شیوه های انتخاب شهردار از زبان دکتر چیا صالحی بابامیری

یادداشت….

دکتر چیا صالحی بابامیری در یادداشتی که برای سایت خبری ده نگی شار ارسال کرده است از شیوه های انتخاب شهردار سخن گفته است.

روشهای انتخاب شهردار:
۱) روش اول و معمول ترین روش آنست که اعضای شورا از میان کسانی که می شناسند یک یا چند نفر را برای تصدی این پست معرفی میکنند پس از رای گیری اولیه دایره افراد را محدود به چند نفر نموده، دعوت به جلسه جهت ارائه برنامه و رای گیری مجدد و انتخاب شهردار هست.
۲) روش دوم تعریف شاخص برای تصدی پست شهرداری از سوی اعضای شورا می باشد بدینگونه که شاخص هایی همچون تخصص، سابقه مدیرتی، خوش نامی، سلامت نفس و…. تعریف میشود برای هر کدام از شاخصها امتیاز و وزنی تعیین میشود و بر اساس آن در ابتدا گزینه هایی معرفی، رای گیری اولیه دعوت به مصاحبه و رای گیری نهایی خواهد شد.
از مشکلات این دو روش این است که:
دایره انتخاب محدود به کسانی هست که اعضا با ویا بی واسطه می شناسند و حذف شدن افرادی هست که شناخته شده برای اعضای شورا و یا نزدیکان و رابطان آنها نیستند. و توان لابی گری نقش اساسی را دارد.
۳)روش سوم اعلام فراخوان عمومی و درخواست از کسانی هست تمایل به تصدی این پست را دارند البته با تعریف شرایطی همچون سن، تحصیلات و .. بعد دعوت به جلسات و انتخاب شهردار.
این روش هم دایره انتخاب را بسیار وسیع می کند و سطح انتظار کسانی که خود را برای شهرداری مناسب می دانند را بالا می برد که در صورت انتخاب نشدن از سوی اعضای شورا آنها را تبدیل به منتقدان همیشگی و یا تخریب گران شورا در طول دوره مسولیت می نماید.
۴) روش چهارم که غیر معمول ترین روش می باشد تدوین برنامه و اهداف کلی شهرداری برای چهار سال آینده شهر است مثلا کاهش ساخت و ساز غیر مجاز، ساماندهی دست فروشان، ساماندهی صنوف آلاینده ، اجرای طرحهای درآمد زایی و … . و از گزینه های پیشنهادی خود و یا از طریق فراخوان میخواهند افراد طی یک بازده زمانی چند روزه برنامه اجرایی و عملیاتی خویش را برای رسیدن به این اهداف ارائه کنند.
البته این امر مستلزم زمان بیشتری است تا اولا اعضای شورا با شناخت کافی از مجموعه مدیریت شهری اهداف درست و واقعی را تعریف کنند دوما زمان ارزیابی و تحلیل و نقد کامل برنامه هایی اجرایی را در اختیار داشته باشند و پس از انتخاب بهترین برنامه در چندین جلسه علنی با حضور پیشنهاد دهنده مورد نقد قرار گیرد. مشکل دیگر این روش آنست که توان مدیریتی شخص ارزیابی نمیشود لذا استفاده از روشهای تلفیقی در این صورت پیشنهاد میگردد.

دکتر چیا صالحی بابامیری

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی