بلاتکلیفی صنوف آلاینده کانی نیاز سقز و نبود عزمی برای حل مشکلات آن

یکی از برنامه های اصلی برنامه ریزان و مدیران آینده نگر شهری برای مناسب سازی سیما و معابر شهری، ساماندهی صنوف مختلف، روان سازی ترافیک، خدمات رسانی مناسب تر به شهروندان، کمک به اقتصاد شهری و جذب سرمایه گذاری، ساخت شهرک های صنوف آلاینده با اولویت مشاغل مزاحم یا دارای آلودگی (صوتی و زیست محیطی) می باشد.

مشاغل مزاحم و آلاینده

مشاغل مزاحم به کسب و کارهایی گفته می شود که علیرغم سختی بالای کار و خدمات رسانی ضروری و مهم به شهروندان به دلیل آلودگی (صوتی و زیست محیطی)، نیاز به کار سخت در بیرون مغازه و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند و مشمول ساماندهی و انتقال به خارج از شهر یا به شهرک صنعتی، مجتمع های صنفی آلاینده و شهرک های کشاورزی می باشند.

شهرستان سقز نیز در این حوزه با مشکلات زیادی مواجه بوده و یکی از خواسته های شهروندان از مسئولان کمک به ساماندهی و انتقال این صنوف به خارج از شهر است.

براین اساس اماکن تولید، بسته بندی و انبار مواد شیمیایی، دامداری اعم از سبک و سنگین؛ تولید مصنوعات سیمانی و موزائیک؛ سنگبری و سنگ کوبی، پایانه های بار و انبار موسسات باربری؛ شارژ گاز در کپسول، رنگ کوره ای، جوشکاری ها، ریخته گری ها و ذوب فلزات، انبار انواع پسماند و ضایعات قابل بازیافت مشتمل بر فلزی و قراضه ها، صافکاری و تعمیرگاه ماشین آلات، تراشکاری و… جزو مشاغل و صنوف آلاینده محسوب می شوند.

مناطق شلوغ سقز به لحاظ مشاغل آلاینده

ساکنان برخی محلات و خیابان های سقز از قضیه صنوف مزاحم رنج می برند در این راستا می توان به برخی خیابان ها از جمله : فخر رازی (پل هوایی)، خیابان استاد شیرازی، بلوار کردستان، خیابان ۳۲ متریف خیابان ۷ تیر، بهارستان، تازآباد، چوب فروشی های صالح اباد و … اشاره نمود که سال هاست درگیر مشکلات ناشی از وجود صنوف مزاحم هستند.

گام های مناسب اما نه چندان موفق برای ساماندهی صنوف مزاحم

اگرچه در سال های اخیر تلاش هایی برای حل این مشکل صورت گرفته اما متاسفانه در  پیشرفت کارها و نیل به اهداف موردنیاز موفقیت چندانی حاصل نشده است. یکی از شهرک هایی که در این راستا توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی با حمایت شهرداری ساخته شد شهرک صنوف آلاینده جاده کانی نیاز بود.

اهداف و مشکلات شهرک کانی نیاز

ساخت این شهرک در ابتدای سال ۱۳۹۴ در جاده کانی نیاز در زمینی به مساحت ۳۲ هزار و ۷۷۴ مترمربع با بیش از ۴۰۰ دهنه مغازه و امکانات جانبی (بانک، آتش نشانی، قهوه خانه، نمازخانه و…) شروع شد.

هدف از ساخت این شهرک خدمات رسانی مناسب و متمرکز به شهروندان، کاهش آلودگی صوتی و زیست محیطی در داخل شهر، کاهش ترافیک شهری، آسایش مردم، ایجاد اشتغال و جذب سرمایه گذاری اعلام شد با این حال و پس از اتمام عملیات ساختمانی اواخر ۹۷، تاکنون بصورت نیمه فعال، بدون امکانات و برنامه رها شده و کمتر از یک چهارم مغازه های آن فعال است.

برای بررسی مسائل و مشکلات این شهرک، به میان کسبه رفتیم که دیدگاه های آنان به شرح زیر از نظرتان می گذرد:

نبود چشم انداز مناسب/ واگذاری مغازه ها به افراد غیرصنف

یکی از مغازه داران لوازم یدکی در این رابطه گفت: ۲ سال است که این مغازه ها به ما واگذار شده، اما هنوز چشم انداز مناسبی برای رونق و فعال سازی شهرک دیده نمی شود.

نوری با بیان اینکه سرمایه گذاری ما در شهرک کانی نیاز برای ایجاد اشتغال، رونق کسب و کار و کمک به حفظ سیمای شهری همراه با ترغیب هم صنفان خود به شهرک های خارج از شهر بوده، گفت: لازمست مسئولان، متولیان کار و سرمایه گذاران برای ساماندهی و حل مشکلات ما و رونق شهرک تلاش کنند.

وی یکی از مشکلات شهرک کانی نیاز را واگذاری مغازه ها به افراد غیرصنف خودرو دانست و گفت: وقتی برخی مغازه ها به افراد غیرصنف خودرو (سنگ و کاشی فروشی، انبار وسایل یا پارکینگ کمباین و خودرو اسقاطی و…) واگذار شده ، که اغلب بسته شده اند و این روی رونق شهرک اثر نامطلوب دارد، لذا درخواست داریم که سرمایه گذاران و مالک در صورت فروش بقیه مغازه ها، آن را به افراد دارای پروانه کسب بخش خودرو واگذار نمایند.

 

محمد بهرام پور

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی