سرمایه گذاران خارجی با ۴۸۰ میلیون دلار ۲ کارخانه در سقز می سازند

علی اکبر ورمقانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از این طرح های صنعتی که توسط سرمایه گذاری از کشور عراق در این شهرستان احداث می شود، کارخانه ذوب آهن صاحب با سرمایه گذاری اولیه ۴۳۰ میلیون دلار است.
وی با بیان اینکه مکان این کارخانه در ۲۰ کیلومتری سقز و نزدیک شهر صاحب در نظر گرفته شده است، افزود: زیرساخت های این طرح صنعتی از جمله احداث جاده دسترسی به کارخانه در سه محور ورودی، میانی و خروجی در حال انجام است و ۲۰ روز دیگر آسفالت می شود.
ورمقانی تاکید کرد: برای ساخت این طرح ۱۰۵ هکتار زمین از منابع طبیعی و کشاورزی تملک و دیوار کشی بتنی کارخانه به طول چهار هزار و ۳۰۰ متر و ارتفاع ۲ و نیم متر انجام شده است و بزودی خاکبرداری محدوده ساخت کارخانه شروع می شود.
وی با بیان اینکه پیش بینی سرمایه گذار این است که کارخانه سه سال دیگر به بهره برداری برسد، یادآور شد: این طرح صنعتی، سالیانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تُن آهن اسفنجی تولید می کند که تبدیل به بریکت شده و سپس صادر می شود.
فرماندار سقز در خصوص دیگر طرح مورد توجه سرمایه گذار خارجی در این شهرستان گفت: کارخانه سیگارت سقز توسط سرمایه گذار ترک در شهرک صنعتی واقع در پنج کیلومتری سقز احداث می شود که عملیات اجرایی این طرح در حال اتمام است.
وی با بیان اینکه کلنگ احداث این طرح بهمن ماه سال ۹۴ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به زمین زده شد، اضافه کرد: مساحت این کارخانه ۱۸ هزار مترمربع است و سرمایه گذاری اولیه آن ۵۰ میلیون یورو معادل بیش از ۵۰ میلیون دلار است.
ورمقانی با بیان اینکه هدف از راه اندازی این کارخانه صادرات سیگارت به کشورهای همسایه است، افزود: در فاز اول این کارخانه پنج میلیارد نخ سیگارت در پنج برند تولید خواهد کرد.
سقز در ۱۹۰ کیلومتری شمال غربی سنندج واقع شده است.

منبع : ایرنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی