همه چیز درباره «اوراق تسهیلات خرید مسکن» بانک مسکن

کدام اوراق تسهیلات مسکن را بخریم؟

ارزان‌ترین اوراق تسهیلات مسکن را بخرید. اوراق تاریخ‌های مختلف به لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند. با این‌حال در یک مورد حتماً با بانک هماهنگ باشید. از زمانی که اوراق را می‌خرید تا زمان استفاده در بانک ممکن است مدتی زمان صرف شود و درصورتی‌که اوراق شما به زمان ابطال خیلی نزدیک باشد ممکن است پیش از استفاده در بانک باطل شود. بنابراین این زمان را در نظر بگیرید.

سقف وامی که با خرید اوراق می‌توانید بگیرید در تهران ۶۰ میلیون تومان است. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۵۰ میلیون و در سایر شهرها هم ۴۰ میلیون تومان می‌توانید وام بگیرید.
اما می‌توان برای احداث ساختمان دو وام گرفت. پدر و فرزند یا مادر و فرزند و یا زن و شوهر می‌توانند هر یک روی یک ملک وام بگیرند. در این حالت سقف وام به شرح زیر است:

در تهران ۸۰ میلیون تومان (هریک به‌طور جداگانه ۴۰ میلیون تومان)

در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۷۰ میلیون تومان (هریک به‌طور جداگانه ۳۵ میلیون تومان)
در سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان (هریک به‌طور جداگانه ۳۰ میلیون تومان)

نرخ سود این وام ۱۷٫۵ درصد است و مدت‌زمان بازپرداخت اقساطش هم ۱۲ سال است. بازپرداخت اقساط هم به روش ساده و هم به روش پلکانی ممکن است. در روش ساده شما یک مبلغ مشخص را هرماه در کل دوره بازپرداخت می‌پردازید. اما در روش پلکانی مبلغ اقساط به‌تدریج بیشتر می‌شوند.

اقساط وام تسهیلات مسکن:
برای وام ۶۰ میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان

برای وام ۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود ۸۳۳ هزار تومان

برای وام ۴۰ میلیون تومانی در سایر شهرها هم ماهیانه حدود ۶۶۷ هزار تومان

سود این وام ۱۷٫۵ درصد است. ولی باید توجه داشت که شما بابت خرید اوراق باید پول بپردازید و اگر این عدد را از مبلغ وام کم کنیم به این معنی است که شما عملاً بابت مبلغ وام کمتری باید اقساط تعیین‌شده را بپردازید.
فرض کنیم شما می‌خواهید ۶۰ میلیون تومان وام بگیرید. با هر برگ اوراق می‌توانید ۵۰۰ هزار تومان وام بگیرید. بنابراین برای ۶۰ میلیون وام باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. فرض کنیم که قیمت هر برگ اوراق ۸۰ هزار تومان باشد. در این صورت برای تهیه ۱۲۰ برگ اوراق باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازید. اگر این رقم را از مبلغ وام کم کنیم شما عملاً ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اید.

شرایط دریافت اوراق وام مسکن:

سن بنا نباید بیشتر از ۲۰ سال باشد (از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی)

مبلغ وام نباید بیشتر از ۸۰ درصد قیمت ملک باشد.

عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی

در کنار این وام می‌توانید یک وام جعاله ۱۰ میلیونی هم از بانک مسکن بگیرید. سود این وام هم ۱۷٫۵ درصد است اما دوره بازپرداختش کوتاه‌تر و حداکثر ۵ سال است.

فرهاد معاضی مسول افتتاح حساب بانک مسکن خ ساحلی شعبه فخر رازی سقز

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *