شرایط مرخصی زندانیان در ایام نوروز اعلام شد

رئیس قوه قضاییه در خصوص شرایط مرخصی زندانیان در ایام عید نوروز ۱۳۹۷ بخشنامه‌ای به واحد‌های قضایی و دادسرا‌های سراسر کشور ابلاغ کرد.

آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در خصوص شرایط مرخصی زندانیان در ایام عید نوروز ۱۳۹۷ بخشنامه‌ای به واحد‌های قضایی و دادسرا‌های سراسر کشور ابلاغ کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، متن این بخش نامه به شرح زیر است:

به مناسبت فرا رسیدن سال نو هجری شمسی و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و نیز برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آن‌ها مقتضی است به زندانیان محکوم با رعایت شرایط ذیل و اخذ تامین مناسب ۱۵ روز مرخصی داده شود. این مرخصی به مدت ۱۵ روز دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

الف- زندانیان محکوم به حبس:

۱) محکومان به حبس ابد به شرط تحمل حداقل ۵ سال حبس.

۲) محکومان به حبس بیش از ۱۰ سال به شرط تحمل حداقل یک سال حبس.

۳) محکومان به حبس بیش از ۵ سال تا ۱۰ سال به شرط تحمل ۶ ماه حبس.

۴) محکومان به حبس بیش از یک سال تا ۵ سال به شرط تحمل ۲ ماه حبس.

۵) محکومان به یک سال حبس وکمتر از آن به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس.

تبصره: محکومان به حبس یا حبس و جزای نقدی که باقی مانده حبس آن‌ها کمتر از ۶ ماه باشد، مرخصی منتهی به آزادی Freedom اعطا می‌شود.

ب- زندانیان محکوم به جزای نقدی:

۱) محکومان به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها بیش از ۱۲۰ میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل ۲ ماه حبس.

۲) محکومان به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها بیش از ۷۰ میلیون ریال تا ۱۲۰ میلیون ریال باشد، به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس.

تبصره: محکومان به جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آن‌ها تا ۷۰ میلیون ریال باشند مرخصی منتهی به آزادی اعطا می‌شود.

ج- محکومان به پرداخت دیه و محکومین مالی:

زندانیانی که به دلیل عجز از پرداخت دیه در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی، صرف نظر از مدت اقامت در زندان Prison از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود.

تبصره: در مورد محکومان موضوع این بند که دارای شاکی‌های متعدد هستند، چنانچه در زمان بهره مندی از مرخصی یا تمدید آن موفق به اخذ رضایت برخی از شکات شوند، تمدید مجدد مرخصی به منظور اخذ رضایت از سایر شکات بلا مانع است.

د- مفاد این بخشنامه شامل مرتکبان جرائم ذیل نخواهد بود:

محکومان جرایم سرقت‌های مسلحانه و مقرون به آزار، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم ربائی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز Rape به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، اسید پاشی، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق Contraband مشروبات الکلی، محکومان به قصاص و اعدام execution و حدود شرعی، محکومان دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومانی که به شرارت مشهورند، قاچاق مسلحانه و یا عمده موادمخدر و روان گردان‌ها و سایر محکومانی که اخلاق و رفتار آن‌ها در زندان به گونه‌ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی Judge اجرای احکام کیفری یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند.

تبصره یک: سایر محکومان جرائم سرقت، بعد از تعطیلات نوروز از مرخصی موضوع این بخشنامه بهره‌مند خواهند شد.

تبصره دو: در مورد محکومان مواد مخدرکه میزان محکومیت آنان بیش از ۵ سال باشد، ترتیبی اتخاذ شود هر ۴۸ ساعت یکبار خود را به مراجع انتظامی محل سکونت خود معرفی کنند.

تبصره سه: منظور از قاچاق عمده مواد مخدر Drugs و روان گردان‌ها عبارت است از:

۱- بیش از ۱۰۰ کیلو گرم تریاک و ملحقات آن، موضوع بند ۶ ماده ۵ قانون Law اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر.

۲- بیش از ۳۰ گرم هروئین و روان گردان‌ها و ملحقات آن‌ها موضوع بند ۶ ماده ۸ قانون فوق الذکر.

دادستان‌های سراسر کشور ملزم به اجرای این بخشنامه بوده و بر حسن اجرای آن نظارت خواهند کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی