اولین عمل جراحی سرطان پستان در کردستان

اولین عمل جراحی سرطان پستان با استفاده از دستگاه گاما پروب در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی کوثر سنندج جهت بیمار کانسر پستان توسط دکتر اسماعیل اکبری و دکتر حسن معیری با موفقیت صورت گرفت.

فوق تخصص جراحی سرطان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ضمن اعلام این خبر، اذعان کرد: خانمی میانسال که با تشخیص کانسر پستان(سرطان پستان) مراجعه و بررسی های به عمل آمده نشان داد که برای درمان نیاز به جراحی دارد، پس از هماهنگی های لازم و دعوت از فوق تخصص جراحی غدد و سرطان و استاد کامل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، قرار شد این جراحی در بیمارستان کوثر با حضور او انجام شود.
دکتر حسن معیری با بیان اینکه، در گذشته جراحی های سرطان پستان بسیار وسیع بود و در بیشتر مواقع کل پستان جراحی میشد و بیمار پس از بهبودی از نظر زیبایی فیزیکی دچار مشکل میشد و همین وضعیت، موجب ایجاد ناراحتی هایی روانی برای بیماران میشد.
وی ادامه داد: عمل با دستگاه گاما پروب که برای اولین بار در استان کردستان انجام میشود، بسیار بهتر و در مقایسه با روش های قبلی کوچکتر است، در این دستگاه از یک آشکارساز(دتکتور) گاما استفاده می گردد که با تحریک رادیواکتیو با دوز استاندارد مسیر جریان سلولهای سرطانی مشخص شده و با رسیدن به اولین غده لنفاوی، این غده جراحی شده و برای آزمایشات پاتولوژیک فرستاده می شود و اینکار تا مشخص شدن انتهای مسیر سلولهای سرطانی ادامه می یابد و دیگر نیازی به ایجاد برش های وسیع در زیر بغل و سایر قسمتهای بالاتنه نیست.
استاد کامل دانشگاه شهید بهشتی تهران و فوق تخصص جراحی غده و سرطان نیز با بیان اینکه، در این نوع عمل که از یک سری تکنیکهای زیبایی و تکنیکهای درمانی استفاده می گردد، سعی می شود هم سینه های بیمار حفظ شود و هم طول عمرش بیشتر گردد، تصریح کرد: این نوع جراحی یک جراحی تکنیکال است که خیلی بهتر از روش های سنتی بوده و بسیاری از اثرات منفی عمل جراحی را بر روی بیمار حذف کرده است.
دکتر اسماعیل اکبری با تاکید بر این نکته که نگرانی اصلی درمان سرطان نیست، بلکه تشخیص به موقع و مراجعه به موقع بیمار است، اذعان نمود: سرطان ۱۰۰ درصد قابل پیشگیری، و ۴۰ درصد قابل درمان است، البته به شرطی که به موقع تشخیص داده شود تا ۸۵ درصد قابل درمان است.
وی گفت: سرطان ناشی از رفتارهای غلط و سبک زندگی نامناسب انسان است.
دستگاه گاما پروب ساخت داخل بوده و در بسیار ویژگی ها از نوع خارجی آن بهتر و برای جراحی طیفی از سرطانها شامل پستان، تیرویید و دستگاه گوارش کاربرد دارد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی