اقتصاد دانش بنیان؛ راهبردی برای توسعه اقتصادی استان

دستیابی به برتری در توسعه و اقتصاد دانش بنیان که بیش از هر چیزی مبتنی بر دانایی است، نیازمند توجه به دانش، نوآوری، خلاقیت و فناوری است.  به عبارتی موتور محرکه اقتصاد استفاده بهینه و هدفمند از توانمندی های داخلی و تجاری سازی علم و فناوری است.

استان کردستان به علت توانمندی های ژئوپولیتیکی، محیطی و تاریخی- فرهنگی، دارای قابلیت های مهم و بالایی است که با برنامه ریزی اصولی و مناسب وهمچنین شناسایی مزیت ها و محدودیت های آن، می توان زمینه را برای دستیابی به توسعه پایدار و مولد فراهم آورد و مشکلاتی نظیر بیکاری، رکود فضای کسب و کار، فقر و سایر مسائل را حل کرد. وجود مرزو ظرفیت های تجاری آن، پتانسیل های قابل اتکای طبیعی و اقتصادی از جمله معادن گسترده، کشاورزی و منابع آبی، وجود جاذبه های توریستی و بناهای تاریخی، منابع انسانی متخصص و پویا از جمله این توانمندی ها و ظرفیت ‌ها هستند که در صورت تهیه طرح های راهبردی-توسعه‌ای می تواند به یک قطب اقتصادی و مولد اشتغال زا در منطقه تبدیل شود.

در زمینه تحقق اقتصاد دانش بنیان در استان لازم است از تجاری سازی تولیدات و فناوری ها حمایت شود. حمایت از تولیدات و نوآوری و بسترسازی برای تجاری سازی آنها و ایجاد ارتباط موثر بین مراکز تولید ایده با صنعت و تبدیل ایده ها به ثروت امری ضروری است که باید راهبردهای ویژه ای مبتنی بر تقویت اقتصاد دانش بنیان دراستان طراحی و عملیاتی شود. همچنین تشکیل و توسعه شرکت‌های دانش بنیان و فناوری، حمایت از ابتکارات و اختراعات و تجاری‌سازی آنها باید مد نظر  قرار گیرد. اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تسهیل‌گری برای طرح‌های تجاری سازی شرکت ها نیز بر مبنای فناوری های نوین نیز ضروری است.

محور اصلی و شالوده اقتصاد دانش بنیان تکیه بر ظرفیت های درونی ازجمله: منابع انسانی و ظرفیت های بالقوه طبیعی است. اما در کنار این مساله و برای حفظ رقابت پذیری، پویایی و توسعه، باید برون گرایی نیز مورد توجه قرار بگیرد. توسعه بازارهای صادراتی و تجارت مرزی برای محصولات اقتصاد دانش بنیان امری بسیار مهم و حیاتی است. برای تحقق این مساله ضمن گسترش بازارچه‌های مرزی و استفاده از ظرفیت های آن، لازم است اقداماتی نظیر تاسیس صندوق های نوآوری و تضمین صادرات تولیدات دانش بنیان، تشکیل اتحادیه و آژانس های اعتبار صادراتی، حمایت نظام بانکی و بیمه ای در استان صورت بگیرد/روزنامه همشهری/محسن مصطفایی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی