بورس بازی و عدم رعایت کیفیت ساخت و ساز از مهمترین دلایل عمر اندک ساختمانها در کشور است

در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به برگزاری همایش ملی ترویج مقررت ملی ساختمان در استان در سال آینده به میزبانی استان کردستان گفت: باید تلاش کنیم تا این همایش به بهترین شکل ممکن برگزار شود.
مهندس امیر قادری خاطرنشان کرد: این همایشها می تواند راهگشا باشد، مشروط به آنکه به مشکلات ساخت و ساز در کشور و در استان در قالب این همایش توجه و پیرامون آنها بحث و تجزیه و تحلیل صورت بگیرد و راهکارهایی برای این مشکلات پیدا شود.
وی در ادامه به موضوع ساخت و سازها پرداخت و گفت: با یک نگاه ساده به وضعیت امروز ایران و کشورهای مشابه ایران، به اهمیت مقوله مسکن پی می بریم.
وی افزود: متوسط عمر مسکن در ایران زیر ۳۰ سال است که بخشی از این ایراد ناشی از کم توجهی به مقررات ملی ساختمان در بخش اجرا می باشد.
معاون عمرانی استاندار کردستان افزود: از دیگر ایرادات در ساخت و ساز در کشور، وجود حلقه های مفقوده و بی توجهی به بحث آموزش است.
قادری یادآور شد: بخشی از مشکلاتی که موجب می شود عمر ساختمانها در کشور به زیر ۳۰ سال برسد، وجود بورس بازی و دلال بازی در حوزه مسکن است و بخش دیگر مشکلات هم ناشی از عدم رعایت کیفیت در ساخت و سازها است و البته علاوه بر اینها مسائل دیگری نیز تاثیرگذار هستند.
وی با یاداوری وقوع زلزله در کشور گفت: زلزله در بسیاری از کشورها به عنوان بلا قلمداد نمی شود، اما در صورت عدم اجرای درست مقررات و عدم دقت در ساخت و ساز موجب بلا و بروز خسارت فراوان می شود.
قادری تأکید کرد: ارتباط میان نظام مهندسی، شهرداریها و راه و شهرسازی می تواند در بهبود کیفیت ساخت و ساز تأثیر زیادی داشته باشد.
وی افزود: لازم است بحث ترویج مقررات ملی ساختمان در نظام آموزشی و آموزش عالی هم به صورت جدیتر پیگیری و نهادینه شود و در این مسیر از ظرفیت نخبگان دانشگاهی هم استفاده کنیم.
گفتنی است نخستین همایش ملی ترویج مقررات ملی ساختمان، اردیبهشت ماه سال آینده به میزبانی استان کردستان برگزار خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی