۲ منطقه ممنوعه در روستای ملقرنی/چرا کسی از دو اثر ثبت ملی شده این روستا اطلاعی ندارد؟

آثار باستانی روستای ملقرنی در خاموشی مطلق

به گزارش ده نگی شار:

شاید این موضوع برای شما هم تازگی داشته باشد :
روستای ملقرنی دارای ۲ اثر ثبت شده ملی است .
آثاری که قدمت  یکی از آن به چندین هزار سال قبل برمیگردد و در سال ۸۱ با شماره های ۶۸۵۹ و ۶۸۵۳ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

طی تماس خبرنگار ده نگی شار با مســـؤل میراث فرهنگی شهرستان سقز ضمن تایید وجود این دو اثر در این منطقه امکان بازدید از این دو مکان را ممنوع و غیرممکن خواند و افزود : بدلیل اینکه تاکنون هیچ گونه فعالیتی در این دو محل صورت نگرفته امکان حضور در این اماکن غیرقانونی و ممنوع میباشد.

گلالی پور در پاسخ به سوال خبرنگار ده نگی شار مبنی بر اینکه در حوالی روستای ملقرنی معادن سنگ وجود و به صورت گسترده ای در حال برداشت می باشند آیا برای این دو مکان تاریخی مشکلی بوجود نیامده عنوان کرد :
بصورت مستمر این اماکن بازدید و تاکنون موردی دال بر ضرر و زیان به آثار فوق مشاهده نشده است.

حال سوالی که باقیست این است که به چه علت و چرا بعد از گذشت ۱۵ سال از ثبت این دو نقطه تاکنون هیچ اقدامی درخصوص کاوش در این مناطق صورت نگرفته تا با ایجاد فضایی مناسب و گردشگری بتوان مردم و مسافران را به مناطق فوق کشاند .

این ابهام نیز وجود دارد که هیچ بهایی به آثار باستانی سقز در چند دهه گذشته داده نشده و بیم آن میرود همانند غار کرفتو که چند هزار سال جزو میراث سقز بوده به راحتی و بدون هیچ بحثی به دیواندره واگذار گردید ، این دو اثر نیز به دیواندره یا بطور خوشبینانه تری به شهرستان همجوار یعنی بوکان واگذار نشود.

تپه قهوه خانه ملقرنی مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان سقز، روستای ملقرنی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۸۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
محوطه باغ بزرگ ملقرنی در شهرستان سقز، بخش مرکزی، روستای ملقرنی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۸۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ناصر کریمی خبرنگار ده نگی شار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی