‍ شکست دیپلماسی عمومی و افول قدرت نرم ترکیه

‍ شکست دیپلماسی عمومی و افول قدرت نرم ترکیه

✍فردین مصطفایی

قدرت در روابط بین الملل به معنی داشتن توانایی اثرگذاری بر رفتار دیگران برای تحقق اهداف راهبردی و استراتژیک موردنظر یا قدرت توانایی نفوذ و تغییر رفتار دیگران برای دستیابی به نتایج مورد دلخواه و متناسب با ارزش ها، منافع و امنیت ملی یک کشور می باشد.

قدرت را می‌توان از حیث کارکردی و ابزاری تقسیم بندی کرد. بر اساس تقسیم‌بندی «ژوزف نای»، یکی از نظریه پردازان مطرح دکترین قدرت نرم، قدرت بر دو نوع «قدرت سخت» Hard power و قدرت نرم Soft power تقسیم می‌شود.

قدرت نرم توانایی تأثیرگذاری بر دیگران برای کسب نتایج مطلوب از طریق جذابیت، تبلیغ و اقناع به جای اجبار یا تطمیع است.

قطعا اقدامات دیپلماتیک آشکار و پنهان، روابط اقتصادی و فرهنگی، فعالیت های رسانه ای، بسط و گسترس دیپلماسی عمومی و رسانه ای و حتی بخشی از عملیات سخت و نظامی با هدف بسط و گسترش قدرت نرم کشورها در عرصه مناسبات منطقه ای و بین المللی با هدف تقویت قدرت نرم و ارتقای ارتباطات عمومی و اقتصادی صورت می گیرد.

فارغ از نتایج حمله نظامی اخیر ترکیه به روژئاوا، آنچه در این مقوله مدنظر است افول و تضعیف جدی قدرت نرم و شکست دیپلماسی عمومی و رسانه ای دولت اردوغان پس از حمله اخیر است.

گسترش موج نارضایتی و اعتراضات در اکثر ملیت ها و اقلیت های جهان نسبت به تجاوز ترکیه، اعلام مخالفت بیشتر کشورها و اتحادیه های جهانی با حمله ترکیه و اعمال برخی تحریم ها و محدودیت ها علیه این کشور، “تحریم برخی شبکه های تلویزیونی و رسانه ای، سفر به ترکیه و خرید برندهای معتبر ترک از سوی ملت های منطقه”، “شکل گیری چهره ای خشن، جنگ طلب، افراطی و متجاوز از دولت اردوغان در افکار عمومی منطقه”، گسترش بی اعتمادی نسبت به سیاست ها و اخلاق دولتمردان فعلی ترکیه و عدم رعایت حقوق بشر، افزایش تولید محتوای چالشی علیه ترکیه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، تقویت جبهه فکری مخالف سیاست های ترکیه و….از موارد قابل توجهی است که نشان دهنده افول سطح اعتماد به سیاست های ترکیه و شکست دیپلماسی عمومی و تضعیف قدرت نرم این کشور در سطوح منطقه ای و بین المللی است که قطعا آثار و پیامدهای منفی فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و جهانی بدنبال خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی