تخلف کلان اقتصادی در یکی از سیلوهای شهرستان سقز

 

انتشار اخبار اختلاس و تخلف کلان اقتصادی در یکی از سیلوهای گندم سقز (احمدآباد سرا) در فضای مجازی بازتاب گسترده ای در میان شهروندان بدنبال داشته است.

به گزارش ده نگی شار:

“موجودی کل گندم سیلوی احمدآباد به مقدار ۱۴/۲۵۳/۷۲۰ کیلوگرم بوده صاحب این سیلو در مرحله اول مقدار ۱۱/۳۴۵/۶۰۰ کیلوگرم را بفروش رسانده بدون اینکه هیچ نظارت دقیق و بازرسی از سوی ادارات ذیربط انجام بگیرد به همین دلیل طی هفته های اخیر مابقی گندم به میزان ۲/۹۰۸/۱۲۰ کیلوگرم به سیلوی شهید مدرس شهرستان رباط کریم در استان تهران صادر کرد، تا با اختلاس قریب به ۲۰ میلیارد تومان متواری و به خارج از کشور فرار کند.”

بررسی موضوع: فروش مال غیر و خیانت در امانت

خبرنگار ما برای اطلاع از واقعیت و ابعاد این تخلف، ضمن بررسی های میدانی به پرس و جو از مسئولان مرتبط پرداخت.

بررسی ها نشان می دهد این گندم متعلق به دولت (شرکت غله) بوده که برای نگهداری بصورت امانت در اختیار این سیلوها قرار می گیرد، اما وی اقدام به فروش مال غیر نموده است.

گفته می شود پول این گندم مربوط به دولت بوده، اما افراد دیگری نیز طلب هایی از صاحب سیلو برای فروش گندم یا بوجاری آن داشته اند و در این راستا شکایت هایی نیز در دستگاه قضایی مطرح شده است.

احتمال فروش غیرقانونی هزاران تن گندم

در این راستا یک منبع آگاه با بیان اینکه این سیلو خصوصی بوده و گندم موجود در آن امانتی شرکت غله بوده است، گفت: براساس برآوردهای اولیه حدود ۱۰ هزار تن گندم از این سیلو بصورت غیرقانونی خارج و به فروش رفته است.

وی افزود: قبل از انجام این کار، سیلو بدلیل برخی تخلفات با حکم قضایی پلمپ شده بود، اما صاحب کارخانه بدون اطلاع به مراجع ذیصلاح اقدام به خارج کردن گندم سیلو و فروش آن نموده است و هم اکنون خود متواری است.

این منبع بیان نمود: شرکت غله تضمین هایی برای این کار از سیلوها می گیرد، که لازمست ابعاد قضیه جهت استیفای حقوق دولت و مردم بصورت ویژه مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد.

مدیرکل غله: منتظر بررسی نهایی دستگاه های قضایی و نظارتی باشید

مدیرکل غله استان کردستان در پاسخ به خبرنگار ما گفت: ارقام منتشر شده و شیوه انتشار خبر صحیح نمی باشد، اما همکاران مرتبط مشغول بررسی و انبار گردانی هستند، ولی کسری هایی در آمارها وجود دارد.

جمال صالحی در مورد اقدامات انجام شده برای بازگرداندن این کسری ها و تخلفات گفت: این مساله توسط دستگاه های قضایی و نظارتی در حال بررسی بوده و پرونده قضایی برای آن تشکیل شده، لذا تا زمان صدور حکم قطعی نمی توان اظهارنظری کرد، با صدور حکم، نتیجه آن بصورت کامل در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

ضرورت پاسخگویی مسئولان مرتبط در خصوص ابهامات

آنچه مشخص است اموال بیت المال و سرمایه دولتی در این سیلو بصورت غیرقانونی فروخته شده و تخلفات کلانی حال به نام اختلاس یا فروش مال غیر، خیانت در امانت و… روی داده، اینکه چگونه این مقدار گندم به دور از چشم شرکت غله جابجا شده، مجوز آن چگونه صادر شده و فرد موردنظر توانسته آن را بفروشد؟ چه اقداماتی برای بازگرداندن اموال بیت المال و طلب برخی کشاورزان صورت گرفته و یا در حال انجام است؟ سوالاتی است که لازمست مسئولان مرتبط شفاف سازی نمایند./ئاوات/کوردپرس

( عکس : آرشیو )

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی