۲۳ شهردار منتخب شوراها در استان کردستان احراز صلاحیت شدند

جمشید اسدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همزمان با شروع بکار شوراهای اسلامی دوره پنجم، ۲۶ شهردار از سوی شورای شهرهای تابعه استان انتخاب و معرفی شدند.
وی افزود: شهردار سنندج به عنوان شهر مرکز استان از سوی اعضای شورای اسلامی این شهر انتخاب و به استانداری کردستان معرفی شد و استانداری نیز، مدارک و سوابق خدمتی وی را به وزارت کشور جهت تایید نهایی و ابلاغ حکم انتصاب ارسال کرده است.
به گفته وی، تاکنون نتیجه نهایی در خصوص تایید صلاحیت شهردار سنندج از سوی وزارت کشور به استانداری اعلام نشده اما طبق مذاکرات انجام شده این حکم بزودی تایید و صادر می شود.
اسدی با بیان اینکه کردستان دارای ۲۹ شهر است، تاکید کرد: تاکنون اعضای شوراهای اسلامی ۲۶ شهر شهرداران خود را انتخاب و به استانداری معرفی کرده اند اما اعضای سه شهر کامیاران، کانی دینار و چناره مریوان هنوز اقدامی در این خصوص انجام نداده اند.
وی یاداور شد: استانداری کردستان صلاحیت ۲۳ شهردار را تایید و حکم ۱۰ شهردار به امضای استاندار رسیده و ابلاغ شد و شرایط احراز صلاحیت شهرداران بیجار و بوئین بانه نیز در دست بررسی است اما این نهاد به شهردار منتخب شورای اسلامی دهگلان جواب منفی داده است.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کردستان با بیان اینکه یک میلیون نفر از جمعیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری کردستان در مناطق شهری ساکن هستند، گفت: استان دارای یک شهر (سنندج) بالای ۲۰۰ هزار نفر، سه شهر (مریوان، سقز و بانه) دارای ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سه شهر (کامیاران، قروه و بیجار) دارای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و ۲۲ شهر زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت است.
اسدی اضافه کرد: همچنین از نظر تقسیم بندی اعضای شوراهای اسلامی شهر، سنندج دارای ۹ نفر عضو، بیجار، سقز، بانه، کامیاران و قروه هر کدام هفت نفر عضو و بقیه ۲۳ شهر از جمله دیواندره، دهگلان و سروآباد دارای پنج عضو هستند.
وی میانگین سنی شوراهای اسلامی شهرهای کردستان را ۳۸٫۸ سال اعلام کرد و افزود: جوان ترین میانگین اعضای شوراهای اسلامی در دیواندره و برده رشه مریوان با ۳۱ سال سن است.
به گفته اسدی، ۵۴ درصد از اعضای شوراهای اسلامی شهرهای کردستان دارای مدرک کارشناسی، ۲۳ درصد کارشناسی ارشد هستند و در ازای هر ۱۲ عضو مردم یک عضو خانم در ترکیب اعضا قرار دارد.
استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۰ شهرستان و ۲۹ شهر که از این تعداد ۱۹ شهر تازه تاسیس است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی