اضافه کرد:

در پایان با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و بارش و شروع عملیات راهداری زمستانی و نیاز به تجهیز راهدارخانه ها و نوسازی ماشین الات راهداری، و پرداخت حقوق اپراتورهای ماشین الات راهداری. توجه ویژه در اختصاص اعتبار به حوزه راهداری استان را می طلبد.

مدرس گرجی تصریح کرد: با توجه به اینکه هنوز مقداری از حق الزحمه بخش خصوصی که با حوزه راهداری جهت انجام عملیات برفروبی راههای روستایی در سال گذشته قرارداد داشتند،به دلیل کمبود اعتبار پرداخت نشده، و جهت عقد قراردادهای جدید نیز نیاز به تامین اعتبار می باشد. تا حوزه راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، بتواند به نحو مطلوب همانند سالهای گذشته، در خدمت کاربران راه باشد.
منبع : کرد پرس

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی