آمار ورودی زندان‌های کردستان از میانگین کشوری پایین‌تر است

مدیرکل زندان‌های کردستان گفت: استان کردستان یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است و آمار زندانیان آن نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است.

 اسحاق ابراهیمی در دیدار با استاندار کردستان، اقدامات اصلاحی و تربیتی صورت گرفته برای زندانیان را هدفمند و نتیجه بخش دانست و گفت: در حال حاضر کلاس‌های فرهنگی و تربیتی در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش قرآن، کتابخوانی، هنری، ورزشی، حرفه آموزی و اشتغالزایی و… بر اساس استعدادیابی که توسط کارشناسان زندان‌های استان به عمل می‌آید، برای زندانیان برگزار می‌شود.

وی ضمن تقدیر از تعامل سازنده مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان با زندان‌ها در زمینه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان، بیان کرد: خوشبختانه با همکاری مراکز ذیربط در امر اشتغال و حرفه آموزی زندانیان از جمله فنی و حرفه‌ای، صنایع دستی و گردشگری و جهادکشاورزی، حدودا ۴ هزار نفر از ابتدای سال تا پایان آذرماه موفق به اخذ گواهینامه معتبر مهارتی شده‌اند.

مدیرکل زندان‌های کردستان فراوانی نوع جرائم در ورودی‌های زندان‌های استان را به ترتیب جرائم مالی و حقوقی، موادمخدر، سرقت و ربودن مال غیر، جرائم علیه اشخاص و اموال و … برشمرد و گفت: خوشبختانه استان کردستان یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است و آمار زندانیان آن نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است.

وی همچنین از کاهش ورودی‌های زندان‌های استان در این جرائم خبر داد و افزود: با توجه به اقدامات پیشگیرانه‌ای که از سوی مسئولان ذیربط در استان صورت گرفته است شاهد کاهش ۱۵ درصدی ورودی‌های زندانهای استان هستیم که این کاهش در برخی از جرائم به ۳۳ درصد نیز رسیده است.

ابراهیمی فقر اقتصادی، کم سوادی، اعتیاد و بیکاری را از مهم‌ترین علل وقوع جرم در جامعه کنونی دانست و در این باره گفت: در حال حاضر حدودا ۷۰ درصد از ورودی‌های زندان‌های استان را افرادی با تحصیلات زیردیپلم تشکیل می‌دهند که این موضوع حاکی از رابطه معکوس میان سطح تحصیلات و میزان وقوع جرم است.

وی با طرح مشکلات زندان‌ها و عدم کفایت اعتبارات مصوب در جهت مرمت و بازسازی زندان‌های استان و اجرای دقیق و هدفمند برنامه های اصلاحی و تربیتی، خواستار توجه مسئولان به رفع مشکلات زندان‌ها شد.

استاندار کردستان هم در این دیدار، ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته در زندان‌های استان و در جهت اصلاح و تربیت افراد بزهکار جامعه گفت: شغل زندانبانی از مشاغل سخت و طاقت فرسای جامعه است زیرا پرسنل این مراکز در طول مدت خدمت با افرادی سروکار دارند که به دلیل ناهنجاری و ارتکاب جرم، جامعه حاضر به پذیرش آنان نبوده و جهت نگهداری و بازسازگاری اجتماعی تحویل زندان‌ها شده‌اند.

عبدالمحمد زاهدی تعدد عناوین مجرمانه را یکی از دلایل افزایش جمعیت زندان‌ها دانست و گفت: از آنجائی‌که کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز هست لذا حرکت در این مسیر، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و کاهش عناوین مجرمانه را می‌طلبد.

منبع : ایسنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی