پذیرش ۶۳ متن نمایش برای جشنواره تئاتر کُردی

دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز گفت: ۶۳ متن از بین ۸۲ متن شرکت کننده در این رویداد پذیرفته شده است و باید  صاحبان آثار نمایش‌های خود را برای بازبینی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
علیرضا اسماعیلی افزود: محمد سلیمی، علاعزیز زاده، جلال نصیری، سوران احمدی، عبدالله عظیم پور، لارا باقری، خسرو انصاریان، مصطفی دهشت، امید الماسی و نیلوفر قلعه شاخانی از جمله کارگردان‌های حوزه نمایش‌های صحنه‌ای هستند که متن آثار آن‌ها برای شرکت در این جشنواره پذیرفته شده است.
وی افزود: هنرمندانی که متن نمایش آنان پذیرفته شده اهل شهر‌های دیواندره، بانه، سنندج، ایلام، قشم کرمانشاه، مهاباد، ارومیه، اندیشمک، مریوان، بوکان، سقز، تهران، دهگلان، بجنورد، بیجار، استان مرکزی، تهران، سلیمانیه، کرکوک و اربیل عراق هستند.
اسماعیلی یادآور شد: نگاه ویژه به شعار سال (اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) و توجه ویژه به زبان کُردی و مفاهیم فرهنگ کهن کُردستان با رویکردی خلاقانه و نو، باز آفرینی آیین ها، رسوم و سنت‌های کُرد‌ها در قالب نمایش، نگاه هنرمندانه و تحلیلی به مسائل اجتماعی روز بویژه مسائل خانواده، جوانان و طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر و ارائه نمایش‌هایی در جهت نفی خشونت و جنگ طلبی در حمایت از گسترش صلح جهانی از محور‌های مورد تاکید این جشنواره است.
آخرین مهلت ارسال آثار برای بازبینی تا پایان وقت اداری روز پنجشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۶ و زمان اعلام نتایج بازبینی ۳۰ آبان ماه ۹۶ و زمان برگزاری جشنواره نیمه دوم آذرماه خواهد بود.
بر اساس فراخوان این جشنواره، به گروه‌های راه یافته به بخش مسابقه جشنواره با نظر کارشناسی حداقل یک میلیون تو حداکثر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعلق خواهد گرفت.
این جشنواره توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز و انجمن هنر‌های نمایشی استان با همکاری اداره کل هنر‌های نمایشی، انجمن هنر‌های نمایشی ایران، فرمانداری سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز در راستای ارتقا، تشویق و ترویج هنر نمایش در جامعه با تأکید بر تولید نمایش‌هایی مبتنی بر فرهنگ کردستان برگزار خواهد شد.
جشنواره تئاتر کُردی از سال ۷۸ به مدت شش سال برگزار شد، اما بدلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف و دوباره از سال ۸۷ از سر گرفته شد و تا سال ۹۰ به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره از سال ۹۳ دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال ۹۴ نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور ۱۲ گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از ۱۵ تا ۱۹ شهریور در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی