جزييات مسکن اجتماعي ابلاغ شد

از سوي معاون اول رييس جمهور، مصوبه هيات وزيران درخصوص چگونگي اجراي مسکن اجتماعي به وزارت راه و شهرسازي، وزارت رفاه، سازمان برنامه، بنياد مسکن، وزارت کشور و بانک مرکزي ابلاغ شد.

هيات وزيران در جلسه ۱۳۹۵.۱۱.۲۷ به پيشنهاد شماره ۷۰۸۵۴۸ مورخ ۱۳۹۵.۶.۱۰ سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل يکصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تصويب کرد.

در اين مصوبه که به وزارت راه‌ و شهرسازي، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، سازمان برنامه و بودجه کشور، بنياد مسکن انقلاب اسلامي وزارت کشور، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ابلاغ شده آمده است:

اقدامات زير با هدف حمايت دولت از تامين مسکن گروه‌هاي کم‌درآمد در دو قالب مسکن اجتماعي و مسکن حمايتي به شرح جدول پيوست که تاييد شده به مهر دفتر هيات دولت است، با مسووليت اجرايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي که دراين تصويب‌نامه “بنياد” ناميده مي‌شود، انجام مي‌شود:

الف- مسکن حمايتي (کمک به ساخت و خريد مسکن ملکي و کمک بلاعوض) :

۱_ بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران موظف است نسبت به تعيين بانک عامل جهت تامين تسهيلات در سقف مبلغ اعلامي در تصويب‌نامه شماره ۹۰۴۵۳/ ت ۵۱۱۶۶ ه مورخ ۱۳۹۳.۸.۸ اقدام نمايد. استفاده از اين تسهيلات براي خريد بناهاي تا عمر بيست سال بلامانع است.

۲_ در صورت وجود متقاضيان از گروه‌هاي کم‌درآمد موضوع جزء (۶) بند (ب) اين تصويب‌نامه، براي خريد واحدهاي مسکن مهر بدون متقاضي، به ازاي هر واحد مسکوني هفتاد ميليون (۷۰.۰۰۰.۰۰۰) ريال کمک بلاعوض پرداخت مي‌شود.

ب- مسکن اجتماعي (کمک به ساخت مسکن استيجاري، پرداخت کمک اجاره و وام قرض‌الحسنه).

۱_ به منظور کمک به ساخت مسکن استيجاري:

الف- به اشخاص حقيقي و حقوقي داراي زمين که تمايل به احداث واحدهاي مسکوني استيجاري با نرخ‌هاي اجاره ترجيحي و در قالب توافق با بنياد داشته باشند، به ازاي هر واحد استيجاري تا دو برابر سقف تسهيلات جزء (۱) بند (الف) اين تصويب‌نامه تسهيلات اعطا مي‌شود.

ب – وزارت راه و شهرسازي موظف است نسبت به تامين زمين در محدوده شهرها (داراي تاسيسات زيربنايي آب، برق و گاز) و يا شهرهاي جديد براي ساخت واحد استيجاري از طريق واگذاري به سازندگاني که تمايل به ساخت مسکن ملکي – استيجاري با رعايت حداقل چهل درصد (۴۰%) اجاره‌اي دارند، اقدام نمايد. اداره واحدهاي استيجاري، براساس هماهنگي با بنياد و به عهده سازندگان خواهد بود و کليه واحدها اعم از ملکي و اجاره‌اي به سازندگان تعلق خواهد داشت. به واحدهاي مشمول اين بند، تسهيلات موضوع اين تصويب‌نامه تعلق نمي‌گيرد.

تبصره۱: سازندگان موظفند واحدهاي استيجاري را حداقل به مدت ۱۰ سال به متقاضيان معرفي شده واگذار نمايند. در سند واحدهاي استيجاري عنوان غيرقابل فروش و استيجاري به مدت معين درج خواهد شد.

تبصره۲: وزارت راه و شهرسازي مجاز است نسبت به واگذاري زمين‌هاي در اختيار، به سازندگاني که اقدام به ساخت مسکن ملکي – استيجاري مي‌کنند، اقدام نمايد.

تبصره۳: وزارت راه و شهرسازي مجاز است واحدهاي مسکن مهر بدون متقاضي را از طريق مزايده به بخش خصوصي که متمايل به تملک اين واحد با رعايت نسبت اين بند مي‌باشند، واگذار نمايد.

۲_ کمک هزينه اجاره خانوارهاي کم‌درآمد موضوع جزء (۶) بند (ب) اين تصويب‌نامه ماهانه به ترتيب تا دو ميليون (۲.۰۰۰.۰۰) ريال براي شهرهاي زير (۵۰۰) هزار نفر و تا چهار ميليون (۴.۰۰۰.۰۰۰) ريال (با افزايش ساليانه (۱۰ درصد) براي شهرهاي بالاي (۵۰۰) هزار نفر تعيين مي‌شود که پس از تاييد قرارداد اجاره دراختيار مالکين قرار داده مي‌شود. خانوارهاي شامل اين بند تا پنج سال در صورت تاييد ادامه وضعيت درآمدي توسط مراجع ذي‌ربط، مجاز به استفاده ازاين کمک‌ هزينه مي‌باشند.

۳_ وام قرض‌الحسنه وديعه مسکن براي حمايت از خانوارهايي که توان بازپرداخت اقساط را دارند به ازاي هر واحد هفتاد و پنج ميليون (۷۵.۰۰۰.۰۰۰) ريال با بازپرداخت (۶۰) ماهه تعيين مي‌شود. منابع لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و در قالب وجوه اداره شده در لوايح بودجه سنواتي، از طريق بانک عامل تعيين شده توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تامين مي‌گردد.

۴_ پرداخت پنج درصد (۵%) از سود تسهيلات موضوع جزء (۱) بند (الف) و جزء (۱) بند (ب) اين تصويب‌نامه برعهده متقاضي است و سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت مابه‌التفاوت تا سقف مصوب شوراي پول و اعتبار را تضمين و تعهد مي‌نمايد.

۵_ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي موظف است با همکاري کميته امداد امام خميني (ره)، سازمان بهزيستي کشور، بنياد و شهرداري‌ها نسبت به اولويت‌بندي و شناسايي گروه‌هاي هدف اقدام نمايد.

۶_ در معرفي متقاضيان لحاظ شرايط زير الزامي است:

الف – افراد سرپرست خانوارهاي کم‌درآمد که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاريخ ۱۳۹۰.۱.۱ فاقد واحد مسکوني با دوام يا وام مسکن بوده و از تاريخ ۱۳۵۷.۱۱.۲۲ از هيچ يک از امکانات دولتي يا امکانات نهادهاي عمومي غيردولتي مربوط به تامين مسکن شامل زمين، واحد مسکوني و يا تسهيلات يارانه‌اي خريد و يا ساخت واحد مسکوني استفاده نکرده باشند.

ب – متقاضيان بايد داراي حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشند.

۷_ منابع مورد نياز اجراي اين تصويب‌نامه از محل منابع جزء (۲) بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمندکردن يارانه‌ها – مصوب ۱۳۸۸ – توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تامين و در لوايح بودجه سنواتي پيش‌بيني و منظور مي‌شود.

۸_ اجراي اين تصويب‌نامه از طريق مبادله موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برعهده بنياد مي‌باشد. بنياد بايد در اجرا از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي، انجمن خيرين مسکن‌ساز و دستگاه‌هاي اجرايي استاني حداکثر بهره‌برداري را به عمل آورد. بنياد موظف است نسبت به تهيه بانک اطلاعات خانوارهاي موضوع اين تصويب‌نامه اقدام کند.

منبع : ایسنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی