گفتگویی کوتاه با علی ظفر قهرمانی نژاد داور چهاردهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز

کارشناس ارشد کارگردانی سینما
سوال:
کیفیت چهاردهمین جشنواره کوردی را در چه سطحی می بینید؟
جواب:
با توجه به لیست کارها و برنامه های چیده شده و نمایشهای انتخاب شده برای این دوره از جشنواره ،حضور هنرمندانی با تجربه کاری بالا ، انتظار میرود با کیفیت بالا جشنواره اجرا شود، همچنین چون تیم برگزارکننده در زمینه برگزاری جشنواره های مختلف تجربه کافی را دارد انتظار میرود همانند سالهای گذشته و چه بسا بهتر برگزار گردد.
س:
بحث هایی درخصوص بین المللی بودن جشنواره تئاتر کوردی شنیده میشود ، به نظر شما آیا این جشنواره قدرت بین المللی شدن را دارد ؟
ج:
بله قطعا ، بدلیل سطح بالای جشنواره و برگزاری ۱۴ دوره جشنواره همچنین حضور هنرمندان خارجی در ادوار گذشته از کشورهای عراق و ترکیه امیدواریم این امر محقق شود.
س:
سطح بازی هنرمندان حاضر در جشنواره و ادوار گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
ج:
از لحاظ زیبایی شناختی گروهها، متن و اجرای بازیگران کیفیت کار بالا و نسبت به ادوار گذشته بسیار بهتر و مطلوبتر شده و این نشان از تحلیل های اصولی و ریزبینانه از متون است ، اما متاسفانه رویکرد همان رویکرد احساسی است و متونی انتخاب میشود که بازیگر و تماشاچیان را درگیر احساسات می کند، امیدوارم در دوره های بعد متونی انتخاب شود که انرژی مثبت و روحیه بخشی را به مخاطبین انتقال دهد ، از طرفی تکرار سختی هایی همچون جنگ ، آوارگی و مشقاتی که در سالیان گذشه متوجه انسانها شده است نتیجه مثبتی در اجراهای تئاتر نخواهد داشت و باید توان تحلیلی شهروندان را بالا ببریم و انتخاب متون قوی و تلیلگرایانه مطمئنا موفق تر خواهد بود.
س:
ملاک و معیار شما در داوری آثار این دوره از جشنواره چیست؟
ج:
برای بنده سه معیار وجود دارد ، ۱) معیار زیبایی شناختی(هنری ، فنی و اجرایی) ۲) معیار و ملاک محتوایی ( انتخاب متن و ایده ) ۳) تاثیر نمایش بر روی مخاطب
س : شخصیت بازیگر چگونه شکل می گیرد ؟؟
ج: هنرمند اگر هنر خود را بیشتر از خود دوست داشته باشد رشد خواهد کرد، هرگونه ارتباطات غیر حرفه ای و رفتارهای دور از شخصیت بازیگری بطور ناخداگاه از زندگی انسان حذف خواهد شد،معمولا هنرمندانی درگیر حاشیه میشوند که درونی خالی دارند و با ایجاد ظاهری پوشالی گدای دیده شدن و توجه را دارنداما کس که درونی قوی داشته باشد احتیاجی به دیده شدن ندارد و هنرمندی قوی و موفق خواهد بود که با کار و هنر خود، خودرا بشناساند نه با قیافه و حاشیه سازی.
س: سخن آخر:
ج:
آرزوی پیروزی و موفقیت برای تمامی هنرمندان و خبرنگارانی که هنر تئاتر را با هنر قلم خود به دنیا میشناسانند، انشالله جشنواره تئاترکوردی در تمامی شهرهای کورد برگزار گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی