کردستان پتانسیل بالایی در عرصه تئاتر دارد/ نبود حمایت سازمان یافته مهمترین مشکل تئاتر استان است

نازیلا امینی بازیگر موفق تئاتر سقز ؛

امینی: استان کردستان و سقز دارای پتانسیل های خوبی در زمینه تئاتر است، بازیگران توانمند،خوب و بااستعداد دارد، لذا بسترسازی جهت بالفعل ساختن این ظرفیت ها ضروریست

نازیلا امینی یکی از هنرمندان و بازیگران موفق و حرفه ای شهرستان سقز است، که در چند جشنواره ملی و منطقه ای درخشیده است. وی در تازه ترین موفقیت بعنوان برترین بازیگر زن جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان انتخاب شد.

برای بررسی بیشتر موضوع تئاتر و پتانسیل ها و مشکلات فرارو در سقز و استان، مصاحبه ای را با این بازیگر جوان انجام داده ایم، که به شرح زیر از نظرتان می گذرد:

از چه زمانی و چگونه کار هنری را شروع نمودید؟

من از ۹ سال پیش کار هنری رو شروع کردم، ابتدا به کارهای موسیقی و دف نوازی علاقه داشتم، که به مرور به کارهای هنر و بازیگری علاقه مند شدم و سپس وارد دنیای تئاتر شدم.

ـآیا علاقه مند به ادامه فعالیت هستید؟ و انگیزه شما برای ادامه فعالیت ها چیست؟

بله، خیلی علاقه مند به ادامه فعالیت های هنری و بازیگری در عرصه تئاتر و رسیدن به مراحل بالاتر می باشموز به روز گسترش می دهم. امیدوارم روزی بتوانم وارد سینما شوم و در فیلم های سینمایی بازی بکنم و این مساله مهمترین دلیلی و هدف بنده می باشد که انگیزه بنده را برای ادامه کار مضاعف نموده است.

 

nazila-amini-25-8-95-2

 

تاکنون در چه جشنواره هایی موفق به کسب مقام برتر شده اید؟

در جشنواره های متعدداستانی (کردستان و آذربایجان)،دانشجویی کشوری،بین المللی مریوان و چند جشنواره خیابانی، جشنواره تئاتر کوردی و… موفق به کسب عنوان بازیگر برتر و یا سایر بخش ها شده ام، اما شاید کسب عنوان بازیگر اول زن جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان یکی از با اهمیت ترین این عناوین بود.

علت موفقیت خودتان را با تاکید بر کسب مقام اول بازیگری زن در جشنواره بین المللی مریوان؟ در چه می دانید؟

پشتکار و تلاش خودم و اهداف آینده ام برای حضور در سینما،زحمات کارگردانهای خوب و حرفه ای، گروه هایی که با آنها همکاری نموده ام در آناهیتای سقزو بوکان) در موفقت هایم موثر بوده است.

مهمترین هدف و برنامه شما برای آینده چیست؟

توسعه فعالیت های هنری و بازیگری در عرصه تئاتر، وارد شدن به عرصه سینما و نیز ادامه تحصیلات دانشگاهی بصورت تخصصی در حوزه بازیگری از مهمترین اهداف من می باشد.

وضعیت تئاتر استان و سقز را چطور ارزیابی می کنید؟

استان کردستان و سقز دارای پتانسیل های خوبی در زمینه تئاتر است،بازیگران توانمند،خوب و بااستعداد دارد، اما پشتوانه مناسبی برای حمایت از تئاتر وجود ندارد.

چه موانع دیگری بر سر راه توسعه تئاتر استان و سقز می بینید؟

همانطور که گفتم هیچ حمایت و پشتیبانی سازمان یافته و مستمری از تئاتر وجود ندارد، سالن های غیرحرفه ای،نبود پلاتوی مناسب و مکان برای تمرین، کمبود کلاسهای آموزشی حرفه ای و… مشکلاتی است که فراروی تئاتر منطقه وجود دارد.

راهکار ارتقای سطح تئاتر نمایش استان و سقز از دید شما چیست؟

راهکارهای متعددی برای ارتقای سطح تئاتر می توان ارائه داد:آموزش صحیح و حرفه ای، استعداد یابی و تقویت انگیزه و روحیه هنرمندان، حمایت مالی از گروههای نمایشی، برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی بیشتر در منطقه، ساخت سالن و پلاتوهای مناسب و حرفه ای، برگزاری سمینارهای آموزشی و…از جمله این موارد می باشد.

منبع : کردپرس

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی