بازار گرم شورا در جمعه

کمتر کسی است که جمعه ها مسیرش به شورا نیفتاده باشد.
از همه رقم آدم و شخصیت و جنس و …. هر کدام داد خود را به بیدادگاه آورده اند، برعکس همه شوراها که باید یکدل و یک صدا بود در این شورا هرکسی صدایش بلندتر باشد موفق تر است.
البته محل استقرار نیز بسیار مهم است و باید زودتر از همه بفکر محل مناسب و فضای بیشتر و بهتر بود وگرنه بعد از چند ساعت جایی برای ایستادن هم پیدا نخواهی کرد.
در بازار شورا راحت تر و ارزان تر میشود رنگ عوض کرد.
در این سرما بازار بخور بخور هم گرم گرم است . هرچه بخواهی هست، نخود گرم ،میوه، شکلات،کشمش ، از همه مهمتر بیسکویت ساقه طلایی  …..
گر حوصله کنی و بگردی راحت میتوانی چای و سیگار و …. هم بیابی و ضیافت تکمیل.
اینجا بزرگ و کوچک ، با سواد و بی سواد، جناح و گروه نمیشناسد، هرکسی زودتر رسیده باشد حاکم بر میدان خواهد بود.
《 اینجا جمعه بازار سقز است》
بازار بزرگی که معمولا از غروب پنجشنبه آغاز و تا اواخر شب جمعه ادامه دارد.
بازاری با تنوع بالای اجناس دست دوم و بعضا” نو”
اختراعات و اکتشافات پنج هزار و ده هزار تومانی  هم در این بازار به وفور زیاد و هر هفته چند مورد جدید رونمایی میشود.
اما جانمایی بازار بسیار سوال برانگیز شده است. چند سال قبل از نقل مکان به بلوار شورا ( محل کنونی) جمعه بازار در خیابان دکتر خالدی برپا بود ولی بدلیل ازدحام جمعیت و شکایت و …. به صالح آباد و در ورودی تصفیه خانه  قرار گرفت.
بدلیل نامساعد بودن فضا بازار به بلوار مذکور کشیده شد و با افزایش حجم دستفروشان ، ترافیک بلوار شورا نیز افزایش یافت.
بلوار مذکور بدلیل اینکه در ورودی جاده بوکان قرار دارد و بشکل کمربندی یا میان گذری است که ترافیک بلوار کردستان را می توان به راحتی دور زد مسیر رفت و آمد بسیاری از ماشین ها به داخل یا خارج از شهر است.
اما با ورود جمعه بازار به این محل و بسته شدن لاین خروجی بلوار شورا ، ترافیک و ازدحام رفت و آمد وسایل نقلیه به لاین ورودی بلوار منتقل شد.
در این میان مسئولین شهری نیز بجای رفع مشکل ، با تطبیق خود با شرایط موجود بصورت غیر مستقیم به این معضل کمک کردند.
بسته شدن یک لاین از بلوار شورا ، ورود حجم زیاد خریداران و فروشندگان ، تلاقی مسجد جامع صالح آباد با جمعه بازار ، صنوف آلاینده، گاراژ خورشیدی ، تصفیه خانه و …  اگر همه را با هم و در یک لحظه تصور کنید خواهید فهمید که چه معضلی بوجود آمده است .
بلوار شورا به سبب  نزدیکترین مسیر رسیدن به جاده بوکان ، همچنین نداشتن چراغ قرمز و دست اندازهای متعدد همانند خیابانهای دیگر ، عبور آتش نشانی و آمبولانس های امدادی از این بلوار بسیار راحت تر است .
حال تصور کنید روز جمعه حادثه ای در محور سقز بوکان رخ دهد و آتش نشانی یا اورژانس همانند روزهای دیگر قصد عبور از این محل را داشته باشند.
ورود به این بن بست  همانا و گرفتار شدن در آن همان.
و اکنون در اتفاقی نادر و کم نظیر ۲ لاین بلوار شورا کاملا مسدود و تردد وسایل نقلیه بکلی در روز جمعه ممنوع شده است .
بیان این مشکل و مطرح نمودن آن بدین معنی نیست که بخواهیم باعث بیکاری یا آواره شدن این قشر زحمتکش از این مکان شویم اما جانمایی بازار در این محل و به این شیوه جای بحث دارد و هرچه سریعتر باید فکری بحال این وضعیت کرد تا از بروز مشکلات بیشتر در این محل جلوگیری شود.

این محل بعد از اتمام بازار بیشتر شبیه یک زباله دانی اما در وسعت بزرگتری است و تمیزکاری محل و جمع آوری زباله ها برعهده کارگران زحمتکش شهرداری.
در چند سال گذشته جمعه بازار در سقز نام و نشانی برای خود پیدا کرده است و جمع آوری آن امکان پذیر نیست پس شهرداری میتواند با تعیین محل مناسبی در سطح شهر ، ضمن نظارت بر محل با کنترل مسیرهای رفت و آمد با کسانی که به هر نحوی قصد سد معبر و یا ایجاد مزاحمت دارند برخورد و با جانمایی سطل های زباله سیار ، فرهنگ شهر نشینی را بیش از پیش در این اماکن نهادینه سازد.

 

( جهت مشاهده تصاویر در سایز واقعی بر روی تصویر مورد نظر کلیک نمائید )

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی