توصیه‌های آموزشی به شهروندان درباره‌ روش درست استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرما

پیشگیری بهترین راه‌حل است

با توجه به کاهش دما و سرد شدن هوا و استفاده‌ هم‌وطنان از وسایل گرمایشی، احتمال حوادث ناشی از گاز گرفتگی بیشتر می‌شود.

حوادث گازگرفتگی از آن حوادثی است که تنها با کمی دقت می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد و برعکس، اندکی بی‌احتیاطی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را به‌همراه  داشته باشد.

پس نکات ساده‌ زیر را رعایت کنیم:

اگر از وسایل شعله‌دار  (انواع بخاری‌های گازی، نفتی، شومینه، آبگرمکن، پکیج  و…   ) استفاده می‌کنید، هرگز تمام راه‌های ورودی هوا به داخل خانه یا مغازه را نبندید و حتماً مسیر مناسبی را برای ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط داخل در نظر بگیرید.
این کار به‌خصوص در خانه‌هایی که از پنجره‌های دو جداره استفاده می‌کنند، بسیار ضروری است.

پکیج، مقدار زیادی اکسیژن مصرف می‌کند و درصورت تأمین  نشدن هوای مناسب، به سرعت محیط را با کاهش اکسیژن مواجه می‌کند؛  پس، بهتر است این وسیله در خارج از محیط منزل مثلاً در بالکن یا محلی که مستقیم به فضای آزاد راه دارد، نصب شود.

قبل از نصب بخاری از باز بودن مسیر دودکش‌های داخل دیوار اطمینان حاصل کنید.
به این منظور می‌توانید از سطح پشت بام یک وزنه‌ کوچک را با ریسمان به داخل دودکش فرستاده و اگر تا انتها پایین آمد نشان‌دهنده‌ باز بودن مسیر است.

دودکش‌های داخل دیوار از جنس سیمانی بوده و باید تا انتها بالا رفته باشد و از سطح بام نیز ۸۰ سانتی متر بالاتر آمده باشد و در انتها کلاهک H نصب شود.

از مکش مناسب در دودکش‌ها اطمینان حاصل کنید.  بهترین نشانه برای کارکرد صحیح دودکش‌ها این است که بدنه‌ آن‌ها هنگامی که بخاری روشن است  همواره بایستی داغ باشد.
سرد بودن دودکش بخاری، زمانی که روشن است و همچنین زرد و نارنجی بودن شعله بخاری از نشانه‌های تولید گاز خطرناک مونوکسیدکربن و انتشار آن در محیط داخل خانه یا محل کار است.

در داخل واحد مسکونی و برای وسایل گرمایشی و شعله‌دار، فقط از دودکش‌های ورق سفیدگالوانیزه استفاده کنید.  این دودکش‌ها مقاومت فیزیکی بیشتری دارند و به خوبی داخل هم چفت و بست می‌شوند اما دودکش‌های متفرقه مثل آلومینیومی، آکاردئونی، فنری و …  این خاصیت را ندارند و به مرور دچار نقص شده و گاز مونوکسیدکربن را به داخل محیط منتشر می‌کنند؛
ضمن اینکه به دلیل خاصیت ارتجاعی دودکش‌های فنری به سهولت از محل اتصال خود خارج می‌شوند و به مرور منافذ ریزی در آنها پدیدار می‌شود که می‌تواند باعث انتشار آلاینده‌ها در محیط شود.

بهترین وضعیت برای نصب دودکش‌ها، حالت عمود یا قائم است که در این حالت آلاینده‌ها به سهولت خارج می‌شوند.

هر وسیله گرمایشی و شعله‌دار نیاز به یک دودکش مجزا دارد و از به‌کاربردن دودکش‌های مشترک برای دو یا چند وسیله خودداری کنید.

از تغییر دادن اندازه دهانه خروجی دودکش‌ها خودداری کنید.

از قرار دادن انتهای دودکش‌ها در داخل سطل آب خودداری کنید.  این گاز در آب حل نشده و تنها باعث مسدود شدن مسیر خروجی آن شده و گاز از طریق دیگر خارج و وارد فضای داخلی محیط می‌شود.

وجود دستگاه‌های هشدار دهنده‌ی گاز مونوکسیدکربن در محیط تا حد بسیار زیادی می‌تواند به کاهش خطرات و حوادث ناشی از این گاز کمک کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی