مدیریت بحران زده هلال احمر سقز

مدیریت بحران زده هلال احمر سقز / بی توجهی معنادار مسئولین شهرستانی و استانی به کم کاری مدیر جمعیت هلال احمر سقز

پس از تغییر در مدیریت چند ساله هلال احمر سقز و حضور رئیس جدید ، فعالیتها و خدمات این سازمان در ۲ سال اخیر کاهش محسوسی یافته بطوری که منجر به اعتراض نجاتگران و داوطلبان جمعیت هلال احمر سقز شده است.

قاعده تغییرات در پستهای مدیریتی بدین ترتیب است که فردی که در دورانی که در بالاترین رده سازمانی قرار دارد پس گذشت چند سال و در صورت موفقیت در پیشبرد اهداف مجموعه به رده های بالاتر ارتقا و فردی که در همان مجموعه یا سطحی پایین تر قرار دارد طبق شاخصه های موجود در انتخاب مدیران جایگزین مدیر قبلی میشود.

اما گویا این رویه در سقز جایگاهی ندارد و نه تنها مدیران باسابقه ارتقا نمی یابند بلکه مدیران جدید نیز از روی روابط و دوستی ها انتخاب می شوند.

یکی از نمونه های عینی انتخاب مدیر اشتباه در سقز رئیس جمعیت هلال احمر این شهر است که پس از گذشت چند سال بجز فراری دادن نیروهای باسابقه داوطلب و نجاتگر و اتخاذ تصمیمات کاملا اشتباه در زمانهای حساس موجب بوجود آوردن خسارتهای زیادی به این سازمان و مجموعه تحت الامر خود شده است.

نمونه این کم کاری ها در حادثه تلخ تالار مانگه شو کاملا مشهود بود که زمانی هلال احمر در محل حاضر شد که نه مصدومی در محل بود و نه جسدی!!!

عمق فاجعه زمانی مشخص میشود که همان دقایق انتشار خبر بروز حادثه و درخواست کمک اورژانس و آماده باش کامل بیمارستانهای سقز ، چندین دستگاه آمبولانس از شهرهای همجوار همچون بوکان ، بانه و دیواندره به سقز اعزام شدند اما در کمال ناباوری خودروها و نجاتگران هلال احمر در تصمیمی اشتباه از سوی مدیر سازمان و مکثی مرگبار در اعزام به محل حادثه موجب شدند زمان طلایی حضور در محل را از دست داده و پس از ساعتی از اتمام حادثه آژیرکشان و بصورت کاروانی که گویا به عروسی دعوت هستند در محل حاضر و پس از گرفتن چند عکس یادگاری ، محل حادثه را بدون کمک به یک نفر!! ترک و با حضور در ازدحام جمعیت حاضر در بیمارستان طوری وانمود کردند که کاری بزرگ در خدمت به شهروندان را ارائه داده اند.

رسانه ده نگی شار در همان لحظات اولیه ضمن پیگیری علت تاخیر هلال احمر در محل با انتشار گزارشی نقد از عملکرد ضعیف و غیرقابل دفاع هلال احمر در خدمت رسانی به شهروندان در شرایط بحرانی خواستار پیگیری و برخورد مسئولین شهرستانی و استانی با مدیر جمعیت شد.

به محض انعکاس خبر این رسانه ، اقدامات و تخلفاتی از جمله ارائه گزارش خلاف واقع از سوی مدیر این سازمان به رده های بالا دستی خود در جهت لاپوشانی موضوع انجام که گویا در این کار نیز موفق بود.

تخلف مدیر کنونی سازمان که همکاری چند عضو داوطلب و صد البته مدیران استانی جمعیت هلال احمر را در پشت خود احساس می کند تنها به تالار مانگه شه و معطوف نشد و تخلفات دیگری همچون :

دستور در جهت عدم همکاری با اورژانس در عملیاتهای امداد و نجات و تصادفات جاده ای

حذف تیم واکنش سریع این شهر

حذف حضور ۴ نجاتگر این سازمان با سابقه کاری ۴ تا ۱۲ سال و جایگزینی چندین نفر از امدادگران داوطلبی که حتی سابقه و تجربه حضور در یک عملیات را ندارند در حالی که طبق آیین نامه انظباطی ، رییس شعبه نمی تواند امدادگران و نجاتگران را که با سرمایه و بیت المال به این نیروهای کارامد تبدیل شده اند را حذف کند

ضعف جدی در تعامل با ادارات همسو

پایین آمدن رتبه پایگاه صاحب بدلیل دستور مدیریت در عدم حضور در عملیات های جاده ای

حذف پُست موقت سیار روستای سرا با وجود حادثه خیز بودن این محور

تضاد در آمار اعلامی در مورد ایست بازرسی مستقر در روستای سرا در زمان کنترل ورود خروج شهروندان و منع تردد در زمان پیک اول کرونا در این شهر

کمبود امکانات بهداشتی و حفاظت فردی برای پرسنل حاضر در شیفت و نبود حتی یک دستگاه تب سنج در این سازمان

استفاده از خودرو سازمان در جهت انجام امورات شخصی

عدم رسیدگی به مشکلات موجود در پایگاه بین جاده ای صاحب به بهانه کمبود بودجه و در مقابل هزینه کرد چند ده میلیونی در منزل تحویلی و آماده سازی و تعمیر اساسی قبل از نقل مکان به سقز

عدم توجه به مشکلات تنها پایگاه جاده ای سقز و رفع نواقص اساسی ساختمان

عدم تمایل در جلب نظر و فراری دادن خیرین حاضر به اهدای زمین و پرداخت کامل هزینه ساخت پایگاه بین جاده ای در این شهر

گلایه مندی چندین خیر سقزی در نحوه توزیع اقلام اهدایی به این سازمان

و چندین مورد دیگر……

در نشتی که با حضور نمایندگان معترضین به نحوه مدیریت در هلال احمر با خبرنگاران سقزی برگزار شد این افراد با ارائه درخواستهایی به خبرنگاران که به فرمانداری، استانداری، نمایندگان دوره قبل و فعلی مجلس، حراست هلال احمر استان ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان، نماینده ولی فقیه در هلال احمر استان و حراست کل کشور نیز ارسال شده ، ضمن اعلام تخلفات صورت گرفته خواستار برخورد و تغییر در مدیریت این سازمان در شهرستان سقز شده اند .

اخبار رسیده به ده نگی شار حاکیست روز سه شنبه چندین بازرس استانی با حضور در سقز و برگزاری جلسه ای حدودا ۵ ساعته با نمایندگان نجاتگران و مدیریت این سازمان و شنیدن تمام مشکلات موجود و عدم توانایی و نبود دلایل قانع کننده از سوی مدیر جمعیت هلال احمر سقز در دفاع از عملکرد ضعیف خود ، بازرسین حاضر در جلسه در کمال ناباوری خواستار تعامل ۲ طرف و همکاری نجاتگران با رئیس کنونی شدند.

در سالیان گذشته هلال احمر پای ثابت حضور در حوادث شهری و جاده ای و امدادرسانی به آسیب دیگان بود اما با روی کار آمدن مدیر فعلی کل زحمات چند ساله و جایگاه این سازمان کاملا از دست رفته است که تنها راهکار موجود حذف مدیریت ضعیف کنونی است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی