تامین اوقات فراغت مناسب عامل بازدارنده در پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی/کمبودامکانات تفریحی و سرگرمی در سقز

زمانی که افراد کار ضروری برای انجام ندارند، معمولاً در این مواقع تمایل به انجام فعالیت‌های فرح‌بخش و نشاط‌آور بیشتر می‌شود. غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و… همواره عاملی بازدارنده برای پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی تلقی می شود.
برآورده شدن اوقات فراغت و استفاده صحیح از آن هم بر زندگی جوانان و هم بر جامعه تأثیر مثبت می گذارد و استفاده نادرست از آن نیز در هر دو سطح یاد شده می تواند باعث بروز مشکلات و خسارات جبران ناپذیری شود. لذا موازی کاری، ارائه برنامه های تکراری و عدم توجه به نیازهای جوانان در برنامه های فراغتی از جمله مشکلات در زمینه غنی سازی اوقات فراغت جوانان است.

امروزه روانشناسان عقيده دارند که تفريح و سرگرمى نقش مهمى در پرورش قواى جسماني، فکري، اخلاقى و رفتارى افراد دارد و چنانچه از اين اوقات به‌خوبى و به طرز صحيح استفاده شود در پيشگيرى از انحرافات و کجروى‌ها مى‌‌تواند به‌نحو چشم‌گيرى مؤثر باشد. در اوقات فراغت بايد افراد فرصت‌هائى داشته باشند تا هدف‌هاى مشخص و معينى را دنبال نمايند و به رشد همه‌جانبهٔ شخصيت خود بپردازند. اوقات فراغت نوجوانان به‌ويژه بايد طورى برنامه‌ريزى شود که هم سازندگى و هم حذف عوامل مزاحم را به دنبال داشته باشد.

اوقات فراغت پیوند تنگاتنگی با شخصیت و زندگی معنوی و فرهنگی افراد دارد. از سویی از فرهنگ جامعه تاثیر می‏ گیرد و از سویی دیگر بر آن تاثیر می‏ گذارد. در گذران اوقات فراغت، گروه سنی، طبقه اجتماعی، اقتصادی، گرایش مذهبی و جنسیت سبب مرزبندی و ایجاد تفاوت بین گروه ‏های مختلف می‏ شود و دراین میان سن و جنسیت بر نحوه گذران اوقات فراغت تاثیر مهمی بر جای می ‏گذارند.
با توجه به جوان بودن هرم سنی جامعه ما، در مورد قشر جوان، جنبه های آسیب ‏شناختی فراغت اهمیت زیادی دارد در این راستا باید گفت مساله عمده‏ ای که درخصوص رفتارهای فراغتی جوانان در سقز وجود دارد کمبود فضاها و تسهیلات فراغتی و تفریحی مناسب در شهرستان است و همچنین دختران در مقایسه با پسران از منابع و فضاهای فراغتی کمتری برخوردارند و محدودیت ها و الزامات بیشتری نیز متوجه آنها است. اگرچه پسران جوان هم دچار تعارض های ارزشی و آسیب‏های فراغتی هستند اما به نظر می‏ رسد این مساله در دختران جوان دامنه و تبعات گسترده تری دارد و در شهر سقز با توجه به کمبودها در این زمینه تامین اوقات فراغت خانم ها اولویت دار بوده و ضروریست اقدامات زیربنایی و اصولی و فرهنگ سازی لازم همزمان با آن توسط دستگاه ها و نهادهای متولی و با همکاری سایر سازمان ها در دستور و اولویت کاری قرار گیرد.

لذا با اجراى سیاست هاى مناسب و سنجیده اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى، ایجاد تسهیلات و خدمات، فراهم کردن فضاها و محیط هاى مناسب فرهنگى، تفریحی، ورزشى، اتخاذ روش هاى تشویق ‏آمیز و…، باید از هدر رفتن اوقات فراغت در سقز جلوگیرى نمود و به بارورى آن کمک کرد و همچنین با ایجاد هماهنگى میان کلیه دستگاه هاى سیاستگذارى، برنامه ‏ریزى، اجرایى و استفاده از پتانسیل بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار و ایجاد مشوق و تسهیلگری لازم برای ورود آنها به عرصه، بهرگیری و استفاده از تجربیات شهرهای موفق در این زمینه، بمنظور استفاده بهینه از توان و امکانات موجود و تبادل در راستاى گسترش امکانات مراکز تفریحی، فرهنگى و ورزشى براى گذران اوقات فراغت خصوصا جوانان و بانوان شهرستان با لحاظ نمودن و توجه به مناطق حاشیه ای و کمتر برخوردار تلاش و حرکت نمود./محسن مصطفایی خبرنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی