موزه منطقه‌ای در شهرستان سقز احداث می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز ساخت موزه منطقه‌ای در این شهرستان را ضروری دانست و گفت: برای ساخت این موزه ‎۱۲ تا ۲۰ هزار مترمربع زمین نیاز است.
حمید گلالی‌پور در مصاحبه با خبرنگاران در سقز اظهار کرد: از سوی فرمانداری برای ساخت موزه منطقه‌ای زمین‌هایی به اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان پیشنهاد شده ولی تاکنون این اداره‌کل موافقت و یا نظر خود را اعلام نکرده است.

وی با بیان اینکه برای ساخت این موزه ‎۱۲ تا ۲۰ هزار مترمربع زمین نیاز است، اضافه کرد: این موزه از سوی مردم منطقه و شهرهای استان و استان‌های همجوار مورد استقبال واقع می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی سقز عنوان کرد: مدتی پیش جمعی از شهروندان خواستار تبدیل حمام قدیمی حاج صالح به موزه بودند، که به دلیل مرطوب بودن و کوچک بودن این مکان برای موزه مناسب نیست و بهترین کاربری برای این حمام تاریخی، موزه حمام است.

گلالی‌پور عنوان کرد: ۴۱ سال قبل موزه‌ای کوچک در سقز در زمینی به متراژ ۷۵ متر مربع زیر بنا ساخته شد که ۳۰ قلم شی سفالی و شیشه‌ای مکشوفه از نقاطی غیر از استان کردستان در آن نگهداری می‌شد.

وی یادآور شد: در شهرستان سقز ۳۵۰ اثر باستانی شامل تپه محدوده و بنا شناسایی شده که تاکنون ۱۵۲ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و ۱۰ اثر دیگر در مراحل ثبت قرار دارد که شاخص‌ترین این آثار باستانی، تپه زیویه، حمام‌های حاج صالح و قلندر، مسجدهای دومناره، شیخ مظهر، ترجان، تمبربگ و سرا، خانه کمانگر و عمارت فیض‌الله بیگی است.

سقز یکی از شهرهای استان کردستان است که در شمال غربی مرکز استان یعنی سنندج و در فاصله‌ ۱۸۷کیلومتری آن واقع شده است و از شمال به آذربایجان غربی و شهر بوکان، از غرب به بانه و از جنوب به مریوان و از شرق به دیواندره محدود می‌شود/ فارس

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *