رونمايي از کتاب ‘ مناسک محمدی ‘ در سقز

کتاب ‘مناسک محمدی’ تالیف حاج ملاسیف الدین خان غفاری یورقل شامگاه چهارشنبه با حضور جمعی از علاقه مندان به فرهنگ و روحانیان در سالن کتابخانه عمومی سقز رونمایی شد.

 

ده نگي شار :
این کتاب پیرامون حج تمتع و عمره است و در هشت فصل فضیلت حج، موجبات حج و عمره، ارکان حج، واجبات حج و عمره، سنن و ادعیه وارده، احضار و فوات، محرمات احرام و زیارت روضه حضرت نوشته شده است.
این کتاب به همت نظام غفاری از نوادگان مولف چاپ و وی مقدمه ای بر کتاب نوشته و آنرا ویرایش کرده است و زاهد ویسی نیز تصحیح کتاب را برعهده گرفته و توضیحاتی در پاورقی های کتاب نوشته است.
قبل از آیین رونمایی، تعدادی از محققان از جمله سید صباح حسینی، حسین محمدی مدیر انتشارات بیریار و شهباز محسنی، مشاور فرهنگی و دانشگاهی فرماندار پیرامون شخصیت مولف، خدمات وی و اهمیت چاپ نسخه های خطی سخنانی بیان کردند.
در آیین رونمایی که به همت انجمن ادبی مولوی کُرد برگزار شد، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار سقز، تعدادی از مسئولان ادارات و جمعی از اعضای شورای اسلامی هم حضور داشتند.
این مرحوم به نکته سنجی، تبحر در علوم دینی، اصول فقه، کلام، فلسفه اسلامی، صراحت در بیان، شهره عام و خاص بود.
مرحوم حاج ملا سیف الدین خان غفاری یورقل دوم آبان ماه ۱۲۶۹ هجری شمسی در روستای یورقل سقز متولد شد و در ۲۱ اسفندماه ۱۳۴۵ هجری شمسی فوت کرد.
وی پنج رساله نوشته است که دو مورد آنها به نام ‘هدیه الملوک’ که در عقیده و کلام و بیان برخی از مسائل اختلافی بین اهل تسنن و تشیع نوشته شده به صورت نسخه خطی موجود است.
از دیگر آثار وی ، کتاب ‘مناظره ماموستا سید محد صادق حسینی متخلص به هیبت ‘ در مورد مساله طلاق است.
حاج ملا سیف الیدن خان فرزند فتعلی خان، فرزند عبدالغفار سلطان (آقا غفار بیگ)، فرزند یوسف سلطان، فرزند حسنعلی خان، فرزند مصطفی خان و فرزند عباسقلی خان اردلان از والیان و امرای کردستان بوده است/ايرنا

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی