کارخانه توتون وتنباکو شهرک صنعتی سقز با اشتغالزایی اولیه ۲۰۰ نفردرآستانه بهره برداری

سرپرست جدید شرکت شهرکهای صنعتی کردستان گفت : کارخانه تولید توتون ، تنباکو و سیگارت شهرک صنعتی سقز با اشتغالزایی اولیه ۲۰۰ نفر بزودی افتتاح خواهد شد .

 محمد دره وزمی در بازدید از کارخانه ترکیه ای یوروپن (فراسازان توتون آپادانا) تولیدکننده انواع توتون ، تنباکو و سیگارت در شهرک صنعتی سقز اظهار داشت : : با شروع فاز اول این کارخانه، برای  ۲۰۰ نفر و با ایجاد فاز سوم برای ۳۰۰ نفر شغل ایجاد خواهد شد .

وی اضافه کرد : کارخانه فراسازان توتون آپادانا در شهرک صنعتی سقز با سرمایه گذاری ریالی حدود ۹۵میلیارد تومان و  ارزی حدود ۲۵میلیون یورو و تولید حدود ۵میلیارد نخ سیگار در سال در حال اتمام و بهره برداری است.

وی افزود : در استان کردستان حدود ۵۷۰ هکتار کشت تنباکو داریم که بیشتر این اراضی در مریوان واقع شده و مابقی زمین‌های کشاورزی سقز را به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود هزار و ۳۰۰ تن تنباکو در استان کردستان برداشت شود .

سرپرست شرکت شهرکهای صنعتی کردستان خاطرنشان کرد : حدود ۶۵۰ نفر در حوزه کاشت توتون فعالیت می‌کنند و برای برداشت این محصول نیز حدود ۲هزار نفر به کار گمارده می‌شوند و حدود ۶۵۰ تا ۲هزار و ۵۰۰ نفر از کاشت تا برداشت این محصول به کار گمارده می‌شوند .

دره وزمی با اشاره به اینکه در این کارخانه برگهای توتون چپق را که از نظر مقدار نیکوتین و سایر ترکیبات و شکل ظاهری تفاوتهایی با توتون سیگارت و تنباکو دارد ، مورد عمل قرار می گیرد افزود : این توتونها پس از اختلاط با قسمتی از ضایعات سایر کارخانجات شرکت دخانیات که بصورت لپه برگ تحویل می شوند ، عمل آوری شده و سپس بصورت دو محصول نیمکوب و توتون چپق به بازار مصرف عرضه می گردید .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی