انحصار طلبی را تمام کنید/چرا میدان تره بار سقز در چهارچوب قانون عمل 

انحصار طلبی را تمام کنید/چرا میدان تره بار سقز در چهارچوب قانون عمل

 

▪️از سال۹۴و همزمان با ساخت تعدادی مغازه در مقابل میدان تره بار سقز،اعتراضات و اعتصاب گاه و بیگاه غرفه داران به این امر آغاز شده و هرازچندگاهی با تعطیلی میدان خواستار احقاق حقوق نداشته خود می شوند.

 

به گزارش ده نگی شار:

 

میادین میوه و تره بار به شبکه گسترده توزیع محصولات کشاورزی اطلاق می شوند که با هدف تنظیم عرضه بازار محصولات کشاورزی و فراهم نمودن امکان دسترسی ارزان و سریع تر شهروندان به میوه و تره بار شکل گرفته است.

میدان تره بار سقز با قدمتی دهها ساله در این شهر فعال اما در۸سال اخیر و هر بار به دلایلی چندین روز تعطیل می شود.

عمده دلیل اصلی تعطیلی و البته در چند سال گذشته اعتصاب غرفه داران میدان در اعتراض به ساخت یا نحوه واگذاری چندین دهنه مغازه احداث شده توسط شهرداری است.

نباید از این نکته غافل‌شدکه شهرداری موظف به ارائه خدماتی همچون تأمين آب مصرفي ميدان،تأمين برق و روشنايي معابر و محوطه هاي عمومي ميدان،تأمين كادر نگهباني،انتظامات ، احداث نمازخانه و پاركينگ براي اتومبيلهاي سواري و … نیز هست اما در قبال وظایف تعریف شده برای شهرداری وظایفی نیز بر عهده غرفه داران میدان تره بار همچون عرضه كالا، حُسن برخورد با خريداران و همچنین عدم عرضه محصولات بد و فاسد است.

اما اعتصاب و تعطیلی گاه و بیگاه میدان تره بار سقز بعلت عدم ارائه کامل خدمات از سوی شهرداری نیست بلکه انحصار طلبی عده ای از غرفه داران و برخی اعضای هیأت مدیره میدان است که خواستار واگذاری مغازه های احداث شده در جنب میدان به آنان است و با اعمال فشار از طریق تعطیلی بازار میوه قصد فشار به شهرداری و رسیدن به خواسته های خود را دارند.

از سال۹۳و با پیشنهاد احداث میدان تره بار جدید در سقز اقداماتی از قبیل شناسایی زمین و … آغاز شد اما بدلیل آنکه فردی که قصد احداث میدان جدید را داشت از صنف غرفه داران میدان نبود با مخالفت و اعمال فشار از طریق تعطیلی میدان و همچنین تهدید به ادامه اعتصاب مواجهه و علیرغم اقداماتی که از سوی پیمانکار میدان جدید انجام شده بود کار تعطیل و غرفه داران به هدف خود رسیدند و عملا ساخت میدان جدید متوقف شد.

با تکرار اینکه سقز به میدان جدید تره بار نیاز دارد،این بار از سوی هیئت مدیره پیشنهادی برای احداث میدان جدید مطرح شد اما پس از گذشت چند سال هنوز در حد استعلام مانده است‌.

اما شهرداری در راستای گسترش میدان میوه و تره بار و احتمال پاسخگویی میدان کنونی به نیاز شهر اقدام به احداث چندین دهنه مغازه در مجاورت میدان تره بار نمود. وقتی غرفه داران از ساخت مغازه های خارج از میدان مطلع شدند به بهانه هایی همچون حذف پارکینگ میدان،کاهش درآمد غرفه داران و اعلام شروطی همچون تحویل مغازه های جدید به غرفه داران میدان با تعطیلی میدان خواستار احقاق حقوق نداشته خود شدند.

سقز برخلاف تمام اصول حاکم بر میادین تره بار در ایران که شهرداری مالک اصلی میادین تره بار است و تمامی غرفه ها بایستی بصورت سرقفلی واگذار شود در این شهر غرفه داران صاحبان بلامنازع میدان هستند و هر زمانی که بخواهند میدان را به تعطیلی و خرده فروشان و شهروندان سقزی را به چالش می کشانند.

حال اگر به میدان تره بار سقز مراجعه کنید عملا حضور کامیونی را در میدان نمی بینید و بیش از ۹۵ درصد خودروهای ورودی سایپا و نهایتا ایسوزو است که نشان میدهد عملا همتی از سوی غرفه داران برای حضور در باغات جهت خرید میوه صورت نمی گیرد و کل فعالیت میدان تره بار سقز به واسطه بازی و به قول خودشان حق العمل کاری در خرید فروش میوه خلاصه شده است که به راحتی میتوان صحت این موضوع را در اختلاف قیمت و کیفیت میوه در سقز و سایر شهرهای اطراف و حتی استانهای دیگر مشاهده کرد.

در آیین نامه اجرايي قانون نحوه واگذاري اماكن و ميادين در ماده ۸ قانون اعلامی از سوی معاون رئیس جمهور شهرداریها موظفند بر قيمتهاي اعلام شده، همچنين كيفيت محصولات و توليدات ارايه شده نظارت كنند،اما آنچه که در میدان تره بار می گذرد فرسنگها با وظایف و چهارچوب قانونی بر میادین متفاوت است.

در پایان انتظار میرود مسئولین شهرستان سقز یکبار برای همیشه به این موضوع خاتمه دهند و تکلیف شهروندان را مشخص کنند که تا کی باید دومین شهر بزرگ کردستان دارای میدانی کوچک با برخی غرفه داران انحصار طلب باشد و به جای آنکه میدان به مرکزی برای توزیع میوه با کیفیت و قیمت مناسب در شهر تبدیل شود،به مکانی برای کسب درآمدهای نجومی و فقط برای تعدادی از غرفه داران و نه همه آنها تبدیل شود،هرچند انتظار از مسئولین این شهر درخواستی بی نتیجه است،چون اگر قرار بر انجام کاری بود تا الان انجام می گرفت.

 

✔️ده نگي شار(۱۴۰۰/۰۷/۱۸)

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *