تجارت میلیونی خفاشها در بوکان شایعه است

به گزارش ده نگی شار به نقل از کردپرس «محمد احمدی»  گفت:  خفاش بچه زا و پستاندار است و اصلا لانه سازی نمی کند. این پستانداران بە صورت گروهی در غارها زندگی می کنند و در جمعیت های زیاد به صورت خوشەای از سقف غارها آویزان می شوند و  بچه خفاش نیز همشه همراه مادرش است.

وی ضمن اشاره به شایعه ارزش میلیونی لانه خفاشها گفت: کسانی که به امید یافتن لانه خفاش به غارها می روند نه تنها لانەای نخواهند یافت بلکه خفاشها را از خواب زمستانی بیدار می کنند و سبب مرگ آنها می شود.

احمدی تصریح  کرد: در صورتی که افراد به بهانه پیدا کردن لانه خفاشها وارد غارها شوند و اکوسیستم این جانداران را مختل کنند به شدت با آنها برخورد می شود.

وی در پایان گفت: این شایعه بیشتر در استان کردستان رواج پیدا کرده و افرادی به دنبال لانه خفاش وارد غار کرفتو و غارهای مریوان شده اند اما با پیگیریهایی که ما انجام داده ایم تا به امروز حتی یک مورد را پیدا نکرده ایم که اعلام کنند خریدار لانه خفاش است.

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد نیز  روز گذشته به کردپرس گفت:  «تا کنون گزارشی در این خصوص به دست ما نرسیده غیر از اینکه عده ایی خواستار کشف لانه ی خفاش ها در غار سهولان بودند و به دلیل این که این غار منطقه ایی گردشگری است قایقرانان غار از ورود این افراد جلوگیری کرده و مراتب را به اداره ی محیط زیست گزارش داده اند.

فاروق سخنور افزود: «شایعات گرانبها بودن بزاق خفاش ها تنها به بهانه ایی برای سودجویان و شیادان و اخاذی از مردم فریب خوده تبدیل شده است و صحت علمی ندارد. قانون در این خصوص برخورد خواهد کرد و با تشکیل پرونده در رابطه با خسارت به محیط زیست افراد خاطی با نظر قاضی محکوم خواهند شد. افراد می توانند در صورت مشاهده چنین مواردی در اسرع وقت به اداره ی محیط زیست گزارش نمایند

شایعه ی گرانبها بودن لانه ی خفاش ها برای دسترسی به بزاق دهانشان در فضای مجازی پیچیده و عده ایی را با هدف سودآوری روانه ی غارها کرده تا این موجودات بی آزار را با خطر جدی روبه رو سازند. شایعاتی که گفته می شود توسط رمال ها و فالگیران اشاعه یافته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی