تخصیص آب به استان کردستان منصفانه نیست

بهمن مرادنيا در جلسه‌ی شورای حفاظت از منابع آبی استان بر برگزاری جلسه در خصوص تخصیص آب استان به ریاست معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: تمامی نیازهای آب استان در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و شرب توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط در اسرع وقت جمع‌بندی شود که در جلسه با دکتر جهانگیری ارایه گردد.

استاندار کردستان افزود: از طریق کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی پس از بررسی پیشنهادات و نیازمندی‌های اعتباری جهت تامین آب شرب شهرستان‌های قروه، دهگلان و بیجار داده شود که بزودی مشکل آب شرب این شهرستان‌ها تامین شود.

وی با انتقاد از اینکه کردستان با وجود منابع غنی در بهره‌مندی از آب در بخش‌های مختلف جز استان‌های کم برخوردار است گفت: آب یکی از سرمایه‌های اصلی توسعه است و جا دارد در بحث تخصیص آب برای مصارف مختلف در استان وزارت نیرو با وسعت نظر عمل کند تا این ظرفیت از دست نرود.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه در برخی استان‌ها برای انتقال و مصرف آب در بخش کشاورزی هزاران کیلومتر خط انتقال ایجاد می‌شود اما کشاورزان کردستانی در کنار سدها، مزارع خود را به صورت دیم کشت کنند، خاطرنشان کرد: ۹۲ درصد آب تولیدی کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود ولی سهم استان کردستان حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بوده و نیز کردستان در بین استان‌ها در رده ۲۷ قرار دارد.

مرادنیا در پایان بازسازی قنات‌های آب در شهرهای استان برای استفاده در آبیاری فضای سبز شهری ضروری دانست و تاکید کرد: با برنامه‌ریزی و احداث زیرساخت‌های لازم پساب‌های شهری نیز برای مصرف در بخش کشاورزی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی