تفاوت‌های سمند LX با تندر ۹۰/ کدام یک بهتر است ؟

سمند LX و تندر ۹۰ دو خودرو پرطرفدار بازار داخلی ایران به حساب می آید که به دلایل همچون قرارگیری در رده قیمتی متوسط، فضای مناسب داخل خودرو و امکانات قابل قبول با توجه به قیمت آن مورد توجه خانواده ها قرار دارد.
سمند LX و تندر ۹۰ دو خودرو پرطرفدار بازار داخلی ایران به حساب می آید که به دلایل همچون قرارگیری در رده قیمتی متوسط، فضای مناسب داخل خودرو و امکانات قابل قبول با توجه به قیمت آن مورد توجه خانواده ها قرار دارد.
به دلیل استقبال فراوان از این دو خودرو نگاهی به نکات مثبت و منفی آنها می اندازیم:
از لحاظ نمای ظاهری، سمند LX کلاسیک است. همچنین در طول دوره تولید می توان گفت تا حد زیادی به پختگی رسیده و در عین حال نسبت به سایر مدل های سمند ظاهر معقول تری دارد، در طرف مقابل طراحی تندر ۹۰ جدیدتر است.
نوع طراحی چراغ های عقب به همراه گلگیرهای کوچک و ارتفاع بلند این خودرو باعث شده خریداران کمی درمورد آن دچار تردید شوند. در کل ظاهر سمند که نوعی نمونه برداری از اتاق سری ۳ ب ام و است بهتر و معقول تر از تندر ۹۰ به نظر می رسد.
از لحاظ وضعیت فنی موتور ۱۶ سوپاپ تندر ۹۰ با داشتن ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گیربکس پنج سرعته نرم و دقیق، ظرف ۱۰/۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر می رسد و نهایت سرعت آن هم به ۲۰۸ کیلومتر می رسد. درحالی که موتور سمند قدیمی تر بوده و تنها هشت سوپاپه است و ۱۰۰ اسب بخار نیرو تولید می کند.
ضمن اینکه شتاب آن ۱۱/۹ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. همچنین وزن تندر ۹۰ حدود ۱۰۵ کیلوگرم سبک تر بوده که باتوجه به این سبکی و موتور قوی تر و گیربکس دقیق ترش می توان گفت تندر ۹۰ از لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر قرار می گیرد.
نمای داخلی فضای داخلی اتاق تندر ۹۰ به دور از هرگونه هیجان، کاملا ساده است درحالی که سمند از طراحی به مراتب بهتر و معقول تری بهره می برد اما یادمان باشد یکی از مشکلات سمند اندازه بزرگ داشبورد آن و مخصوصا ستون های A جلویش است که به علت پهن بودن دید راننده را تا حدی محدود می کند که باید به آن عادت کنید.
این ضعف در تندر ۹۰ به شکل محدود بودن دید عقب خود را نشان می دهد. در کل نمی توان گفت طراحی داخلی کدام یک از این دو خودرو شرایط بهتری دارد و این سلیقه خریدار است که تصمیم نهایی را می گیرد.
وضعیت رانندگی هر دو به ترمزهای ضدقفل ABS مجهز هستند که در سمند به دلیل قدیمی تر بودن تکنولوژی آن عملکردش با تاخیر اندکی همراه است. درمورد دینامیک در حرکتهای مارپیچ، سمند به خاطر وزن بیشتر و آیرودینامیک بهتر، عملکرد مناسب تری دارد و پایداری آن در مقایسه با تندر بالاتر به نظر می رسد.
ولی تمام کسانی که پشت رل تندر نشسته اند اعتقاد دارند که هدایتش به خاطر بهره مندی از کلاچ و گیربکس نرم، بسیار راحت تر از سمند است. ضمن اینکه در قسمت تعلیق و فنربندی هر دو خودرو مشابه یکدیگر بوده و تنها در قسمت عقب محصول رنو خود را برتر نشان می دهد. در کل باید گفت تندر ۹۰ از لحاظ  کیفیت رانندگی بیشتر نظر شما را جلب خواهد کرد.
مقایسه قوای محرکه و دینامیک خودروها موتور ۱۶ سوپاپ خودرو تندر ۹۰ با داشتن ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گیربکس ۵ سرعته نرم و دقیق ظرف ۱۰٫۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر می رسد و نهایت سرعت آن نیز ۲۰۸ کیلومتر است در حالیکه موتور سمند سال قدیمی تر بوده و تنها ۸ سوپاپ داشته و ۱۰۰ اسب بخار نیرو تولید می نماید. شتاب آن ۱۱٫۹ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز ۲۱۱ کیلومتر بر ساعت است. وزن تندر ۹۰ حدود ۱۰۵ کیلوگرم سبکتر بوده و به این دلیل پر شتابتر نیز است.
در مورد ترمز، هر دوی این خودروها مجهز به ترمزهای ضد قفل ABS هستند که در سمند عملکرد آن با تاخیر اندکی همراه بود و این بدلیل قدیمی تر بودن تکنولوژی آن می باشد.
در مورد دینامیک خودروها در حرکتهای مارپیچ، سمند بدلیل وزن بیشتر و آیرودینامیک بهتر، عملکرد بهتری داشت و پایداری آن در مقایسه با تندر بالاتر بود.
هدایت خودرو تندر بواسطه کلاچ و گیربکس نرم، راحتتر از سمند است. در مسیر های ناهموار نیز تحت رانندگی پرفشار و سخت، تندر ۹۰ از سمند پیشی می گیرد و عملکرد بهتری ارائه می کند. در قسمت تعلیق و فنربندی هر دو خودرو مشابه بوده و تنها در قسمت عقب برتری با تندر است.
ایمنی خودرو یکی از پارامترهای مهم در انتخاب خودرو است. در خودرو تندر۹۰ از دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین استفاده شده است که این همان نقطه ضعف سمند به حساب می آید که البته بیشتر بواسطه نوع طراحی داشبورد آن بوده و قرار است در مدلهای جدید سورن این نقیصه برطرف گردد.
اما از سوی دیگر بدنه سمند از ورقهای قطورتری استفاده می کند که استحکام کلی بدنه را افزایش می دهد.

همچنین توجه به این نکته نیز مهم است که سمند از یک شبکه بزرگ خدمات پس از فروش بهره می گیرد و قطعات آن نیز به وفور در هر نقطه از کشور یافت می شوند. البته استاندارهای جهانی خدمات پس از فروش بسیار با آنچه ایران خودرو ارائه می کند فاصله دارند. در مقابل تندر ۹۰ با مشکلات عدیده ای روبروست. مشکلاتی نظیر تحریم سازندگان و کمبود و گرانی قطعات./میزان

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی