تاکید توان برای تغییر سیمای کشاورزی شهرستان سقز

تاکید توان برای تغییر سیمای کشاورزی شهرستان سقز
توان: جایگاه روستا در اقتصاد شهرستان سقز، تقویت شود

سرپرست فرمانداری سقز در شورای کشاورزی که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از معاونان این سازمان و مدیران کل؛ منابع طبیعی، تامین اجتماعی، بنیاد برکت، شرکت غله، مدیر عامل شرکت برق و رئیس حوزه شعب بانک کشاورزی استان و نمایندگان تشکل ها و فعالان اقتصاد کشاورزی برگزار شد، خواستار عزم جهادی برای تغییر سیمای کشاورزی سقز به عنوان بال اقتصاد و تولید این شهرستان شد.

جعفر توان با بیان اینکه، کشاورزی، بستر اصلی تامین امنیت غذایی، معیشت، سبد غذایی و رونق اقتصادی است، افزود: در صورتی که اقتصاد روستا رونق گیرد از مهاجرت روستائیان به شهر جلوگیری و مردم روستا به آب و خاک و محل کسب درآمد خویش بیشتر دل می بندند.

جعفر توان افزود: شهرستان سقز دارای ظرفیت های خدادادی در حوزه کشاورزی، جنگل و مرتع، پوشش گیاهی، دامداری و آبزی پروری است و باید جایگاه روستا در اقتصاد شهرستان سقز، تقویت شود.

توان همچنین با اشاره به دیگر ظرفیت های حوزه کشاورزی از جمله؛ ضریب بالاتر از میانگین استانی و کشوری مکانیزاسیون، تولید عسل، کندوهای مدرن زنبور عسل، تولید بسیار مناسب گوشت قرمز و سفید، وضعیت مناسب گلخانه و مناسب بودن بسترهای آبزی پروری، برداشت سالانه ۱۶۰ تا ۲۲۰ هزار گندم و دارا بودن رتبه اول در آبیاری تحت فشار، خواستار تلاش ادارات زیرمجموعه جهاد کشاورزی و ادارات کل مرتبط با حضور کشاورزی برای ارتقای این شاخص ها شد.

وی با اشاره به این فرمایش امام راحل که مردم ولی نعمتان انقلاب اسلامی هستند، تصریح نمود: برآیند تلاش برای مردم، رضایت آنان است و در حوزه اداری، دستاورد و افتخاری بالاتر از این نیست.

سرپرست فرمانداری سقز با بیان اینکه کشاورزی، جزو پیشران های توسعه این شهرستان است، تصریح نمود: این عنوان با تلاش مستمر و جهد واقعی و شناخت ظرفیت ها و استفاده از آنها برای تقویت این حوزه ماندگار خواهد ماند.

توان در ادامه بر تقویت گفتمان آب و افزایش حقابه، افزایش سطح آبیاری تحت فشار، احداث و توسعه باغات، رفع تداخلات، صدور موافقت رهاسازی بچه ماهی، توسعه آبزی پروری و باغات در پایاب سد شهید صالحیان ( چراغ ویس)، حمایت از کشت محصولات ارگانیک، احداث پایانه صادرات محصولات کشاورزی، بازگشایی انبار جهاد کشاورزی برای ذخیره سازی محصولات از جمله گوشت سفید، خرید تضمینی گوشت ، حمایت و پوشش کامل بیمه تکمیلی مرغداری ها، حمایت از ایجاد زنجیره تولید، حمایت از راه اندازی واحدهای گاوشیری و گوساله صنعتی، برق دار کردن چاه های کشاوزی و اطلاع رسانی به موقع خاموشی ها برای جلوگیری از خسارت به تولید شد.

حجت الاسلام والمسلمین ورمقانی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان هم با بیان اینکه، هیچ اقدامی برتر از خدمت کردم به مردم نیست، تلاش برای توسعه و رونق در روستا را باعث تلاش بیشتر و اندوه زدایی روستائیان برشمرد.

تاکید نماینده مردم سقز و بانه در مجلس بر تسریع در اعطای مجوزها به سرمایه گذاران

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس هم جلسه شورای کشاورزی، خواستار تغییر الگوی کشت، خرید تضمینی دانه های روغنی، حمایت از کشت توتون، افزایش کشت گیاهان کم آب، توجه به صنایع تبدیلی در حوزه چغندر قند، خرید تضمینی گوشت سفید، تسریع در اجرای قانون رفع تداخلات و احداث بازارچه های عرضه محصولات کشاورزی شد.

بهزاد رحیمی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها از پایش بازار و نظارت های مجموعه جهاد کشاورزی تشکر و عنوان نمود، مجلس، طرح تقویت امنیت غذایی و رفع منع تولید را به جد پیگیری می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز با بیان اینکه شهرستان سقز سالانه ۵۰۰ هزار تُن تولیدات دامی، گیاهی، کشاورزی و باغی استان را تولید می کند افزود: یک ششم محصولات کردستان در شهرستان سقز تولید می شود.

پیمان اسکندری، یکی از مشکلات اصلی حوزه تولید کشاورزی در کردستان و شهرستان سقز را وجود زمین های زیاد دیم و فقط ۱۱ درصد زمین آبی برشمرد و ادامه داد: میانگین زمین های آبی در کشور ۴۷ درصد است.
وی عنوان کرد: در سفر ریاست جمهوری ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای استان کردستان اجرای طرح پیش بینی شده که ۵۵۰ میلیارد تومان آن مربوط به شهرستان سقز است که تخصیص آبیاری ۵ هزار زمین پایاب سد شهید صالحیان و اجرای طرحهای آب و خاک در زمینه تبدیل زمین ها به آبیاری تحت فشار و راه اندازی شهرک گلخانه ای از جمله این موارد است.
اسکندری با اشاره به اهمیت اشتغال زایی در حوزه کشاورزی ادمه داد: به تازگی ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی و تثبیت شغل پرداخت شده و امسال ۶۰۵ نفر شغل جدید ایجاد خواهد شد.

وی عنوان نمود: در حال حاضر به دلیل اجرای طرح مردمی نمودن یارانه ها، کشاورزی بسیار مقرون به صرفه و تمایل به تولید در روستا و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی افزایش یافته است.

در ادامه نمایندگان تشکل های کشاورزی و فعالان اقتصادی حوزه کشاورزی بر فعال کردن ستاد گلخانه، فعال کردن تخصیص سهمیه آب های استفاده نشده، راه اندازی ایستگاه های پمپاژ در حوزه سد چراغ ویس، ضرورت تامین اعتبار برای رفع تداخلات، اجرای معافیت حق بیمه کارفرمایان حوزه کشاورزی، تقویت اجرای الگوی کشت و کشاورزی قراردادی تاکید نمودند.

همچنین، احداث بازارچه های عرضه محصولات کشاورزی، حضور بیشترکارشناسان جهاد کشاورزی در روستاها، بیمه تکمیلی مرغداری ها در زمان جوجه ریزی، کمبود تسهیلات سرمایه در گردش برای مرغداران، ضرورت احداث کارخانه های سم و شیرخشک، تسهیلگری در صدور مجوزها برای سرمایه گذاران، راه اندازی صنایع تبدیلی، مشکل توزیع در تولید نهال، آموزش باغداران، اعتماد و باور به تشکل ها، احداث میدان دام، فراهم سازی بسترهای لازم برای مهاجرت معکوس از شهر به روستا، آموزش مستمر کشاورزان، فروش محصولات کشاورزی، دومنظوره کردن استخرهای کشاورزی، فعال سازی دامدارهای خالی و توجه به زیرساخت های کشاورزی صنعتی، از جمله دیگر دغدغه های نمایندگان تشکلها بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *