شهرستان سقز ظرفیت برگزاری ۲ جشنواره تئاتر در ۶ ماه را ندارد

اسماعیل پاشایی/ کارگردان
اخیراً زمزمه هایی مبنی بر برگزاری جشنواره تئاتر شهروند در شهرستان سقز در اردیبهشت ۹۷ شنیده می شود و گویا با اعتباری بالغ بر یکصد میلیون تومان به تصویب شورای شهر سقز هم رسیده است. هرچندگویا هم شهرداری با آن بعلت تنگناهای مالی مخالف است و براساس شنیده ها نیز حاکیست چند عضو شورا هم گفته اند ناچارا و از روی رودبایستی با آن موافقت کرده اند.
البته برگزاری جشنواره تئاترشهروند درسالیان پیش آنهم هنگامی که جشنواره تئاترکوردی بعلت مشکلات و عدم توجه به مسائل فرهنگی برگزارنمی شد، اتفاق مبارکی بودکه با تلاش های بسیار به سرانجام رسید و خاطره برگزاری خوب آن هنوزدر اذهان باقی است، اما بدلایل زیر برگزاری این جشنواره در شرایط فعلی به صلاح نبوده و لازمست در تصمیم فوق تجدیدنظر شود:
ـ شهرسقز پتانسیل و ظرفیت برگزاری دو جشنواره کشوری را در فاصله زمانی حداکثر شش ماهه به یچوجه ندارد و اصولا در هیچ شهری درجهان چنین چیزی مرسوم نیست. زیرساختها و امکانات سخت افزاری تئاتر درسقز درحد صفر است. آیا بهتر نیست شورای شهر و شهرداری هزینه پیش بینی شده را که قطعا بهنگام برگزاری بسیار بیشتر نیز خواهد شد، صرف ساخت پلاتویی استاندارد و آبرومند نمایند و یا بیشتر بفکر ساخت مجتمع فرهنگی هنری نیمه کاره فعلی باشند؟
ـ تئاتر زمانی اثربخش و در راستای فرهنگ یک منطقه می باشد که مردمی و با رویکردی هنری باشد، اما متاسفانه اهداف جشنواره های فرهنگی و هنری در سال های اخیر بسوی مسائل دیگری سوق پیدا نموده اند که باعث کمرنگ شدن اهداف هنری آنها شده است.
ـ اگر واقعا هدف متولیان امر توجه جدی به ارتقای فرهنگ شهرنشینی از طریق هنر فاخرتئاتر باشد، قبول خواهند نمود که این جشنواره با حضور حداکثر ده گروه نمایشی از سراسر ایران و بصورت خیابانی برگزار گردد، آنهم با استفاده از همه ظرفیت های شهرستان و استفاده از کسانی که تجربه برگزاری چنین جشنواره هایی رادارند، در این راستا قبل از تصمیمات نهایی و تشکیل دبیرخانه با فعالان عرصه های فرهنگی و افراد متخصص و باتجربه مشورت نمایند و در ستاد اجرایی از آنان استفاده کنند.
توجه به این نکته ضروری است که هیچ گروهی درهیچ کجای ایران نمایش صحنه ای در راستای اهداف جشنواره های رنگارنگی که باعنوان شهروند در ایران برگزارمی شود تولیدنمی نمایند، لذا نباید انتظار تولیدات و ارائه فکر و ایده جدید داشت و هزینه های انجام شده هم چندان اثز مثبتی نخواهند داشت.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی