جاده مریوان در ایستگاه آخر / پایان عملیات راهسازی تا بهار سال آینده

در مراسمی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی حل مشکلات بخش سرشیو سقز در دستور کار قرار گرفت

به گزارش ده نگی شار:

در دیدار استاندار کردستان، معاونت عمرانی استاندار ،نماینده مجلس ،فرماندار ویژه،شورای تامین شهرستان سقز ،تنی چند از مسئولین استانی و شهرستانی در مسجد روستای سوته با اهالی روستا از نزدیک در جریان مشکلات بخش سرشیو قرار گرفتند.

در ابتدای مراسم رجبی بخشدار بخش سرشیو ضمن خیر مقدم به مسئولین استانی و شهرستانی با بیان اینکه بخش سرشیو دارای ۵۷ روستاست که بدلیل مشکلات رفاهی و زیرساختهای نسبتا مناسب تعداد ۱۲ روستا خالی از سکنه و ۴۵ روستا دارای جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر به مرکزیت حسن سالاران است و ۳۹ روستای بخش دارای شورا و بقیه بدلیل کمی جمعیت فاقد شورا است.

رجبی افزود به برکت نظام جمهوری اسلامی، بخش سرشیو دارای ۳۳ دهیاری ، ۴ پاسگاه قضایی ، ۴ پایگاه بسیج مردمی ، ۱ گردان عملیاتی سپاه ، ۱ جایگاه عرضه مواد سوختی و فروشگاه تحت پوشش شرکت تعاونی را دارد.
رجبی با بیان اینکه تمامی روستاهای بخش سرشیو دارای برق است افزود در عین حال تنها یک روستای این بخش از گاز بهرمند است و از لحاظ گیرندگی صدا و سیما ، آنتن دهی خطوط تلفن همراه ، استفاده از امکانات تحصیلی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان خصوصا برای دختران ، سالن ورزشی سرپوشیده و راههای آنتن دهی روستایی بشدت در مذیقه است و از همه مهمتر با توجه به مرز ۳۳ کیلومتری با کشور عراق چند سالی است که بازارچه مرزی سیف تعطیل و ضربه شدیدی به اقتصاد خانواده های روستایی بخش سرشیو وارد کرده است.

بخشدار سرشیو  نقطه قوت این بخش را  امنیت پایدار و آرامش روستاهای این منطقه دانست و افزود : خوشبختانه فضای مدیریتی شهرستان سقز با مدیریت فرمانداری و هماهنگی و زحمات نماینده خدوم شهرستان های سقز و بانه و توجه ویژه به بخش سرشیو که مایه دلگرمی اهالی این منطقه گردیده است.

در طول سال ۱۳۹۵ تلاشهای زیادی درخصوص برق رسانی – آبرسانی -راه مخابرات و اجرای طرح هادی انجام گرفته است .
رجبی اضافه کرد با تلاش دهیاران مبلغ ۷۲۰ میلیون تومان در ضمینه هدایت آبهای سطحی ، دفع بهداشتی فاضلاب ،احداث پارک ،زمین ورزشی روباز ، ایستگاه اتوبوس ، کمک به مراسمات فرهنگی هزینه شده است که با توجه به محرومیت منطقه کافی نبوده و تلاش بیشتر و اعطای بودجه های بیشتر خصوصا در بخش آموزشی لازم و ضروری است.

ماموستا شمس الله علمی امام جماعت روستای حاجی ممندان در سخنانی ضمن خیر مقدم و تشکر از توجه و حضور مسئولین جهت حل مشکلات این بخش ، حضور استاندار برای اولین بار در ادوار گذشته را مایه افتخار و تحسین دانست.

ماموستا علمی با بیان اینکه مردم این منطقه و کل شهرستان مسئولین خدمت گذار را دوست و دلسوز خود می دانندو اینگونه حضور مسئولین در میان مردم را مایه اطمینان و اعتبار  مردم و دولت عنوان کرد.

وی با اشاره به آیاتی از سوره مائده افزود  نماز و روزه تنها عبادت درگاه خداوند نیست و خدمت به خلق بالاترین عبادت است و اگر در این راه تقوا نباشد عدالت نیز نخواهد بود

وی با اشاره به گلایه هایی درخصوص محروم بودن بخش سرشیو اعلام کرد این منطقه محروم نیست ، این منطقه غنی دارای معدن ، کشاورزی ، دامداری است و باید این درآمدها در همین مناطق هزینه و صرف شود.

وی درخصوص اعلام وضعیت مناسب برق و آب و …. نواقص و کاستی ها را بیشتر از امکانات موجود دانست و با اشاره به به وضعیت نامناسب جاده های روستایی ، تلفن و تنها یک روستای بهرمند از نعمت گاز ، خواستار صرف درآمد حاصل از معادن در جهت رفع مشکل و سرمایه گذاری در همین مناطق شد.

ورمقانی فرماندار سقز نیز در سخنانی ضمن  تشکر از حضور مسئولین استانی و شهرستانی ، شورای تامین ، روحانیون و مردم شریف منطقه به جهت حضور در جلسه اعلام کرد کلیه روستاهای تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز از جانب دولت مشمول هدیه خواهنو شد و بدلیل عدم حضور اهالی تمامی روستاها به نمایندگی و بصورت نمادین به  ۳ روستا بصورت کارت اهدا تا توسط بخشداران در میان خانواده های ساکن در روستا توزیع خواهد شد.

ورمقانی با اشاره به سخنان بخشدار سرشیو  ، این منطقه را جزو مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان اعلام و افزود با توجه به محدودیت های مالی ، تمام تلاش دولت تدبیر و امید در سقز برپایه خدمت رسانی به مناطق محروم خصوصا بخش سرشیو بنه نهاده شده است.

وی درخصوص جاده سقز مریوان اعلام کرد ۵ کیلومتر جاده خاکی باقی مانده تا بهار سال آینده آماده و آسفالت خواهد شد و با حضور جهاد نصر و قول مساعد پیمانکار مربوطه شتاب توسعه یافتگی سرشیو سرعت خواهد گرفت .

ورمقانی درخصوص اعتبارات دهیاریها اعلام کرد با نظر ویژه معاونت عمرانی استانداری کردستان درخصوص اعطای بودجه و اعتبارات خارج از نوبت به بخش سرشیو اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

وی خواسته بحق اهالی بخش سرشیو و حتی شهرستان را بازگشایی بازارچه سیف دانست و ابراز امیدواری کرد این خواسته هرچه سریعتر محقق شود.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس نیز در سخنانی ضمن خیرمقدم به کلیه حضار بخش سرشیو را مرکز پرورش عالمان دینی معرفی و حضور این عزیزان را در مناطق و بخشهای دیگر بسیار پررنگ عنوان کرد.

بیگلری حضور مسئولین و مدیران کل را در مناطق دور افتاده و مرزی بسیار کمرنگ برشمرد و خواستار پیگیری موضوع از جانب استاندار کردستان شد.

وی رقم پرداختی به مرزنشینان را از برکات دولت تدبیر و امید عنوان و افزود طی پیگیری های انجام شده این مبلغ به نسبت سایر استانها بسیار بیشتر است.

بیگلری مطالبات خود و اهالی منطقه را با بازارچه سیف آغاز و از همه کسانی که عزم خود را در راه بازگشایی بازارجه بکار گرفته اند قدردانی و عنوان کرد بازارچه سیف تنها مختص به سرشیو ندانست و افزود بازگشایی بازارچه سیف بازارهای سقز و شهرهای دیگر را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد.

محسن بیگلری آسفالت روستایی در بخش سرشیو را در مقایسه با کل کشور در رتبه آخر اعلام کرد و افزود : از ۳ سال گذشته تاکنون و با نظر ویژه دولت تدبیر و امید درخصوص افزایش سطح رفاهی مناطق محروم این میزان به دو برابر یعنی ۲۶ کیلومتر ارتقاء یافته اما هنوز در آخرین رتبه های استانی و کشوری قرار دارد.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی درخصوص گازرسانی در این بخش عنوان کرد در آینده ای نزدیک ۳۰ روستای بخش سرشیو تحت پوشش گاز طبیعی قرار خواهند گرفت.

زاهدی استاندار کردستان در سخنانی با ابراز خرسندی از حضور در بین اهالی خونگرم بخش سرشیو از عزم نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید در جهت توسعه و پیشرفت تمامی نقاط کشور بصورت متوازن سخن گفت و افزود اعتقاد بر این است توسعه کشور با آبادانی و توسعه روستاها و شهرها میسر خواهد بود.

وی با اشاره به ظرفیت موجود منطقه از هزینه کرد درآمدها هر منطقه در همان محل تاکید کرد و افزود با تلاش و همراهی مسئولین و مردم و برنامه ریزی صحیح مشکلات در آینده نزدیک مرتفع خواهد شد.

زاهدی واقع شدن بخش سرشیو در مسیر سقز مریوان را از محاسن این بخش دانست و تصریح  کرد با اتمام جاده سقز مریوان و آغاز بکار بازارچه رونق را در این بخش بیش از پیش شاهد خواهیم بود.

زاهدی سیاست مسئولین در استان را بحث توسعه راهها اعلام و افزود در سفر ریاست محترم جمهوری به استان بیش از ۵۰ درصد اعتبارات به بخش راه اختصاص پیدا کرد زیرا اعتقاد بر این باور است که تا مشکلات راه در استان حل نشود توسعه و پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

زاهدی درباره بازارچه مرزی سیف اعلام کرد تلاشهای زیادی در این خصوص انجام گرفته و انشالله این مشکل حل و مرتفع خواهد شد.

وی اعتبارات بخش کشاورزی امسال را در مقایسه با  سال گذشته ۲ برابر اعلام و اعتبارات دهیاری ها در بخش سرشیو تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

استاندار کردستان درخصوص هدایای عنوان شده اعلام کرد این هدیه به ۸ استان مرزی کشور تعلق یافته که صادرات و واردات مواد سوختی انجام میگیرد و سود حاصل از این معاملات به ساکنین در روستاهای تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز تعلق خواهد گرفت.

درپایان این مراسم به نیابت از روستاهای بخش سرشیو بصورت نمادین به  ۳ روستای سوته ، بورخه لو و مازوار هدایای مذکور تحویل و اهدا گردید .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی