نبود نیروهای انسانی و مکان های اختصاصی دختران روستایی را از تحصیل فراری می دهد

بیشترین کمبود نیرو در سطح استان مربوط به شهرستانهای سقز و بانه می باشد / نبود نیروهای انسانی و مکان های اختصاصی دختران روستایی را از تحصیل فراری می دهد

به مناسبت روز خبرنگار نشستی خبری اصحاب رسانه و معاون مدیر کل و رئیس آموزش و پرورش شهرستان سقز برگزار شد .

ده نگی شار گزارش می دهد :

نقش رسانه ها در ترویج و گسترس فرهنگ اجتماعی نقش بسزایی دارد و به گونه ای می توان گفت فراتر ازسیستم و ساختار کارکنان نظام اداری آموزش و پرورش سقز می باشد .

رحمان سیدیان در جمع خبرنگاران گفت : با توجه به تحریمات ظالمانه و محاصرات اقتصادی کشور طی این چند سال نظام آموزشی با مشکلات مالی فراوانی مواجه بوده و در حوزه فضاهای آموزشی تاثیر بسزایی داشته است و گاها نوعی بی انصافیست بخواهیم این مشکلات مالی را به شهرستان انتصاب دهیم .

رئیس آموزش و پرورش سقز اولویت کاری خود را ترویج و گسترش مدارس در روستاها دانست و گفت : نبود امکانات اعم از مکان و فضای آموزشی و نیروهای انسانی در روستاها عاملی اصلی در ترک تحصیل و فرار این اقشار از تحصیل دانست .

وی افزود : رسانه ها نقش کلیدی در جذب خیرین مدرسه ساز و شناسایی آنان به اداره آموزش و پرورش دارند و خواستار کمک بیشتر و هر چه تمامتر اصحاب رسانه برای بهبود حال حوزه آموزش این شهرستان شد .

وی ادامه داد : با توجه به شایعات و سوالهای مکرر در مورد استخدام توسط مدیران از سوی این ارگان گفت : اداره آموزش و پرورش هیچ گونه نقشی در انتصاب مدیران نداشته و کلیه انتخاب ها با ثبت نام از طریق سامانه اینترنتی می باشد .

سید رحمان سیدیان با اشاره به گلایه و ارجاعات گزارش های مردمی در بحث هدایت تحصیلی و انتخاب رشته به اصحاب رسانه گفت : ۹۰ درصد متقاضیان در این شهرستان خواهان رشته تجربی می باشد و این خواسته باتوجه به فضاهای کاری در آینده در رشته هایی همچون داروسازی ، دندانپزشکی و رشته های پزشکی ترافیک ایجاد و باعث تضعیف سایر رشته ها خواهد شد.

سیدیان در ادمه گفت : ۹۰ نفر در سطح شهرستان با رتبه زیر ۳۰۰ هزار قبولی کنکور داشته ایم و قبولی بخش عمده ای از کنکوریان امسال افرادی از مدارس های نمونه ، تیز هوشان و غیر انتفاعی بوده اند که این نشان از کمبودهایی در مدارس دولتی می باشد .

سیدیان اعلام نمود : بیشترین کمبود نیرو در سطح استان کوردستان مربوط به شهرستانهای سقز و بانه می باشد که با رایزنی هایی از سوی اداره آموزش و پرورش سقز و پیگیری های مداوم امید است در آینده ای نه چندان دور این مشکل مرتفع خواهد شد .

سقز با قدمتی بیش از ۴۰۰۰ هزار سال صاحب سینما می شود .

موردی که شاید حسرت عمده ای از مردمان این دیار باشد شهری با قدمت و فرهنگی کهن سقز است که سینما ندارد .

سیدیات در این رابطه گفت با پیگیری های مجموعه آموزش و پرورش و فرماندار ویژه سقز مبلغ ۱۰ میلیارد ریال از بودجه سالانه و نیز استاندار کوردستان ۲۰ میلیارد ریال از بودجه سالانه را برای برپایی سینما در محل سالن شهید بهشتی این شهرستان تخصیص داده و امید است در آینده ای که چندان دور این آرزو برآورده شود .
وی در ادامه مبحث سینمای سقز گفت : طی تفاهم نامه ای ۵ سال درآمد حاصل از این مکان را با حوزه فرهنگی استانداری کوردستان تعلق گرفته و بعد از اتمام قرارداد این درآمد به صورت نصف نصف مابین استانداری و آموزش و پرورش شهرستان خواهد بود .

معاون مدیر کل آموزش و پرورش کوردستان :
با توجه به امر بومی گزینی در استان ، توسعه دانشگاههای این استان را امری ضروری خواند و گفت : دانشگاههای کوردستان نیازمند توجه بیشتر میباشد که می طلبد مسئولین امر در راستای این امر قدم بردارند و مشکل را مرتفع نمایند .

جذب نیروهای حق التدریسی در سال تحصیلی جدید :
از تاریخ ۱/۱/۷۹ الی ۲۶/۷/۹۱ طبق دستورالعمل ابلاغی ، افرادی که :
۱_ سرباز معلم بوده
۲_ در پیش دبستانی دولتی خدمت نموده
۳_ نهضتی بوده و حداقل ۲ الی ۳ کلاس درس را تشکیل داده باشد .
جذب و می توانند در سال جدید به آموزش بپردازند .

وی اظهار داشت : شهریه مدارس عادی و دولتی در حین ثبت نام اختیاری بوده و در صورت اجبار بر والدین و دریافت هزینه بشدت برخورد خواهیم نمود .

مدیر آموزش و پرورش شهرستان سقز در ادامه گفت : ۵۰ مدرسه تخریبی در شهرستان وجود دارد و نیازمند نوسازی می باشد و از طرفی کمبود بودجه در حوزه شهرستان احساس می شود و برای تکمیل پروژه های این شهرستان نیازمند بودجه ملی می باشد

۹۳ درصد مدارس شهرستان در ۲ نوبت بوده و نیازمند آن است تا در جهت بهبود فضای آموزشی برپایی این کلاس ها در یک نوبت و آن هم در شیفت صبح باشد که این تصمیمات طبق نظر کارشناسی و طبق شواهد و مدارک می باشد .

اولین شهرستان در سطح کشور

سیدیان گفت :۵۵ مدرسه با مشارکت خیرین مدرسه ساز ساخته شده و به حمد وقوه الهی با همت های این سازمان توانسته ایم در سطح کشور اولین شهرستان باشیم که از بخاری استفاده

نمی کنیم .

سیدیان گفت : در راستای فرهنگ دانش آموزی و خطرات و آسیبهای اجتماعی علی الخصوص مواد مخدر ۲۰ هزار دانش آموز ، ۱۶۰۰ معلم و ۲۰۰ اولیا باهمت نیروی انتظامی ، بهداشت و آموزش و پرورش با هدف آشنایی با آسیب های اجتماعی پیشگیری و آموزش آشنا شده اند.

سیدیان در پایان گفت : درمورد مطالبات معلمان و تجمعات اخیر در کشور را هم سو و هم جهت خواند و گفت : من نیز بخشی از این خانواده و قشر زحمت کش اجتماع هستم و خواسته هایی دارم و در جهت نیازهای این اقشار تا حد امکان توان تلاش خواهم نمود .

 

در پایان با اهدای لوح و بسته فرهنگی از اصحاب رسانه شهر سقز تقدیر بعمل آمد

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی