سردرگمی و بلاتکلیفی کشاورزان سقزی برای تهیه کود

با توجه به فرا رسیدن کاشت پاییزه و زمان مناسب کودپاشی ، اما نبود کودهای کشاورزی در بازار و همچنین مراکز دولتی تهیه و توزیع کود ، مشکلات زیادی را برای کشاورزان سقزی بوجود آورده است.

به گزارش ده نگی شار :

هر ساله در آغازین روزهای فصل پاییز و قبل از بارشهای پاییزی ، کشاورزان اقدام به کشت پاییزه و کودپاشی می کنند ، اما امسال مشکلات عدیده ای از بابت تهیه کود متوجه کشاورزان شده است که علت آن نبود وسیله نقلیه برای انتقال کودهای خریداری شده  توسط  مراکز خرید و فروش کودشیمیایی مجاز به شهرستان سقز است.

حال مشکل زمان گریبانگیر کشاورزان را گرفته است و اگر در زمان طلایی خود اقدام به کودپاشی ننمایند متضرر و هیچ تضمینی برای برداشت محصول در سال آینده نخواهد بود.

در این راستا اداراتی همچون جهادکشاورزی که متولی اصلی در این بحث هستند تا بدین لحظه اقدام ملموسی در این رابطه انجام نداده است.

طی پیگیریهای ده نگی شار هم اکنون کود در بازار آزاد به ۳ برابر قیمت فروخته و کاملا نایاب شده است و احتمال احتکار کود نیز دور از ذهن نیست.

جالبتر آنکه طی خبری که از سوی یکی از مطلعین در این موضوع بیان شده است ، کود شیمیایی این منطقه از کرمانشاه تهیه می شود و در این شرایط که سقز با کمبود شدید کود مواجه است ، از کرمانشاه بارگیری و در یکی از شهرهای همجوار سقز تخلیه و به وفور یافت می شود ، اما دلیل  عدم ورود کود به سقز مشخص نیست.

با توجه به اهمیت موضوع میطلبد فرمانداری سقز به مسئله ورود و قبل از  به اتمام رسیدن زمان کود پاشی ، نسبت به نظارت و دستور تهیه و پیگیری از طریق جهاد کشاورزی اقدام نماید.

گفتنی است  استان کوردستان در سال گذشته  موفق به کسب رتبه نخست در واردات کود شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی