سرشماری بیش از ۱۸هزار پرنده آبزی و کنارآبزی در کردستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: ۱۸هزار و ۲۰۰ پرنده آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در منابع آبی و تالاب های استان سرشماری شد.

عبدالوحید ریاضی فر افزود: در سرشماری زمستانه پرندگان که در ۱۳ منبع آبی استان انجام شد در مجموع ۱۸ هزار و ۲۰۰قطعه در ۲۲تیره و ۶۳ گونه سرشماری شد.

ریاضی فر گفت: در این سرشماری بیشترین پرندگان در تالاب زریبار مریوان با ۱۰ هزار و ۵۲۰ قطعه و سد شهید کاظمی سقز با سه هزار و ۳۰۰ قطعه سرشماری شد.

وی افزود: در این سرشماری چنگر معمولی با پنج هزار و ۵۹۸ قطعه، خوتکا با ۲ هزار و ۹۰۰ قطعه و اردک سرسبز با ۲هزار و ۷۰۰ قطعه بیشترین تعداد را به خود اختصاص دادند.

ریاضی گفت: این سرشماری در منبع آبی طبیعی و مصنوعی و رودخانه های استان مانند پناهگاه حیات وحش زریبار، سدهای شهیدکاظمی سقز، گاوشان، وحدت، سورال، سنگ سیاه، تلوار، گلبلاغ، سیاه زاخ، آزاد و گاران انجام شد.

وی گفت: در این سرشماری کارشناسان محیط طبیعی و محیط بانان این اداره کل و پرنده شناسان خبره محلی با استفاده از تجهیزات سرشماری مانند تلسکوپ، دوربین چشمی، دوربین عکاسی اقدام به شمارش پرندگان کردند.

وی افزود: همزمان با پایش جمعیت پرندگان، منابع آبی استان از لحاظ بیماری آنفلوآنزای پرندگان نیز مورد بررسی قرار گرفت و مورد مشکوک و تلفاتی مشاهده نشد.

وی گفت: برای آگاهی از تنوع و تعداد پرندگان، سرشماری پرندگان در طول سال در ۲ مرحله سرشماری تابستانه و زمستانه در زیستگاه ها انجام می شود.

پس از جمع بندی و تکمیل فرم های مربوطه نتایج این سرشماری به منظور آنالیز و جمع بندی نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود.

ریاضی فر گفت: سال گذشته در این سرشماری بیش از ۱۶ هزار قطعه پرنده در بیش از ۴۰ گونه آبزی و کنارآبزی سرشماری شده بود که ۱۴ هزار قطعه آن در تالاب زریبار مریوان بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *