منطقه آزاد بانه و مریوان بلاخره صاحب کارگروه شد!

مدت هاست که موضوع ایجاد مناطق آزاد در بانه و مریوان برای بهره‎برداری از ظرفیت‎های این منطقه در راستای صادرات و اشتغالزایی مطرح است و تازه روز گذشته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کارگروه در این حوزه خبر داده است.
ایجاد منقطه آزاد تجاری در بانه و مریوان سال هاست که در استان کردستان نقل محافل است و هر کس در مورد آن خبری و وعده‎ای می‎دهد و پای ثابتی هم برای وعده‎های انتخاباتی نامزدهای رفتن به مجلس می‎شود. در یک سال گذشته هم نمایندگان مجلس بانه و مریوان در مجلس از یک سو و مقامات اجرایی از سوی دیگر مدام در مورد احتمال ایجاد این مناطق وعده داده‎اند و سخن گفته‎اند. حتی مقامات کشوری هم که به استان سفر می‏کنند یکی از وعده‎هایشان همین است. مردم هم چشم انتظار اینکه بالاخره تکلیف این وعده‎ها کی روشن می‎شود؟ بیان مکرر این وعده و وعید ها و سخن گفتن در باب مزایای این کار تا جایی پیش رفته که  در ناخودآگاه افکار عمومی کردستان این تصور ایجاد شده که ایجاد این مناطق در استان تصویب شده و حالا نوبت اجرایی شدن آن است. این در حالی است که محمدرضا پورابراهیمی داورانی  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تازه از تشکیل کارگروه بررسی ایجاد مناطق آزاد اقتصادی بانه و مریوان و مهران خبر داده است. این یعنی نقطه سر خط و تازه آغاز راه.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  به خبرگزاری خانه ملت گفته است: «در نشست دوم بهمن کمیسیون موادی دیگر از لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی با حضور مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت و  در این جلسه تأکید شد که باید رویکرد مناطق آزاد اقتصادی، صادرات‌محور باشد به نحوی که به اشتغالزایی پایدار در مناطقی که تبدیل به منطقه آزاد و ویژه اقتصادی می‌شود، صورت گیرد.»

وی افزود: « مقرر شد کارگروهی نیز برای بررسی ایجاد مناطق آزاد اقتصادی بانه و مریوان در استان کردستان و مهران در استان ایلام تشکیل شود تا زمینه برای به سرانجام رسیدن این لایحه فراهم شود.» حالا باید نظر این کارگروه در مورد ایجاد مناطق چه خواهد بود و مهم‏تر از آن چه زمانی این نظر را اعلام می‏کنند و تازه بعد از آن این لایحه در صحن مجلس با وجود مخالفان سر سخت ایجاد مناطق آزاد در مجلس چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی