متن کامل پیام مسعود بارزانی پس از کناره‌گیری از قدرت

مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) امروز یک شنبه ۷ آبان/۲۹ اکتبر، با ارسال نامە ای به پارلمان کردستان از منصب ریاست اقلیم کردستان کناره گیری کرده و از پارلمان خواست اقدامات مربوط به واگذاری اختیارات این منصب را به منظور جلوگیری از خلاء قانونی را در پیش بگیرد.

بارزانی پس از تصویب قوانین واگذاری اختیارات منصب ریاست اقلیم کردستان پیامی ویدئویی را منتشر کرد.

وی در این پیام گفت که مردم اقلیم خواستار حقوق حقە خود هستند و از طریق راه های صلح آمیز خواستار احقاق حقوق خود شده اند، اما با این وجود متهم شده و بار دیگر ثابت شد که مردم کردستان تنها بوده و تنها یاوران آنان کوه ها هستند.

وی افزود: ما می پنداشتیم پس از سال ۲۰۰۳ فرصتی نو فراهم آمده که عراقی دمکراتیک و نوین را بنیان نهیم و همگان در آن حقوق و وظایف خود را بشناسند. قانون اساسی تدوین شد و با وجود کاستی های آن، به تصویب رسید، اما مشخص شد که این قانون نقض شده و چنان تضعیف شد که به حد نابودی رسید، عراق نیز به دست یک طرف و جریان افتاد، علیرغم توافقات میان ما، تلاشی که برای رجوع به قانون انجام  دادیم، سودی نداشت، با ائتلاف ملی عراق مذاکرات بسیاری انجام دادیم و گفتیم که وضعیت خطرناک است و با تداوم آن وقوع خونریزی محتمل است، گفتیم نمی توانیم شریکی واقعی باشیم، بهتر است که دو همسایە خوب برای هم باشیم، در آن مقطع موضع بسیار خوبی داشتند، اما اکنون سوار بر تانک به جنگ کردستانیان آمده اند.

بارزانی افزود که در سال ۲۰۱۴ از پارلمان کردستان درخواست کرده که با تصویب قانونی مشخص، مسئله منصب ریاست اقلیم، نهایی شود و با وجود آنکه گفتە می شد کردها متحد نیستند و اختلاف نظر دارند، در آن زمان تلاش برای برگزاری رفراندوم آغاز شد و پارلمان تصمیم به تشکیل کمیسیون رفراندوم گرفت، اما با تحمیل جنگ داعش به اقلیم کردستان این مسئله به تعویق افتاد.

وی در ادامە تاکید کرد:  مشکل حاکمان بغداد با کردستانی ها تازه نیست و ارتباطی با خواستە مشروع مردم کرد برای استقلال ندارد، ما گفتیم با وجود برگزاری رفراندوم می توانیم مشکلات فیمابین را با گفتگو حل کنیم، اما با دشمنی مواجە شدیم، درست برعکس مواضع پیشین آنان…اگر ما می خواستیم بلافاصله اعلام استقلال کنیم همان زمانی که ارتش عراق فرار کرده و متلاشی شد و یا زمانی که عراق غرق جنگ های طایفی بود، اعلام استقلال می کردیم.

مسعود بارزانی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد:” آنچە می بینیم از پیش برنامە ریزی شده بود، رفراندوم را بهانە کردند، مدتی است که نشانە های نیت شومشان آشکار شده است.”

بارزانی در ادامە با انتقاد از موضع کشورهای جهان در قبال اقلیم کردستان، گفت: متاسفانە کشورهای جهان در زمان لازم و ضروری منافع خود را در نظر گرفتند و اصول را فراموش کردند و کاملا برعکس مواضع پیشین خود عمل نمودند، آنان چنان وانمود می کردند که‌ در قبال نبرد با داعش و دفاع از بشریت، پاداشی در خور به نیروی پیشمرگ و خون شهیدان می دهند. بغداد هم به‌ همان شیوه‌ عمل کرد؛ متاسفانە دیدیم که برنامە آنان چنین بود که در آن مقطع از شرایط نهایت استفاده را بردند اما در عملیات حویجە نیروهای خود را تقویت کردند تا به کرکوک حمله نمایند.

همچنین گفت: قبل از رفراندوم هم پیش بینی کرده بودیم باید منتظر فشارهای بسیاری باشیم، چراکه آزادی و استقلال بهایی دارد، اما آنچە هرگز به مخیله ما خطور نمی کرد این بود که در شب ۱۶ اکتبر آن خیانت ملی روی بدهد و به واسطە آن، کرکوک تسلیم شده و اگر این خیانت به کرکوک روی نمی داد اکنون وضعیت به صورتی دیگر می بود.

رهبر حزب دمکرات گفت که پیشتر، طرح و برنامە ای برای دفاع از کرکوک داشتیم و حدس هم می زدیم که تلاش های برای برهم زدن اوضاع کردستان در جریان است، اما در شب ۱۶ اکتبر خیانت بزرگی روی داد. آنچە هرگز پیش بینی نکرده و به مخیله ما خطور نمی کرد، این خیانت ملی بزرگ بود که در کرکوک انجام شد و خنجر زهرآگینی از پشت به پیشمرگ و همه مردم کردستان زده شد.

بارزانی تاکید کرد: کسی نمی تواند رای سە میلیون نفر برای استقلال را باطل کند.

وی با انتقاد صریح از آمریکا گفت: آنان که آمریکا از آن ها به عنوان تروریست نام می برد، سوار بر تانک های آبرامز به کردستان حمله می کنند، حال پرسش این است آیا آمریکا از نقشە این حمله مطلع بوده؟ نقشە ای که قصد دارد، انفال و نسل کشی دیگری را بر سر مردم کردستان بیاورد؟

وی افزود: ما بسیار تلاش کردیم که جنگ روی ندهد، به همین دلیل نیروی پیشمرگ برای جلوگیری از خونریزی از برخی مناطق عقب نشینی کرد، اما نیروهای حشدالشعبی مرتبا پیشروی کرده و می خواستند همە جا را تصرف کنند، نیروی پیشمنرگ به ناچار به دفاع پرداخت، در هر موضعی هم که نیروی پیشمرگ دفاع کرده، حشدالشعبی و دیگر نیروها توان پیشروی نداشتە اند.

همچنین خطاب به دولت عراق گفت اگر مقصود آنان پیاده کردن قانون عراق است، در کجای قانون اجازه‌ حمله به کردستان داده‌ شده و افزود: به حاکمان بغداد می گوییم اگر می خواهید مشکلات حل شوند، ما آماده ایم اما اگر هدف شما شکستن اقلیم و مردم کردستان و تحمیل خودتان است، به شما می گوییم هزاران فرزند کردستان، دفاع کرده و مردن را انتخاب می کنیم و اجازە نمی دهیم شکوە و کرامت ما شکستە شود، اگر هم با استفاده از حشدالشعبی می خواهید هویت مناطق کردستانی خارج از اقلیم کردستان از بین ببرید، این خیال باطل است.”

همچنین تاکید کرد: ما با دیگر ملت های منطقە برادر هستیم، نباید سیاست های دولت ها، برادری ما را برهم زده و روابط ما را با مشکل مواجە کند.

رهبر حزب دمکرات کردستان خطاب به مردم اقلیم کردستان گفت:” به شما اطمینان می دهم که من همیشە پیشمرگ و مسعود بارزانی هستم و عالی ترین مقام نزد من همان پیشمرگ بودن است و  همیشە در کنار شما می مانم و پیروزی از آن ماست، از شما می خواهم متحد و با  اراده قوی بمانید؛ چراکه دشمنان سعی در شکستن اراده کردستان دارند و اطمینان دارم که کردستانی ها پیروز می شوند، زیرا خواستە آنان بر حق است.”

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *