تاملی بر حواشی کنسرت ” پرواز همای ” در سقز

در حالیکه همگان از کاهش تقاضای فرهنگی سخن می گویند استقبال عالی شهروندان سقز از برگزاری کنسرتهای موسیقی اخیر و سایر رخدادهای فرهنگی حداقل در اینجا حکایت از تشنگی کم نظیری دارد که باید قدرآن دانسته و به فال نیکو گرفته و صدالبته پاسخی بایسته داد و کمترین آن پیگیری احداث سالن های فرهنگی است که همواره با جان ودل انسان سروکار دارند . تالارمیلاد البته که شیک و مجلل است اما هیچ سنخیتی با اجرای کنسرت موسیقی ندارد پس لاجرم باید نشست و عوارض دیسک کمر و آرتروز گردن و پزواک های سنگین و گوش خراش صدا را به ازای بلیطی هم بها با سالن برج میلاد تهران به جان خرید و دم برنیاورد که خیرسرمان کنسرت تشریف آورده ایم !
بگذریم ازینکه هجوم جمعیت مشتاق و سفارشات بی دریغ vip چنان عرصه را بر گوش ملت تنگ آورد که هیچ سیستم صوتی را تاب انعکاس زلالی پرخروش “پرواز همای ” نبود. پس نه تفکیک آوایی ماند و نه زحمت صدابرداری ! آنچه کفاف به نظر می رسید برای ردیف های اولین بود و مابقی را جز همهمه و هیاهو و تصویری پرازدحام نصیبی نشد . به لطف اضافه شدن چندین ردیف صندلی – خریداران بخت برگشته vipبه حاشیه های ردیف سوم رانده شده و معلوم نیامد که اینهمه مضاف الیه از کجا و چه سایتی و با چه قیمتی بلیط تهیه کرده اند ؟ و آیا از اینهمه اضافات درصدی هم به گروه “مستان ” خواهد رسید یا این عزیزان vipنشین مهمانان ویزه ای بودند که بدون پرداخت مبلغی شامل لطف برگزارکنندگان بزرگوار شده بودند ؟
برگزاری کنسرت موسیقی در همه جا آداب مخصوصی دارد : سالنی شایسته مقام موسیقی و ساماندهی و برنامه ریزی ویزه شان مخاطبان که دراین اوضاع واحوال اقتصادی حتما ازجایی از معاش خود زده و به هوای پرواز خیال با همای موسیقی قدم رنجه کرده اند . اگر تالاری در خور اجرا نداریم حداقل با سهل انگاری و آسان اندیشی باعث رنجش و تکدر و آزار صوتی و تصویری شهروندان فرهنگ دوست شهرمان نگردیم که همین را هم به زودی از کف خواهیم داد . . .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی