پیشمرگه هشدار عراق را رد کرد/ صف‌آرایی‌های نظامی در کرکوک

همزمان با مخالفت نیروهای پیشمرگه کُرد با هشدار بغداد برای عقب‌نشینی از برخی مناطق در جنوب کرکوک، نیروهای دولت مرکزی عراق حضور خود را در این شهر افزایش داده‌اند.

به گزارش ده نگی شار به نقل از «القدس العربی»، «کمال کرکوکی» فرمانده نیروهای پیشمرگه در غرب کرکوک، عصر شنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی در شهر کرکوک، اعلام کرد که این نیروها تحت هیچ فشاری از مناطق مورد منازعه عقب‌نشینی نخواهند کرد.

کرکوکی گفت: «ما تدابیر لازم برای مواجهه با هر تهدیدهایی را اتخاذ کرده‌ایم و در صورتی‌که دیگران (ارتش عراق و نیروهای الحشد الشعبی) هرگونه اشتباهی مرتکب شوند و به سمت (مواضع) ما حرکت کنند، به آنها درسی فراموش نشدنی خواهیم داد.»

این اظهارات تهدیدآمیز این فرمانده پیشمرگه‌ها در پی تشدید تنش میان این نیروها و نیروهای دولت مرکزی عراق طی چند روز گذشته درخصوص مناطق مورد منازعه از جمله شهر نفت‌خیز کرکوک، مطرح می‌شود.

بامداد جمعه، نیروهای ارتش عراق و الحشد الشعبی در پی عقب‌نشینی شبانه پیشمرگه‌ها، کنترل روستاهای «تازا» و «البشیر» در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر کرکوک را به دست گرفتند.

پیشمرگه‌ها مناطقی در نزدیک کرکوک را که در اوج پیشروی‌های داعش به تصرف این گروه تروریستی درآمده بود را در دست گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز از استقرار خودروهای زرهی حامل پرچم عراق در اطراف رودخانه‌ای در نزدیکی کرکوک خبر داد و اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه‌ نیز در پشت خاکریز‌ها و بلوک‌های سیمانی سنگر گرفته‌اند.

یک افسر ارتش عراق نیز با تایید این خبر، گفته‌ است که «نیروهای دولتی هنوز دست به تحرکی نزده و منتظر دستور ستاد کل ارتش هستند».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *