آغاز عملیات اجرایی بزرگترین طرح صنعتی تاریخ کردستان/ وزیر صنعت کلنگ تولید زنجیره فولاد در کردستان را به زمین خواهد زد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بيان اين مطلب گفت: یکی از بزرگترین مزیت‌ها و پتانسیل‌های معدنی استان کردستان وجود ذخاير قطعی‌سنگ آهن با درجه خلوص بالاست، که در چند سال اخير جلوگيری از خام فروشی معادن و تلاش جدی برای ايجاد صنايع معدنی و به خصوص فرآوری سنگ آهن و ايجاد زنجیره فولاد برای ايجاد اشتغال جوانان فارغ التحصيل دانشگاهی و خلق ثروت و ارزش افزوده در كردستان وجهه همت مديران دولت تدبير و اميد در كشور و استان بوده است.

وی با بیان اینکە خوشبختانه با شروع به كار آقای مهندس مرادنيا به عنوان استاندار كردستان اين تلاش گ‌ها مضاعف گرديد گفت: ايشان با رويكرد جديدی پيگيری‌های خود را شروع كردند و معتقد بودند كه با توجه به گستره معادن سنگ آهن در پهنه استان و امكان فراهم بودن زيرساخت‌ها در چند شهرستان استان، احداث كارخانجات زنجيره فولاد در بيش از يك شهرستان منطقی‌تر خواهد بود
و برای توسعه متوازن استان تصميمی عقلائی‌تر و پسنديده‌تر است، كاری كه ابتدا سخت و دشوار می‌نمود، اما با تلاش‌های جدی ايشان و نظر بسيار مساعد و همت والای وزير محترم صنعت، معدن و تجارت به ثمر نشست و روز پنجشنبه هفته جاری با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد فاز عملیاتی و اجرایی می‌شود.

حسین فیروزی با اعلام اینکه طی سفر یک روزه جناب آقای دكتر شريعتمداري به کردستان در سه شهرستان سقز، بیجار و قروه کلنگ‌زنی پروژه‌های مرتبط با زنجیره فولاد آغاز می‌گردد اضافه کرد: کارخانه آهن اسفنجی سقز با سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ٨۰۰ میلیارد تومان از جمله طرح‌های آماده برای آغاز عملیات اجرایی است.

وی دو شهرستان بیجار و قروه را از شهرستان‌های مستعد در بخش سنگ آهن و صنایع معدنی و از جمله مقصدهای سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت برشمرد و افزود: در شهرستان بیجار طرح فرآوری سنگ آهن و احداث زنجیره فولاد آغاز می‌شود، شايان ذكر است در سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های مناسبی برای تولید کنسانتره توسط دو شرکت صبا نور و کیمیا معادن سپاهان در بيجار شروع شده است.

فیروزی تاکید کرد: در اين سفر میزان تولید کنسانتره در زنجیره فولاد بیجار به میزان ۱/٦ میلیون تن در سال افزايش خواهد يافت و علاوه بر آن عمليات اجرايی حلقه‌های بعدی زنجيره فولاد در شهرستان بيجار آغاز خواهد شد .

وی افزود: در ادامه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت فرآوری سنگ آهن و زنجیره فولاد کاملا مشابه پلنت بیجار در شهرستان قروه نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.

معاون اقتصادی استاندار کردستان به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان نیز اشاره کرد و افزود : این سرمایه‌گذاری‌ها با محوریت ایمیدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع معدنی) و مشارکت چند نهاد و شرکت دیگر انجام گرفته است که از محل آنها برای ٦ هزار نفر شغل مستقیم و ۶هزار نفر دیگر غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

حسین فیروزی در ادامه به یکی از مهمترین دغدغه‌های این روزهای مردم که همانا میزان استفاده از منابع آبی برای ایجاد زنجیره فولاد است اشاره کرد و به صراحت گفت: در ایجاد زنجیره فولاد به هیچ وجه از منابع آب زیر زمینی استفاده نخواهد شد و همه آب مورد نیاز برای این طرح‌های بزرگ صنعتی از محل روان آب‌ها و ذخیره پشت سدها استفاده می‌شود.

وی میزان مصرف سالانه آب برای زنجیره فولاد کردستان را حداكثر ۱۵ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این مقدار آب مصرفی برای صنایع فولاد کردستان در قیاس با ذخیره چند میلیارد متر مکعبی سدهای استان رقم چشمگیری نیست و همچنین رقيبی برای کشاورزی استان بە شمار نمی‌رود.

فيروزي در پايان اين رويداد مهم كه نقطه عطفی در توسعه صنعتی كردستان خواهد بود را به مردم فهيم و عزيز كردستان تبريك گفت و اظهار اميدواري كرد كه سرمايه‌گذاران محترم اين طرح‌ها با همكاری حداكثری مردم و مديران و كارشناسان همه بخش‌های دولتی و حكومتی پروژه‌ها را به سرعت به بهره‌برداری برسانند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی